Нобелівську премію з фізіології або медицини 2018-го року присудили імунологам Джеймсу Еллісону та Тасуку Хондзьо за новий підхід до терапії раку. В основі методу — дослідження з підсилення активності імунної системи людини для боротьби з онкологічними захворюваннями без використання радіо- або хіміотерапії.

Нобелівську премію з фізіології або медицини 2018-го року присудили імунологам Джеймсу Еллісону та Тасуку Хондзьо за новий підхід до терапії раку. В основі цього методу — дослідження з підсилення активності імунної системи людини для боротьби з онкологічними захворюваннями без використання радіо- або хіміотерапії.

Лауреати

Член Національної академії наук США, імунолог Джеймс Еллісон у 1973 році отримав ступінь доктора філософії з наук про життя в Техаському університеті в Остіні. Викладав у низці університетів США, зокрема в Корнельському університеті, Каліфорнійському університеті в Берклі, а також у своїй альма-матер в Остіні.

Ключові роботи присвячені пошукам методів боротьби з раком, за які професор отримав понад 30 нагород у США та в усьому світі.

Співробітник Національної академії наук США, імунолог з Японії Тасуку Хондзе в 1975 році отримав ступінь доктора філософії з медичної хімії в Кіотському університеті. Викладав в Токійському, Кіотському, Осакському та Хіросацькому університетах. Отримав більш ніж 20 нагород і відзнак, зокрема у 2016 році виграв Кіотську премію з фундаментальних наук «за клінічне застосування та винахід механізмів роботи PD-1».

Член Національної академії наук США, імунолог онкологічного центру імені Андерсона Техаського університету Джеймс Еллісон, Хьюстон, Техас, 4 березня 2016 року Фото: EPA-EFE/ADOLFO CHAVEZ

Дослідження

Зазвичай імунна система самостійно знаходить і знищує клітини, які мутували. У такий спосіб організм не дає розмножуватися клітинам-мутантам. Однак ракові клітини можуть пригнічувати цей механізм захисту, що дозволяє пухлині швидко рости й позбавляє організм можливості боротися з нею завдяки власному імунітету.

Саме пошукам методів протидії цим властивостям ракових клітин займалися цьогорічні лауреати Нобелівської премії з медицини. Вони з'ясували причини втрати імунними клітинами протиракової активності й знайшли способи протидії.     

Імунолог Джеймс Еллісон вивчав білок CTLA-4, залучений у діяльності імунної системи. Він з'ясував, що блокування цього білка в організми тварин з раковими захворюваннями призводило до активації протипухлинної відповіді організму та зменшення пухлини.

Водночас його колега — японський імунолог Тасуку Хондзе — відкрив рецептор PD-1 (Programmed Cell Death Protein-1) на поверхні лімфоцитів, активація якого призводить до придушення їхньої активності. Лімфоцити — це клітини імунної системи, що відповідають за набутий імунітет. Вони здатні боротися, зокрема, з раковими клітинами, а отже блокування PD-1 також дозволило посилити протиракову активність імунної системи.

Обидва дослідження науковців дозволили створити новий підхід до терапії раку без використання радіо- та хіміотерапії, який назвали «імунною чекпойнт блокадою». На основі досліджень учені розробили препарат «Іпілімумаб», який містить антитіла, що блокують CTLA-4. Препарат схвалили до використання проти меланоми. А також препарат «Ніволумаб» з антитілами до PD-1, який використовуватимуть проти меланоми, раку легенів, нирок й інших типів раку.

Співробітник Національної академії наук США, імунолог Кіотського університету Тасуку Хондзе, Кіото, Японія, 1 вересня 2018 року Фото: EPA-EFE/JIJI PRESS JAPAN

Історія Нобелівської премії з фізіології або медицини

З 1901 року кожного жовтня Нобелівський комітет при Каролінському інституті відбирає науковців, що зробили значущі дослідження у фізіології або медицині. Нагородження проходить у день смерті Альфреда Нобеля, 10 грудня в Стокгольмі.

Як і в інших номінаціях Нобелівської премії, переможці отримують грошову винагороду, цього року це 1,1 мільйона доларів.

Уперше Нобелівську премію з фізіології або медицини отримав німецький дослідник Еміль фон Берінг. Він досліджував лікування інфекцій за допомогою сироватки (препарату з крові тварин, що містить антитіла до збудника хвороби). Завдяки його дослідженням лікарі, зокрема, змогли лікувати смертельну раніше дифтерію.

Загалом, Німеччина посідає 3 місце за кількістю лауреатів цієї премії — 17 нагород. Друге місце у Великої Британії з 30 нагородами.

Найбільша ж кількість переможців премії родом зі США: з урахуванням цьогорічної, це 103 нагороди. У 2017 році премію отримали троє американських учених — Джеффрі Хол, Майкл Росбаш і Майкл Янг, за вивчення молекулярних механізмів, що відповідають за відчуття зміни дня і ночі, або циркадних ритмів.

Поділитись: