Компанія Scatec Solar зупинила реалізацію проєкту з будівництва сонячної електростанції (СЕС) у Херсонській області через анонсовані зміни до системи виплати «зеленого тарифу».

Про це повідомила керівниця з управління бізнесу компанії в Україні Аліна Свідерська у коментарі «Енергореформі».

Зазначається, що рішення призупинити будівництво електростанції потужністю 65 мегаватів ухвалили через зміни до системи виплати «зеленого тарифу», які готує уряд. Зокрема, через них електростанція компанії може втратити можливість продавати електрику до енергомережі за «зеленим тарифом», тобто за вищою, ніж ринкова, ціною.

«У цей проєкт компанія вклала 2-3 мільйони євро, і зараз його повністю зупинено», — повідомила Свідерська після засідання комітету «Європейської бізнес асоціації» з питань палива та енергетики.

За її словами, уряд планує скоротити термін, коли збудовані електростанції зможуть отримати «зелений тариф» і відповідно до анонсованих дат, компанія свою електростанцію добудувати не встигне.

Зазначимо, що енергія, яку виробляють в Україні «зелені» електростанції (вітрові та сонячні електростанції) продається за «зеленим» тарифом, який в Україні один з найвищих у Європі. Напередодні в уряді запропонували інвесторам добровільно погодитися на зниження цього тарифу.

Зелені тарифи — це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних та вітроелектростанцій кошти за їхню електроенергію Такі тарифи є вищими за ринкову вартість електрики для того, аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Високий розмір таких тарифів призвів до того, що сама електроенергія для споживачів також є дорожчою.

В умовах ринку електроенергії, «зелені тарифи» електростанціям виплачує компанія Гарантований покупець. Вона ж викуповує електроенергію в Енергоатому та Укргідроенерго, перепродаючи її населенню за фіксованим тарифом. Через зависокий «зелений» тариф Гарантований покупець зазнає збитків, а у його платіжному балансі формується дефіцит.

Напередодні президент України Володимир Зеленський повідомив, що в Україні необхідно розв'язувати питання «зелених» тарифів на продаж електроенергії з альтернативних джерел. З компаніями, які вже підписали контракти з державою на отримання цих тарифів, будуть спілкуватися.

Водночас в уряді повідомили, що не планують змінювати умов для «зелених» інвесторам «заднім числом».

Поділитись: