Світ / Близький Схід

Нова хвиля протестів в Азербайджані: політики та активісти підтримують блогера Гусейнова, який оголосив голодування

Світ/Близький Схід/Нова хвиля протестів в Азербайджані: політики та активісти підтримують блогера Гусейнова, який оголосив голодування
Зберегти
Вигляд
lead
Влада намагається залишити за ґратами відеоблогера Мехмана Гусейнова, який отримав і майже відсидів термін за наклеп на поліцію.

За матеріалами JAMnews и «Кавказского узла»

Хто такий Мехман Гусейнов

Мехман Гусейнов — азербайджанський журналіст і відеоблогер, автор багатьох популярних розслідувань про розкішні маєтки державних чиновників та беззаконня з боку правоохоронців. Свої матеріали Мехман публікував, зокрема, на популярній у Facebook сторінці, яку сам адміністрував, і яка мала 300 тисяч підписників. Він також працював медіакоординатором кампанії Sing for Democracy, яка розповідала про порушення прав людини в Азербайджані напередодні Євробачення. Водночас Гусейнов координував проект в Інституті свободи і безпеки репортерів (ІСБР).

Механ народився в Баку в 1989 році. Він сам визнає, що у виборі професії велику роль зіграв його старший брат — Емін. Саме тоді Емін зі своїми друзями заснував ІСБР, для якого Мехман почав знімати відео і фото.

На думку друга Гусейнова, громадського активіста Ульві Гасанлі, «останньою краплею» для азербайджанської влади стало відеоопитування, в якому Гуйсенов продемонстрував думку деяких азербайджанців про призначення дружини президента Азербайджану Мехрібан Алієвої на посаду віце-президента:

«В Азербайджані всім відомо, що не можна чіпати родину президента. Олігархів, чиновників, міністрів — ще можна, а президента і його родину — вже точно ні», — сказав Гасанли в коментарі «Мейдан-ТВ» у вересні 2017 року.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв (праворуч) із дружиною, віце-президенткою Азербайджану Мехрібан Алієва під час заходів у межах Гран-прі «Формули-1» у Баку, Азербайджан, 25 червня 2017 року   

EPA/VALDRIN XHEMAJ

Чому голодує Гусейнов

Гусейнов оголосив голодування 26 грудня 2018-го на знак протесту проти порушення проти нього другої кримінальної справи. Термін ув’язнення блогера (в 2017-му його ув’язнили, звинувативши у наклепі на поліцію) спливав у березні 2019 року. Утім, перед Новим Роком проти нього порушили нову справу — цього разу його звинуватили в нападі на працівника пенітенціарного закладу, в якому він утримується. За цим новим звинуваченням Гусейнову загрожує до 7 років ув’язнення.

Як реагує на голодування влада

Родичі блогера і його адвокат заявляють, що стан його здоров’я важкий. Водночас адміністрація в’язниці це спростовує, стверджуючи, що Гусейнов голодував лише один день.

«Вони [пенітенціарна служба] просто хочуть приховати від громадськості факт голодування Мехмана», — сказав «Кавказскому узлу» брат Мехмана, Емін Гусейнов. Він живе в еміграції і очолює громадську організацію Інститут свободи і безпеки репортерів.

«Мехман почав вживати молоко та кисле молоко на наше наполегливе прохання. Ми консультувалися з іноземними спеціалістами з голодувань. Сухе голодування, яке він проводив до 30 грудня, викликало гостру нестачу кальцію та цинку. Молочні продукти потрібні, щоб хоч якось заповнити нестачу кальцію і не допустити розриву у Мехмана [який страждає на варикозну хворобу] кровоносних судин. Прийом зазначених рідких продуктів не означає прийом їжі», — сказав брат Мехмана Гусейнова «Кавказскому узлу».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Іще 7 років Алієва: головне про вибори президента Азербайджану

Акції протесту та їхнє придушення

Протест Гусейнова відгукнувся в суспільстві — в Баку відбулися кілька мітингів з вимогою звільнити його; влада Азербайджану затримала деяких учасників акцій в Баку, сімох судили 7 січня — троє з них отримали три тижні адміністративного арешту, решті належить сплатити штраф у розмірі 400-450 манатів (близько 250 доларів). Попри це, опозиційна партія «Мусават» анонсувала нову акцію протесту, яка повинна відбутися в азербайджанській столиці 12 січня.

7 січня у штаб-квартирі партії «Мусават» почалося голодування на знак солідарності з Мехманом Гусейновим. Деякі активісти, які були її учасниками, почали голодування раніше у себе вдома. Так, член правління партії «Мусават» Тофіг Ягублу голодує з 4 січня, а активіст партії Народного фронту Азербайджану (ПНФА) Тофіг Мамедлі — з 2 січня.

6 січня до акції долучилися блогерка Фатіма Мовлавми, голова Сумгаїтської організації партії «Мусават» Ельшад Ісрафілов і член ПНФА Яшар Феразі. З 7 січня в акції беруть участь Фуад Рагімлі (член «Мусават»), Ровшан Ніфалзаде (ПНФА), Мубаріз Фатуллаєв (ПНФА),Ніджат Абдулла (ПНФА) і Лейла Бабаєва (безпартійна).

«Ми своєю акцією хочемо домогтися, щоб в Азербайджані нарешті запрацювали закони. Наша мета — домогтися звільнення Мехмана Гусейнова та інших 150 політв’язнів. Ми використовуємо всі демократичні методи боротьби, і голодування — один із них. Наскільки нам це вдасться — покаже час. Але ми — учасники акції, принаймні вирішили використати цей метод і звернути увагу місцевої і міжнародної спільноти на несправедливість щодо Мехмана, а в його обличчі — і щодо інших політв’язнів», — сказав кореспонденту «Кавказского узла» Тофіг Ягублу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Отруєння пестицидами та примусова праця: ціна бавовни в Азербайджані

Соцмережі та медіа 

В соцмережах триває кампанія #freeMehman. Цей та інші хештеги флешмобу періодично з’являються в коментарях до дописів на офіційній сторінці президента Ільхама Алієва.

5 січня в соціальних мережах з’явилися фото, адреса й телефон Алі Абдалова — лейтенанта міліції, який звинуватив Мехмана в побитті. Абдалова прихильники блогера лають у соцмережах і навіть пропонують знайти і покарати.

Азербайджанський репер Джалал Алі, який мешкає в Берліні, присвятив Мехманові пісню — він саркастично звертається до віце-президента і першої леді Азербайджану Мехрібан Алієвої з проханням «відкликати свою зграю».

На те, що відбувається, так чи інакше відгукнулися і всі місцеві медіа. Провладні орієнтуються на офіційну інформацію, наприклад, наполягають на тому, що Мехман Гусейнов припинив голодування. Нечисленні незалежні ЗМІ цитують адвоката і рідних Мехмана.

Статтю на цю тему опублікував також Washington post, різко розкритикувавши владу Азербайджану.

Пов`язані новини