Нові правила для українців у Польщі та індексація пенсій: що зміниться з 1 березня

Українці проводять час у закладі ЮНІСЕФ у Варшаві, 9 листопада 2022 року
Українці проводять час у закладі ЮНІСЕФ у Варшаві, 9 листопада 2022 рокуAP Photo / Michal Dyjuk

В Україні 1 березня індексують пенсії для більш як 10 мільйонів людей, а у Польщі змінять правила перебування українців. Зібрали головні нововведення, які запрацюють на початку весни.

Індексація пенсій

1 березня уряд проведе індексацію пенсій на 20%. Це стосуватиметься всіх категорій людей, які визначені в законі «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» — загалом більш ніж 10 мільйонів українців.

Як розповіла заступниця голови правління Пенсійного фонду Ірина Ковпашко, зокрема індексують пенсії за віком, інвалідністю, втратою годувальника, за вислугу років. Водночас індексацію спеціальних пенсій проведуть наступного місяця після завершення воєнного стану.

Також уряд збереже всі доплати за віком: пенсіонери віком від 80 років продовжать отримувати щомісячну доплату в 500 гривень. Для пенсіонерів віком 75-80 років — доплата до 400 гривень на місяць, а для пенсіонерів 70-75 років така доплата становить до 300 гривень.

Нові правила перебування у Польщі

З початку березня оформлення PESEL UKR для українців стане обов'язковим, розповідає «Суспільне». Його треба буде оформити протягом 30 днів. Водночас у разі виїзду з Польщі на понад 30 днів усі виплати скасовуватимуть.

Також для українців змінюють правила оренди житла. Так, з початку весни безоплатно жити у таборах, гуртожитках й пансіонатах можна буде лише 120 днів. З березня українцям доведеться платити 50% вартості (але не більше 40 злотих на добу), а із травня — 75% вартості ( якщо людина там живе понад 180 днів, не більше 60 злотих за добу).

Кінець добровільного декларування

З 1 березня в Україні закінчується одноразове добровільне декларування — так звана податкова амністія, яка тривала з 1 вересня 2021 року.

Вона дозволяла здійснити декларацію активів, за які раніше не сплатили податки. Ці активи обкладали збором. А от люди, які не скористалися амністією, будуть вважатися такими, що повідомили контролювальному органу про відсутність у власності активів, за які не сплачені податки.

Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев розповідав, що на початку січня 2023 року вартість амністованих активів перевищила 6 мільярдів гривень: сума збору до бюджету становить 372 мільйони гривень. Зокрема, з початку повномасштабного вторгнення амністували активи на понад 3,74 мільярда, що дозволило зібрати до бюджету 239,1 мільйона гривень.

Зміни для абонентів «Київстару»

«Київстар» з 1 березня припинить надавати домашній інтернет за адресами, де він був підключений з використанням технології ADSL. Абонентів, у яких відбудуться зміни, обіцяють проінформувати через SMS.

Здорожчання учнівського квитка у Києві

З початку березня у Києві вартість виготовлення картки електронного учнівського квитка зросте до 100 гривень. Таке нововведення запровадили через підвищення вартості матеріалів.

Усі, хто замовив квитки до кінця лютого, отримають їх за старою ціною. Відтак батькам рекомендують прискорити оформлення електронних учнівських.