Пасажири в захисних масках в залі прибуття Міжнародного аеропорту Гонконгу, Китай, 22 січня 2020 року. У грудні 2019 року в китайському місті Ухані зафіксували спалах пневмонії, яку викликав невідомий збудник. За місяць китайські дослідники виявили новий коронавірус
Фото:

EPA-EFE/JEROME FAVRE

У грудні 2019 року новий коронавірус спричинив спалах хвороб у китайському місті Ухань. Тепер він потрапив до Таїланду, Японії, Південної Кореї та США. В Росії до лікарні потрапила жінка із підозрою на коронавірус. 

На момент публікації від вірусу постраждали понад 400 людей, 17 померли. hromadske розповідає, що це за вірус, наскільки він небезпечний, як від нього вберегтися та чи загрожує він Україні.

Звідки взявся цей вірус?

Усе почалося з того, що у грудні 2019-го в 12-мільйонному Ухані, одному із найбільш густонаселених міст центрального Китаю, зафіксували спалах пневмонії, яку викликав невідомий збудник. А вже на початку січня китайські дослідники виявили новий коронавірус, який і спричинив незрозумілу хворобу. На той момент вже хворіло 59 людей в місті, приблизно чверть з них була у важкому стані.

Виявилося, що випадки захворювання пов’язані з торговцями уханського ринку, які продавали живу рибу, тварин та птахів. Згодом ринок закрили і продезинфікували. Але кількість хворих продовжила зростати. Дев’ятого січня зафіксували першу смерть від вірусу — 61-річний чоловік, який був постійним відвідувачем ринку.

Пасажири проходять через тепловий сканер після прибуття в міжнародний аеропорт Нгурах-Рай на острові Балі, Індонезія, 22 січня 2020 року. Теплові сканери та рамки використовують в аерпортах, щоб виявити хворих через спалаху епідемії нового типу коронавірусу
Фото:

EPA-EFE/MADE NAGI

Пасажири проходять через тепловий сканер після прибуття в міжнародний аеропорт Нгурах-Рай на острові Балі, Індонезія, 22 січня 2020 року. Теплові сканери та рамки використовують в аерпортах, щоб виявити хворих через спалаху епідемії нового типу коронавірусу
Фото:

EPA-EFE/MADE NAGI

Наскільки небезпечні такі віруси?

Коронавірус — це назва цілого «сімейства» вірусів, які отримали свою назву від специфічної форми. Раніше його асоціювали переважно із захворюваннями тварин. Та з’ясувалось, що коронавірус може вражати і людей. Здебільшого він викликає хвороби дихальних шляхів різної тяжкості. У когось — звичайну застуду, а в когось — важкі захворювання на кшталт SARS, який ще називають «атиповою пневмонією» або «пурпуровою смертю». 

У 2003-му році SARS, спричинений коронавірусу, поширився у Китаї, Гонконгу та В’єтнамі — тоді від нього померло майже 800 людей. Тоді влада КНР до останнього намагалась приховати масштаби епідемії.

Як передається цей вірус?

Переважно коронавірус передається від тварин до людей. Але китайські вчені кажуть, що новий вірус може передаватися і від людини до людини. Вірус підступний тим, що спершу коронавірус може мати кишкову форму, а тоді перетворитися на респіраторну. Проте, один раз перехворівши, людина, найвірогідніше, вдруге не буде вразливою до вірусу.

Люди в захисних масках у вагоні метро в Тайбеї, Тайвань, 22 січня 2020 року. Тайвань заборонив в'їзд китайським туристам, а також мандрівки до Китаю своїм громадянам через спалах коронавірусу
Фото:

EPA-EFE/DAVID CHANG

Які симптоми коронавірусу?

Симптоми вірусу на перший погляд, подібні до застуди, грипу або — у більш важких випадках — запалення легень. Це висока температура, утруднення дихання, ураження дихальних шляхів та легень. Вважається, що інкубаційний період вірусу, тобто зараження до появи симптомів, становить близько двох тижнів.

Хто найбільш вразливий?

Хто саме може бути у зоні ризику, сказати складно. Вік тих, кого уразив вірус у Китаї, коливається від 25 до 89 років. У деяких пацієнтів були й інші хронічні захворювання. 

Однозначно, більше шансів захворіти має той, хто нещодавно був в Ухані і/або контактували з хворими. Аби заразитися, достатньо перебувати з хворим в одній кімнаті без належних засобів індивідуального захисту — рукавичок, респіратора.

Медсестра перевіряє температуру тіла пацієнтки в лікарні в Бангкоку поруч із плакатом в межах кампанії, яка покликана інформувати про новий коронавірус, Таїланд, 22 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Як вберегтися від вірусу?

Якщо ви плануєте поїхати до країни, де вже зафіксували випадки захворювання, то МОЗ України радить:

  • уникати тісного контакту з людьми, що мають симптоми гострої респіраторної інфекції;
  • частіше мити рук з милом, особливо після прямого контакту з хворими людьми або їхнім оточенням;
  • уникати тісного контакту з тваринами на фермах або у дикій природі;
  • виявивши симптоми гострої респіраторної інфекції, дотримуватися правил поведінки при кашлі: не підходити надто близько до співрозмовників, використовувати одноразові серветки при кашлі та чханні, мити частіше руки, максимально скоротити контакти з іншими людьми).

Крім того, професор кафедри інфекційних хвороб університетського медичного центру Вандербільта Вільям Шаффнер у коментарі The New York Times порадив мандрівникам до Китаю повністю уникати скупчень тварин, зокрема ринків, де продають живих тварин. А також уникати близьких контактів із тваринами у сільській місцевості.

Ми працюємо кожного дня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте у нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки. 

Чи може вірус поширитись світом?

Досі більшість хворих зосереджена в межах Уханю. Але 25 січня Китай святкуватиме Новий рік, і напередодні свята мешканці Уханю можуть роз'їхатися по інших регіонах, щоб побачитися з родичами. Крім того, щороку сюди приїжджають тисячі туристів з усього світу святкувати китайський новий рік. А мільйони китайців щороку вирушають за кордон на свята.

Всесвітня організація охорони здоров’я на засіданні 22-го січня вирішить, чи є підстави оголошувати міжнародну надзвичайну ситуацію — як це було раніше зі свинячим грипом та вірусом Еболи. Та аеропорти у США, Австралії та Італії вже перевіряють пасажирів, які прибувають з Уханю. А лондонський аеропорт Хітроу планує створити навіть спеціальні зони для пасажирів, які подорожують з регіонів, де поширився вірус. 

А що планує Україна?

В Україні подібних заходів поки не оголошували, зазначив у коментарі hromadske речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко. За його словами, перевірки тих, хто в’їжджає до України з країн, де є постраждалі від вірусу, будуть проводитися лише після відповідного розпорядження Міністерства охорони здоров’я. Водночас, прикордонники повідомлятимуть МОЗ у разі підозри на вірус у прибулих.

В Держприкордонслужбі поки не коментують, як інформація про коронавірус може вплинути на пасажиропотік між Україною та країнами, де фіксували випадки хвороби. У 2019-му до України приїздило 48 тисяч громадян КНР, а 43 тисячі українців їздили до Китаю. Таїланд, де зафіксували один випадок хвороби, минулого року відвідало близько 29 тисяч українців.

Поділитись: