Новий очільник НБУ збереже плаваючий курс валют. Але куди дозволить «заплисти» гривні — не відповів

Новопризначений керівник Національного банку Кирило Шевченко пообіцяв продовжити політику плаваючого курсу гривні, однак не відповів, до якої межі регулятор готовий дати впасти національній валюті.

Про це Шевченко заявив на брифінгу в Нацбанку, передає кореспондент hromadske.

За його словами, НБУ поки не бачить «перетину граничних розмірів курсу», щоби була необхідність реагувати на коливання курсу. Він навів приклад, що сьогодні, 20 липня, Нацбанк запланував валютну інтервенцію на ринок, але курс гривні не досягнув тієї межі, яка була встановлена регулятором.

Шевченко запевнив, що НБУ продовжить працювати у такому форматі.

«Політика Нацбанку з плаваючим курсом залишиться незмінною», — сказав новий глава НБУ.

Зазначимо, що Шевченко не відповів на уточнювальне запитання, а які саме ці межі, до яких Нацбанк готовий дозволити впасти курсу гривні, чи це не буде майже 30 гривень за долар, які заклали у держбюджет на 2020 рік.

Саме такий курс, за словами колишнього очільника НБУ Якова Смолія, вимагали встановити від регулятора деякі депутати, представники уряду та Офісу президента.

Не відповів фактично Шевченко і на запитання щодо емісії, тобто друку грошей. На запитання про те, що він вважає неконтрольованою емісією, він дав достатньо ухильну відповідь:

«Давайте ми скажемо так. Сьогодні Нацбанк працює виключно в межах політики макрофінансової та макроекономічної стабільності. Все, що стосується роботи НБУ в межах цих показників, залишиться незмінним».

Чому це важливо: Емісія, тобто друк грошей, може використовуватися задля фінансування державного бюджету, але це може призвести до зростання грошової маси і, як наслідок, девальвації гривні.

Падіння курсу гривні тим чи іншим способом (наприклад, до тих таки 30 за долар) призведе до прискорення інфляції, тобто до швидшого зростання цін. Це, своєю чергою, призведе до зменшення купівельної спроможності населення, особливо серед найбідніших громадян, і в цілому до збільшення кількості бідних.

Нагадаємо, колишній голова Національного банку України Яків Смолій оголосив про рішення піти у відставку через «системний політичний тиск на НБУ». Пізніше за відставку Смолія проголосувала Верховна Рада.