Обмін військовополоненими, пакет допомоги від Німеччини та суд у Гаазі щодо рф: головне за 31 січня

Обмін військовополоненими, пакет допомоги від Німеччини та суд у Гаазі щодо рф: головне за 31 січня

В Україну повернулися 207 українських військових у межах обміну полоненими. Німеччина виділила новий пакет військової допомоги Україні. Суд у Гаазі визнав, що росія порушила міжнародні конвенції діями в Україні. Тим часом колишній голова Верховного Суду Всеволод Князєв вийшов з—під варти під заставу. Зібрали головні новини за 31 січня.

Повернення військових

Сьогодні, 31 січня, відбувся обмін полоненими, у межах якого в Україну повернулися 207 українців — бійців Збройних сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби України, Національної поліції.

Представник ГУР МОУ Андрій Юсов у коментарі hromadske зазначив, що на обміні не було полонених українців, яких росія оголосила загиблими в авіакатастрофі Іл-76 на Бєлгородщині.

Нова допомога Німеччини

Німецький уряд оголосив про передання чергового пакета військової допомоги Україні. Зокрема, у ньому:

  • 24 бронетранспортери;
  • 4 гусеничні всюдиходи Bandvagn 206 (BV206);
  • ракети для систем ППО IRIS-T;
  • 1040 снарядів калібру 155 мм;
  • 3 танки для розмінування WISENT 1.

Суд у Гаазі

Міжнародний суд ООН у Гаазі (ICJ) оголосив рішення за позовом України проти росії щодо порушення міжнародних конвенцій про заборону фінансування тероризму та подолання расової дискримінації. Більшість звинувачень суд відхилив.

Зокрема, ICJ визнав, що:

  • росія порушила деякі пункти конвенції про заборону фінансування тероризму;
  • росія порушила конвенцію про расову дискримінацію через позбавлення дітей в окупованому Криму можливості навчатися українською мовою, а також через обмеження щодо Меджлісу кримськотатарського народу.
Головуюча суддя зачитує постанову суду ООН у Гаазі, Нідерланди, 31 січня 2024 рокуAP Photo / Peter Dejong

Україна отримає бомби GLSDB

Заступниця державного секретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд підтвердила, що до України незабаром надійдуть високоточні наземні бомби GLSDB з дальністю 150 км.

Також посадовиця запевнила, що США допоможуть модернізувати український оборонно-промисловий комплекс.

Князєв вийшов із СІЗО

За колишнього голову Верховного Суду Всеволода Князєва, якого підозрюють у масштабній корупції, внесли заставу розміром 18 мільйонів гривень.

Вже увечері суддю звільнили з СІЗО, натомість на нього поклали процесуальні обовʼязки. Зокрема, він не може відлучатися з Києва без дозволу детектива, прокурора та суду. Також правоохоронці розвʼязують питання щодо звернення до Вищої ради правосуддя з клопотанням про відсторонення Князєва від здійснення правосуддя.

Неарештоване майно Гринкевичів

Під час обстеження ділянки родини львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича виявили маєток на 600 квадратів без жодних документів, басейн на землі для садівництва, самовільно вирубану дорогу в лісі та 28 соток самозахопленої землі. Гринкевичам вдалося сховати маєток від ДБР та АРМА. Водночас у реєстрі на тому місці значаться об'єкти нерухомості, яких не існує.

Окрім того, Світлана Гринкевич, дружина бізнесмена, передала під заставу за кредитними угодами на 5 мільйонів гривень чотири люксові квартири у Києві та Львові. Дві з них, які й належать дружині Гринкевича, так і не арештували, попри заяву ДБР іще на початку січня.

Пропозиція Єврокомісії щодо «експортного безвізу» для України

Європейська Комісія запропонувала продовжити скасування експортних мит для українських товарів іще на рік. Водночас для експорту деяких товарів пропонують ввести заходи контролю. Зокрема, такі заходи стосуватимуться м’яса птиці, яєць і цукру. Якщо імпорт цих продуктів перевищить обсяги 2022-2023 років, то мита на них введуть знову.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що запроваджені інструменти контролю за обігом товарів дозволять уникнути конфліктів на аграрних ринках.

Інші важливі новини