27 жовтня не стало чудової людини, знаменитого радянського дисидента, письменника і непримиренного борця з комуністичним режимом, а потім з його «наступником», путінської мафією — Володимира Буковського. На 77 році життя після тривалої хвороби у нього зупинилося серце.

Володя Буковський відсидів в радянських таборах і психлікарнях 12 років, після чого його обміняли на лідера чилійських комуністів Луїса Корвалана. Ось як він розповідав мені про це обміні: «Брежнєв думав, що вони обмінюють якогось придурка, який нічого не розуміє в політиці, на великого політичного діяча, а виявилося навпаки. Я їм почав псувати життя вже відразу після прибуття на Захід своїми виступами та публікаціями. Як мені пізніше повідомили, Брежнєв був обурений таким обміном і говорив своїм колегам: «Що ж ви мені доповідали про Буковського? Ви казали — він дурень і нічого не розуміє! А зараз виявляється, що він зовсім не дурень і дуже грамотна людина, яка може нам нашкодити ще більше, ніж у нашій тюрмі...». Як жартували тоді: «Обміняли хулігана на Луїса Корвалана».

Ми познайомилися з Буковським навесні 1988 року, коли мене випровадили з Радянського Союзу після 6 років таборів і заслань і я прилетів до Лондона на запрошення Міжнародної амністії. Володя побачив моє інтерв'ю на BBC, зв'язався з моїми друзями і запросив до себе в гості в Кембридж. Відтоді ми підтримували дружні стосунки і обмінювалися враженнями щодо поточних політичних подій.

У новій Росії Володимир не припиняв політичної активності — у 2004 році він стає співзасновником суспільно-політичного руху «Комітет 2008: Вільний вибір», до складу якого увійшли Гаррі Каспаров, Борис Нємцов, Володимир Кара-Мурза та інші опозиційний політики Росії. У 2007 році Буковський спробував балотуватися в президенти Росії, проте йому не дали навіть зареєструватися кандидатом, пославшись на якісь формальності. Відразу після виборів у 2008 році Володимир разом з Борисом Нємцовим засновує об'єднаний демократичний рух «Солідарність» і входить до складу керівного органу цього руху — Бюро федеральної політради. 

Нова влада Росії помстилася йому за все «наїзди» на Путіна і ФСБ, позбавила в 2014 році російського громадянства, яке президент Борис Єльцин відновив своїм указом ще в 1991 році. Відтоді Буковський жодного разу не приїжджав до Росії.

Починаючи з перших днів нової Росії, Володя постійно псував кров і настрій російській владі, яка змінила стару партноменклатуру за допомогою нехитрої маніпуляції — викинула партквитки членів КПРС і «прихватизувала» держвласність. Він повернувся в Москву відразу після зміни влади більшовиків і накопав чимало цікавих матеріалів в архівах Луб'янки, куди отримав доступ завдяки своїй популярності і підтримці деяких чиновників у новій владі. Його книга «І повертається вітер» видана багатьма мовами не один раз, і дехто називає її «Біблією про радянські табори і дисидентів». У новій Росії Буковський завжди підтримував демократичний рух і дружив з багатьма лідерами опозиції. 

У 2014 році Володя підтримав Майдан і став щирим другом оновленої України. На даху свого будинку в Кембриджі він вивісив прапор України. Однак його серце почало давати збої, Володя переніс непросту операцію на серці в 2015 році і відтоді став затворником, нікуди не виїжджав і не виходив. Останній раз ми з ним зустрічалися влітку 2017 року.

Думка редакцiї може не збiгатися з думкою автора

Поділитись: