Обшук на підприємстві: готуємося заздалегідь
Громадське публікує авторську колонку Юрія Радзиєвського, управляючого партнера адвокатського бюро «Радзиєвський іпартнери» про те, як варто поводитися і що знати, якщо на підприємство приходять з обшуками.
Обшуки в офісах українських підприємств стають буденним явищем. Підприємцям не обов’язково робити щось незаконне, аби на власному досвіді їх пережити.
Обшук — це слідча дія в рамках кримінального провадження щодо порушень закону, таких як, наприклад, ухилення від сплати податків. Але насправді обшук можуть ініціювати як недобросовісні конкуренти, вражені темпами розвитку вашого бізнесу, так і силовики з метою банальної наживи.
Управляючий партнер адвокатського бюро «Радзиєвський і партнери» Юрій Радзиєвський
І якщо до вас прийшли саме з таких мотивів, то підвести реальні причини проведення обшуку під вимоги Кримінального процесуального Кодексу — це вже питання творчого підходу окремо взятого слідчого.
Як показує моя практика, більшість бізнесменів виявляються не готовими до обшуків — співробітники не знають, як поводитися, не дотримуються елементарних правил зберігання цінних речей і конфіденційних документів. Все це може сприяти зловживанням з боку правоохоронців і призвести до небажаних наслідків для бізнесу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Закон і непорядок: Як поліція по-різному застосовує силу до громадян
У кримінально-процесуальному кодексі встановлена чітка процедура проведення обшуку, а також обов’язки слідчого. Тож важливо, аби серед представників підприємства у цей час була людина, яка добре знається на процедурних питаннях.
Не у всіх компаній є штат юристів відповідної кваліфікації, тому заздалегідь знайдіть адвоката, який, в разі необхідності, прибуде на місце обшуку, перевірить наявність необхідних документів у візитерів, зафіксує порушення, якщо вони будуть, та вимагатиме детального опису речей, які вилучають під час обшуку.
Часто силовики погоджуються почекати юриста і не перешкоджають його участі. Але іноді, називаючи різні причини, починають обшук до його прибуття, щоб згодом не допустити, адже «протокол обшуку вже відкрито».
При спробі почати обшук негайно, треба подати слідчому письмове клопотання про проведення обшуку в присутності конкретного адвоката (у двох примірниках, один з відміткою про прийняття залишається у підприємства). На випадок якщо слідчий відмовиться прийняти клопотання, або ж розписатися на копії в його отриманні, — знімайте спробу подачі на відео.
Перше важливе завдання перед обшуком — перевірити документи, що засвідчують його правомірність. Вам мають показати рішення судді і обов’язково залишити копію. Зверніть увагу на термін дії (він не повинен перевищувати одного місяця з моменту видачі) і адресу конкретного приміщення, де має проводитися обшук.
Тільки у випадках прострочення або неправильно вказаної адреси, можна говорити про однозначні підстави для недопуску слідчих. Всі інші невідповідності спірні.
Далеко не завжди необхідно повідомляти слідчого про виявлення допущеного ним порушення. Іноді варто промовчати про це і згодом на підставі належним чином задокументованого порушення визнати докази, отримані в ході проведення обшуку, неприпустимими.
Питання про неприпустимість доказів нерозривно пов’язане з правом кожної особи на справедливий суд. Загальне правило полягає в тому, що докази, отримані незаконним чином, не можуть братися до уваги при розгляді справи в суді.
Такими порушеннями, в тому числі, можуть бути відсутність відповідного рішення суду, невідповідність змісту рішення вимогам закону, відсутність понятих або ж участь понятих, залежних від органів слідства.
Всі докази, здобуті під час такого обшуку, з ініціативи зацікавленої сторони можуть бути визнані неприпустимими. А повідомивши слідчому про виявлене порушення відразу, Ви таку можливість втратите.
Під час обшуку слідчі мають право вилучати не тільки речі, зазначені в рішенні судді. Згідно ст. 236 КПК слідчий має право тимчасово вилучати речі, які, на його думку, мають значення для кримінального провадження, але з обов’язковим подальшим зверненням до судді з клопотанням про арешт такого майна.
Не бійтеся відстоювати свої права, не варто сприймати зловживання слідчих як належне і піддаватись на тиск. Якщо силовики зіткнутися з жорстким опором, який базуються на нормах чинного законодавства, в наступний раз вони тричі подумають перед тим, як прийти до Вас ще раз.
Крім того, ще раз хочу порадити Вам не переоцінювати свої знання і вміння в цій сфері, і заздалегідь заручитися підтримкою досвідчених адвокатів!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: