Війна

За обстріл Маріуполя у 2015 відповідальні російські військові — розслідування

28 червня, 2018 15:50
Війна/За обстріл Маріуполя у 2015 відповідальні російські військові — розслідування
Зберегти
Вигляд
Обстрілом мікрорайону Східний міста Маріуполя у 2015 році керували російські кадрові військові, які досі залишаються на посадах. А реактивні установки залпового вогню, з яких обстрілювали місто з району Безіменного, теж привезли з РФ через неконтрольовану ділянку кордону.

Таких висновків дійшли розслідувачі міжнародної групи Bellingcat у розслідуванні, опублікованому 10 травня. Такі ж результати розслідування СБУ. Що нового дізналися слідчі про обстріл Маріуполя 24 січня 2015 року, який назвали терактом, під час якого загинула 31 людина, пояснює Громадське.  

Розслідувачі міжнародної групи Bellingcat установили особи дев'яти російських офіцерів, які брали участь у підготовці й безпосередньому командуванні обстрілом Маріуполя. В СБУ відзвітували, що таких росіян — одинадцять. Безпосередню участь в обстрілах Маріуполя брали військові підрозділів 200-ї Печенгської окремої мотострілецької бригади та 2-ї Гвардійської Таманської мотострілецької дивізії. Цьогоріч військові цих бригад брали участь у параді в Москві на честь Дня перемоги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто насправді збив МН17? Аналіз Bellingcat і Atlantic Council

Наслідки обстрілу бойовиками самоназваної «ДНР» житлового мікрорайону Східний у Маріуполі, 24 січня 2015 року Фото: EPA/SERGEY VAGANOVНаслідки обстрілу бойовиками самоназваної «ДНР» житлового мікрорайону Східний у Маріуполі, 24 січня 2015 року Фото: EPA/SERGEY VAGANOV

Командували пересуванням реактивних систем і давали вказівки бойовикам самоназваної «ДНР» російські офіцери:

Степан Ярощук, генерал-майор

Олександр Цаплюк, позивний «Горець»

Олександр Муратов

Максим Власов, позивний «Югра»

Сергій Юрченко, позивний «Воронєж»

Олександр Грунчев, позивний «Терек»

Відбором і відправкою артилерійських командирів і артилерійських систем на схід України опікувалися також російські офіцери: полковники Олег Кувшинов і Сергій Лисай, та генерал-майор Дмитро Клименко.

Наслідки обстрілу бойовиками самоназваної «ДНР» житлового мікрорайону Східний у Маріуполі, 24 січня 2015 року Фото: Микола Рябченко/УНІАННаслідки обстрілу бойовиками самоназваної «ДНР» житлового мікрорайону Східний у Маріуполі, 24 січня 2015 року Фото: EPA/SERGEY VAGANOV

У розслідуванні йдеться, що реактивні системи залпового вогню, з яких обстріляли Маріуполь, привезли через неконтрольовану територію кордону з Російської Федерації біля населеного пункту Маркіне. А потім підтягнули до окупованого Безіменного, звідки й стріляли.

З перехоплених телефонних розмов стало відомо, що бойовики під командуванням офіцерів РФ мали поцілити в позиції українських військових, які у 2015 році базувалися під Маріуполем з боку мікрорайону Східний. Через некомпетентність виконавців і неправильне коректування вогню, снаряди впали на житлові квартали міста.

Фрагмент перехопленої розмови бойовиків «ДНР» — корегувальника та артилериста із позивними «Терорист» і «Пєпєл», опублікованої в розслідуванні:  

— Я ж тебя просил, есть «глазки» (навідник — ред.) А ты, «я сам, я сам»

— Ну ничего… это ***ня, братан. Не очкуйся.

— Та понятно все, ладно. Быстрее здрыснут.

Після такої «помилки» російські офіцери вирішили перевіряти роботу коригувальників вогню. Вони передали один одному прохання перевіряти координати.

Фрагмент перехопленої розмови між російськими офіцерами з позивним «Югра» та військовим на ім’я Олексій:

— Братик, проверяй короче каждую «тачку» (реактивна система залпового вогню — ред.) Каждую тачку, понял? Сможете, нет? Каждое «корыто» проверить? При наводке.

— Понял, понял, понял.

— Потому что вроде все ****ись, а там секли по городу прям. Ну, которые наши друзья.

— Ага.

Після залпу бойовики отримали від росіян команду «ховатися і ховати установки», адже на місце, звідки вони стріляли — біля населеного пункту Безіменне (поблизу окупованого Новоазовська) — повинні були приїхати спостерігачі місії ОБСЄ.

ЧИТАЙТЕ ТАОКЖ Маріуполь травневий: як змінилося місто за три роки

Постраждалі від обстрілу житлового мікрорайону Східний в опіковому відділенні Маріупольської лікарні, 25 січня 2015 року Фото: EPA/ANASTASIA VLASOVA

У СБУ обіцяють, що російських військових, причетних до обстрілу Маріуполя, оголосять у міжнародний розшук. Їм заочно оголосили підозру в скоєні терористичного акту. Матеріали розслідування СБУ та групи Bellingcat долучать до справи «Україна проти Росії» в Міжнародному суді ООН.

Станом на квітень 2018 року Валерія Кірсанова, якого називають коригувальником обстрілу Маріуполя, досі судять у Маріуполі. Після винесення вироку — 9 років тюрми захист подав апеляцію, відтак справу відправили на повторний розгляд.

За даними Нацполіції, 24 січня 2015 року в Маріуполі загинула 31 людина, поранені 117 мирних мешканців. Від прямих попадань снарядів зайнялися приватні будинки, крамниці, автівки, в багатоповерхівках повилітали вікна. Загалом під час обстрілів пошкоджено 374 об’єкти.

Пов`язані новини