«Об'єкт під охороною». «Шторм», самбісти, «патріоти Киви» — розповідаємо про «силовий блок» партії Віктора Медведчука

«Об'єкт під охороною». «Шторм», самбісти, «патріоти Киви» — розповідаємо про «силовий блок» партії Віктора Медведчука
Антон Шишенок/hromadske

11 травня генпрокурорка Ірина Венедиктова підписала підозру лідеру партії «Опозиційна платформа — За життя!» Віктору Медведчуку. Його підозрюють, зокрема, в державній зраді. 

Водночас слідчі СБУ провели обшук у будинку, де мешкає Медведчук, їх нібито намагались не пустити охоронці.

Охороняють лідера ОПЗЖ, зокрема, представники фірми «Шторм», яку з ним і пов’язують. Охороняє вона й офіс ОПЗЖ на Великій Васильківській, який 11 травня теж обшукала СБУ.

Також при партії створена громадська організація «Патріоти — За життя!». Саме її представники 9 травня пройшли тисячним маршем вулицями Києва. Очолює організацію депутат від ОПЗЖ Ілля Кива, який особисто відбирає кандидатів і надає перевагу колишнім правоохоронцям та спецпризначенцям. 

Розповідаємо про «силовий блок» ОПЗЖ — хто в нього входить, які сили є в його розпорядженні та хто користується його послугами.

«Шторм» для Медведчука

9 квітня на ділянці на Трухановому острові в Києві, де перебували представники охоронної фірми «Шторм», правоохоронці знесли паркан та провели слідчі дії.

«Та база, де проводився огляд, не є базою «Шторму», він просто її охороняє, відповідно до договору. І коли цей огляд відбувався, там перебували лише 4 охоронці «Шторму». Під час огляду був зламаний паркан, зрізані ворота, зламані двері», — розповідає нам один із засновників охоронної фірми «Шторм» та народний депутат від партії «Опозиційна платформа — За життя» (далі — ОПЗЖ) Віктор Чорний.

Народний депутат від ОПЗЖ та засновник охоронної фірми «Шторм» Віктор ЧорнийВікторія Рощина/hromadske

«Якщо вони здійснюють охорону і там є місце для тренування, то чому їм не можна позайматися там спортом?», — додає керівник «Шторму» Іван Бойченко на уточнення, чи не є ця територія все-таки базою охоронців.

Бойченко є помічником Віктора Чорного на громадських засадах. Свого часу, як зазначали він та Чорний, працював у міліції — в управлінні боротьби з організованою злочинністю.

Послугами фірми користується один з лідерів партії ㅡ Віктор Медведчук.

«Це охоронна структура, яка здійснює охорону мого житла, мене особисто та моєї сім’ї», — пояснював Віктор Медведчук журналістам. А депутат від ОПЗЖ Ілля Кива підтвердив, що з фірмою уклала договір і партія. Раніше компанія мала іншу назву — «Сварог».

У реєстрі існує не один «Шторм». Зокрема, до ТОВ ДОА «Шторм», ТОВ «Охоронне агентство «Шторм» і ТОВ СБ «Шторм» мають стосунок той же Іван Бойченко та Віктор Чорний. Останній — серед засновників.

«Ну є три “Шторми”. Може, їх і сто в Україні. Це все комерційна таємниця», — зазначив нам Іван Бойченко на питання, чим займаються інші підприємства. Відповідно ж до КВЕДів — це все теж приватні охоронні структури.

Кримінальні справи 

У реєстрах ми знайшли кілька кримінальних справ, де згадується «Шторм» або його представники.

Одну з них від 2017 року розслідує СБУ. Йдеться про нібито співпрацю працівників «Шторму» з поліцією, а саме — незаконне отримання та продаж конфіденційної інформації.

«Послуги мали визначену вартість: спостереження за особою протягом доби з фіксацією усіх зустрічей — 400 доларів США, роздруківки телефонних дзвінків за 30 днів — 500 доларів, прослуховування одного номера мобільного телефону за добу — 600 доларів, надання інформації з баз МВС — 100 доларів», — йдеться в матеріалах слідства, більшість з яких засекречені.

Але через реєстри нам вдалося з’ясувати, що йдеться про двох людей — Костянтина Іванова та Олександра Єрьоменка. Перший обіймає керівну посаду у ТОВ «Служба безпеки «Шторм».

Ми намагалися зв’язатися з обвинуваченими через адвоката Юрія Дубчака, однак не отримали від них згоди на спілкування.

На базі охоронної фірми «Шторм», яку пов'язують з Медведчуком, проводять слідчі дії, Київ, 9 квітня 2021 рокуВікторія Рощина/hromadske

Віктор Чорний, який свого часу працював з Костянтином Івановим, зазначив нам, що «все, що про нього пишуть, не є правдою».

Працівники СБУ в межах цього кримінального провадження також проводили обшуки у фірмі саме на Трухановому острові і вилучили спецзасоби, газові балони, запали. Наразі тривають судові слухання, а фігуранти, за словами адвоката, перебувать під особистим зобов’язанням.

Ще одне кримінальне провадження — щодо стрілянини на Оболоні в Києві на початку лютого. Тоді, за даними слідства, двоє чоловіків, один з яких мав посвідчення охоронної фірми «Шторм», «приїхавши на своєму автомобілі Skoda Rapid, підійшли до автомобіля Toyota Camry та здійснили 6 пострілів у водійські дверцята авто, після чого втекли». Їх затримали, взяли під варту з можливістю внесення застави, яку вони внесли.

Попереднім мотивом, за даними слідства, було вимагання, особа потерпілого не розголошується. Підозрювані зі слідством не співпрацюють. Однак слідчі через суд наклали арешт на автомат, майже сотню патронів, дозвіл на зброю і посвідчення охоронця фірми «Шторм». У «Штормі» зазначили, що не знають про цей інцидент, а у прокуратурі не уточнили, чи було це посвідчення чинним.

Також щодо «штормівців» відкривали провадження про можливе перешкоджання журналістській діяльності.

Саме охоронці «Шторму» кілька годин тримали у лісі журналістів Bihus.Info, які квадрокоптером знімали територію державних дач поруч із маєтком Медведчука. Щоправда, цю справу закрили ще наприкінці минулого року, бо складу кримінального злочину правоохоронці не знайшли.

Також «штормівці» перешкоджали зйомці журналістів програми «Схеми», коли ті намагалися зафіксувати приватні перельоти кума Путіна. Ця справа наразі слухається в суді.

Правоохоронці перевіряють автобус та працівників охоронної фірми «Шторм» після стрілянини на будмайданчику у КиєвіВікторія Рощина/hromadske

Ділянка на Трухановому острові

«Там не обшук, а відповідно до ухвали суду — огляд приміщення. Але там відбувається свавілля. Вони зламали паркан, хоча у нас було ще три дні», — пояснив нам директор охоронної фірми «Шторм» Іван Бойченко, коментуючи присутність поліції на Трухановому острові 9 квітня.

У поліції пояснили, що правоохоронці діяли в межах кримінального провадження щодо незаконного захоплення земельної ділянки.

Йдеться про територію на Трухановому острові, де базується громадська організація «Клуб Козак». Її керівником є Ян Марченко, який донедавна значивсяпомічником на громадських засадах нардепа та власника підсанкційних телеканалів (112, NewsOne, ZIK) Тараса Козака.

За даними правоохоронців, «Клуб Козак» самовільно заволодів земельною ділянкою 1,16 га, яка є в комунальній власності і, за підрахунками експертів, коштує понад 25 мільйонів гривень.

«На земельній ділянці встановлений паркан та розміщено низку будівель та споруд. Спеціалістів органів місцевого самоврядування на територію ділянки не допускали, доступ до неї обмежений», — повідомляли у прокуратурі міста Києва.

Розслідування розпочали після журналістського матеріалу Bihus.info. Зрештою суд зобов’язав повернути земельну ділянку Києву, але апеляція це рішення скасувала. Наразі вирішується питання щодо касації.

Конфлікт навколо будівництва на Ямській

Наприкінці лютого поліція обшукала автобус, який стояв біля офісу ОПЗЖ. Причиною стала стрілянина біля столичного будівельного майданчика на вулиці Ямській напередодні. Стріляли нібито в представників націоналістичної організації «Традиція і порядок», які, за їхніми ж словами, протестували проти незаконної забудови.

В ОПЗЖ обшук назвали провокацією поліцейських.

«”Шторму” там не було. Але все це було спровоковано, тому що там був автобус, в якому перебували ті, хто стріляв. Цей автобус схожий на той, який використовує «Шторм». Тоді був проведений обшук під офісом ОПЗЖ, який охороняє «Шторм». Вже коли затримали той справжній автобус, то було зрозуміло, що «Шторм» не має до цього стосунку», — сказав нам Віктор Чорний. Він назвав це актом залякування «штормівців» та ОПЗЖ.

У поліції на наш запит підтвердили, що того дня поліція зупинила два автобуси.

«Інша автівка, яку зупинили на Київщині, належить приватній особі. Близько 30 осіб, що були в салоні, надали пояснення правоохоронцям. У них не було документів, що підтверджують їхній стосунок до якихось організацій або руху», — зазначили нам в поліції. І додали, що в автомобілі вилучили травматичну зброю та дозволи на неї.

Адвокат 15 з цих людей Владислав Голиков нам у коментарі зазначив, що його підзахисні належать до охоронної структури, назви якої він не пригадує.

Активісти організації «Традиція та порядок» проводять акцію біля КМДА проти ЛГБТ.Вікторія Рощина/hromadske

Представники «Традиції і порядку» на питання про те, що вони робили на Ямській, зазначили, що боролися з незаконною забудовою. Охоронці ж будівельного майданчика розповіли нам у коментарі, що бачили зброю і у націоналістів, але хто першим почав стріляти — казати не беруться.

Відповідно до паспорта об’єкта, замовниками будівництва є компанія «Де Резорт Девелопмент» і ТОВ «Будівельне об’єднання «Мрія», генеральним підрядником — ТОВ «Севен Хіл Іст Юроп». Відповідно до Порталу державної електронної системи у сфері будівництва, забудовник отримав офіційний дозвіл на здійснення будівельних робіт у грудні 2020 року та нібито має відповідні документи. Про це нам повідомили і в КМДА на наш запит.

Представник компанії замовника Шварц Аріе нам пояснив, що усі документи він демонстрував націоналістам.

«У нас є всі дозвільні документи, я, як міжнародний девелопер, не будував би без дозволів. Я не знаю, що ці хлопці від нас хочуть, оскільки ми вже багато разів показували їм дозволи. Вони дуже заважають нашому будівництву», — сказав нам представник замовника та додав, що не виключає такого способу заробітку активістів.

«Вони просто кричать, що незаконно, ми показуємо, що законно. Потім вони зникають на два-три дні і повертаються», — каже Шварц Аріе.

За нашою інформацією від джерел у правоохоронних органах, другий автобус належав компанії «Донкорп Україна» Сергія Ружицького. Фірма і керівник фігурують у так званій справі ПВК Семенченка.

Ружицький нам пояснив, що давно знайомий із замовником будівництва, і його тоді попросили поспілкуватися з активістами.

«Представники замовника дуже нам допомагали у 2014 році, купили нам 2 безпілотники, навчили з ними працювати. Тому ми морально відчували себе зобов’язаними. За два дні до цього інциденту я зустрічався з організацією. Вони нібито все зрозуміли», — сказав Ружицький.

Також він додав, що на прохання замовника порадив їм охоронців з компанії «ОК КОМЕТА», з якою вони нібито товаришували, і ті чергували на території.

«Вони взяли наш автобус, щоб у разі чого мати транспорт. “Комета” виїхала на місце, коли ті виламали ворота і не пропускали машину з бетоном. Але першими відкрили вогонь активісти. Стріляли не “кометівці”, стріляли в “кометівців” ось ці з “Традиції і порядку”. У наших зброї майже не було. Там була одна “помпа”, яка ні разу не стріляла, і один чи два “травмати”. А ті конкретно стріляли. Вони навіть зробили вм’ятину у щиті. А “травмат” такі речі не робить”, — сказав Ружицький.

Керівником «Традиції і порядку» є Богдан Ходаковський. 28 квітня поліція провела у нього обшуки за підозрою у хуліганстві. Зокрема, за даними слідства, представники організації на замовлення третьої особи тероризували адвоката — погрожували вбивством. В організації ці звинувачення заперечують, також вони влаштували мітинги «Проти поліцейського свавілля».

«Детективи», «спартанці», самбісти

Існує ще кілька охоронних структур, які пов’язані з Віктором Чорним та Іваном Бойченком.

Так, Чорний значився серед засновників ТОВ «Охоронна фірма «Спарта». Керівником її є Ігор Сердюк, серед засновників вказаний також Олексій Шевченко. Фактичний керівник «Шторму», ексміліціянт Іван Бойченко ще з 2012 року є керівником ТОВ «Детективне агентство «Бітт», яке також, відповідно до реєстру, займається охоронною діяльністю.

Як оцінює експерт з охоронного бізнесу, генеральний директор компанії А1 Security Роман Павлюк, кількість бійців у таких структурах може бути чималою. В середньому по Києву це кілька сотень людей або навіть десятки тисяч — залежно від кількості об’єктів, які охороняє структура.

Охоронців ділять зазвичай на бійців швидкого реагування та постових. Вогнепальної зброї вони, за законом, мати не можуть (вона є лише в державної Поліції охорони). Але групи швидкого реагування в приватних охоронних фірмах можуть мати травматичну.

Також Віктор Чорний є віцепрезидентом Федерації бойового самбо України. Почесним президентом там є Віктор Медведчук.

Артем Марчевський, Ельхан Валієв, Ілля Ківа і Віктор ЧорнийПресслужба ОПЗЖ

Фактичний керівник федерації — Ельхан Валієв, чемпіон світу з вільної боротьби та бойового самбо. Його також помічали на заходах ОПЗЖ поряд із керівниками політсили.

А на одному з чемпіонатів з бойового самбо 2017 року у Хорватії переможці зробили фото з прапором іншої політсили Віктора Медведчука — «Український вибір».

У 2018 році регіональне відділення Київської області політичної партії «За життя» підтримувало турнір з бойового самбо. Тоді з промовою виступав той же Ельхан Валієв.

Одного зі спортсменів федерації ми помічали на численних акціях — під ДБР, де допитували Петра Порошенка, а також під час виборів у Верховну Раду на скандальному 94 окрузі Кононенка-Дубінського. Утім не виключено, що він може працювати з різними організаціями, фірмами чи партіями, так би мовити, за викликом. Чоловік каже, що наразі працює приватним охоронцем конкретної особи.

Директор Федерації бойового самбо України Вадим Коритний нас запевнив, що спортсмени не мають стосунку до політичної сили.

«Спортсмени федерації бойового самбо України займаються тільки спортом, ні в яких акціях, маршах спортсмени федерації участі не беруть», — сказав нам Коритний.

Народний депутат Ілля Кива в оточенні ймовірних охоронців на марші проти фашизму, організованому 9 травня 2021 року ГО «Патріоти — За життя». Зліва направо на чолі колони: Руслан Агаєв, невідомий, Віктор Чорний, Ілля Кива, Ярослав Мудрий і Віталій Невеселий.Юлія Кузьменко/hromadske

«Кивині патріоти»

Минулого року Віктор Чорний та Ілля Кива створили громадську організацію «Патріоти — За життя».

«Я особисто роблю відбір. Передовсім — біографія. Я надаю перевагу відставникам правоохоронної діяльності. Відставники поліції, спецпідрозділів «Сокіл», «Беркут». Це ті люди, які мають усвідомлення честі, совісті, дисципліни та порядку. Адже в нас одне завдання — створити умови, за яких у нашій країні закон буде законом, а людина буде захищеною, мінімізувати сьогоднішній рівень хаосу та свавілля на наших вулицях», — розповідав нам Ілля Кива про те, як саме потрапляють до лав організації.

Координатором усієї організації є колишній «азовець» та представник «Східного корпусу» Олег Ширяєв. Окрім нього, до «патріотів Киви» доєдналось ще кілька колишніх представників «Східного корпусу».

«Дуже вигідно зараз нас обзивати “спортсменами”, “тітушками”, “Оплотом”. Це звичайна пропаганда. Ті люди, які це кажуть, — справді нас бояться. Так, у нас є спортсмени. Але це не 90% і навіть не 50%. Це десь, може, 30%. У нас також є звичайні робочі, юристи», — сказав нам Олег Ширяєв.

Ім’я Ширяєва згадував свідок у справі вбивства Аміни Окуєвої, нині теж убитий Маміхан Анзор Умаров. Ширяєв тоді нібито мав зіграти в спецоперації СБУ роль підставного кілера, якому замовили депутата Ігоря Мосійчука. Однак сам Олег Ширяєв нам у коментарі це заперечував.

Наприкінці літа минулого року правоохоронці виявили на Харківщині склад зброї: майже п’ять кілограмів тротилу, 2 300 різноманітних боєприпасів, майже 62 000 набоїв різного калібру та значну кількість допоміжних військових засобів.

Як нам казали тоді джерела в правоохоронних органах, до нього міг бути причетним Олег Ширяєв. Сам Ширяєв нам у коментарі це заперечив, а його керівник Ілля Кива додав, що той уже дав свідчення у цій справі.

Координатор усієї ГО «Патріоти — За життя» та харківського осередку Олег Ширяєв на марші проти фашизму 9 травня 2021 року.Вікторія Рощина/hromadske

«Ширяєв уже дав покази щодо ще кількох складів, і наразі дає свідчення у генпрокуратурі та головному слідчому управлінні про ще десятки таких складів, які свого часу Білецький разом з Коротких Боцманом (Сергій Коротких — білорус, ексазовець, права рука Андрія Білецького — ред.) вивозили з зони антитерористичної операції», — сказав Кива.

«На початку свого шляху «Нацкорпус» ставив перед собою дуже важливу мету та ідеали. Це мене приваблювало. Було багато соціальних проєктів, спортивних програм, вони захищали Батьківщину — це беззаперечно. Але керівництво “Нацкорпусу” з часом зрадило свої ідеали. Вони обрали фінансову сторону. Запит на такі силові організації на політичному ринку досить високий, і вони просто продалися. Коли я побачив, як вони на цьому русі заробляють, у мене виникли з ними певні розбіжності та я пішов», — сказав Олег Ширяєв.

Водночас у «Національному корпусі» запевняють, що Ширяєва свого часу вигнали з організації нібито через його жагу до грошей.

«Після того як виявили, що ця людина не має жодного стосунку ні до націоналізму, ні до патріотизму, а виключно до заробляння грошей на імені організації, патріотичних прапорах, ми з нею попрощалися», — розповів нам керівник штабу Нацкорпусу Максим Жорін.

Після виходу Ширяєва з НК між ним та націоналістами стався конфлікт навколо фермерського господарства. Як розповідали фермери і йдеться в матеріалах справи, 8 вересня 2018 року група зі 150 осіб в балаклавах заїхала на територію елеватора, який належить ФГ «Строгого О.Ф.» в Зміївському районі. 11 вересня на елеваторі сталася бійка із застосуванням травматичної зброї, в якій взяли участь кілька десятків людей. Постраждали семеро людей, серед яких працівник районної поліції. Тоді затримали 55 осіб, 22 з них повідомили про підозру.

«Національний корпус» називав Ширяєва провокатором з Банкової та від СБУ, який нібито мав на меті дискредитувати націоналістів. Сам Ширяєв казав, що «Національний корпус» — це проєкт МВС, і звинувачував керівництво у смерті одного з юристів полку «Азов» Ярослава Бабича. Його у липні 2015-го знайшли повішеним у власній квартирі. Його дружина та деякі побратими називають це вбивством та звинувачують керівництво «Азова», зокрема — Сергія Коротких «Боцмана». Він звинувачення відкидає.

Наразі справа щодо Олега Ширяєва слухається у суді, у ній два епізоди. Ще один — щодо хуліганських дій 2015 року біля будинку працівника поліції. За даними слідства, Ширяєв, як представник Громадянського корпусу «Азов», організував мітинг «Хода гніву» в Краснокутську. Приводом стало розслідування вбивства 15-річної дівчинки. Слідство стверджує, що після мітингу Ширяєв повів за собою близько 50 осіб до будинку заступника начальника Краснокутського відділу поліції Андрія Голубова і надавав вказівки кидати в будівлю легкозаймисті рідини та цеглу. Сам Ширяєв у коментарі журналістам розповідав, що не має стосунку до злочину.

Керівник херсонського осередку ГО «Патріоти — За життя» Руслан Агаєв на марші проти фашизму 9 травня 2021 року.Вікторія Рощина/hromadske

Херсонський осередок очолює Руслан Агаєв. Ми згадували про нього в контексті справи про напад на херсонську активістку Катерину Гандзюк.

Руслан Агаєв був одним з лідерів громадського формування з Нової Каховки «Ніхто крім нас» (НКН) і є фігурантом справи щодо хуліганських дій біля Олешківської РДА, які організовували фігуранти справи Гандзюк Сергій Торбін та Ігор Павловський нібито на замовлення Євгена Рищука.

Сам Агаєв каже, що тоді вони лише допомагали поліції охороняти громадський порядок, і звинувачення відкидає. Також він стверджує, що працював з фігурантами справи Гандзюк виключно з питань волонтерства та громадських формувань учасників війни на сході України.

«З Владиславом Мангером ми мали суто робочі стосунки, оскільки наше ГФ входить до обласної спілки організацій учасників АТО, яку очолює Олександр Бондаренко і у якого є приймальня у стінах обласної ради. Ми часто туди приїздили для розв'язання питань виділення учасникам АТО земельних ділянок. Також ми з Мангером обговорювали надання статусу учасника бойових дій добровольцям, бо на той час такої процедури не було», розповідав нам Агаєв.

Один зі свідків у справі Гандзюк Дмитро Диновський, який також раніше був причетний до формування, зазначив, що відійшов від них через розбіжність поглядів.

«Потім мені стало відомо з різних джерел, що боротьба стала їхнім заробітком, а вони стали особистою охороною не лише мера Нової Каховки, а і самого Мангера, та перейшли під вплив різних кримінальних авторитетів, зокрема Павловського», — розповів Диновський.

Агаєв каже, що після того як приєднався до «Кивиних патріотів», залишив НКН, однак лишився у складі тероборони Херсонщини.

«Ми були біля витоків тероборони. Це організовували Гордєєв, Фазюлін та Мангер. Оскільки в мене служба, школа розвідки, ми підготовлені — ми розуміли, що можемо допомогти і розвивати тероборону. Ми навчали людей тримати в руках зброю з шевронами України. А потім виявилися “сепарами”, бо в нас різні політичні погляди. Але, незалежно від них, ми маємо взяти до рук зброю та захищати територіальну цілісність України. А як нам жити далі — розберемося потім, коли ворога виженемо», — сказав Руслан Агаєв.

Також Агаєв запевняє, що «Патріоти — За життя» підпорядковані Іллі Киві, але не є «силовим блоком» ОПЗЖ.

«Завдань підтримувати ОПЗЖ за час перебування на посаді в мене не було. Єдина акція, яку ми підтримали, — щодо тарифів. А от коли Бойко приїздив і до мене зверталися представники місцевого ОПЗЖ, ми відмовились. Ми не є вишибалами чи охоронцями. І тоді було, що було — їх там яйцями закидали», — сказав Агаєв.

Загалом в усій організації «Патріоти — За життя», за словами Агаєва, близько 800 людей, і вони діють у Миколаєві, Херсоні, Харкові, Києві, Дніпрі та в Одесі.

Керівник луганського осередку ГО «Патріоти — За життя» Віталій Невеселий на марші проти фашизму 9 травня 2021 року.Вікторія Рощина/hromadske

Керівником осередку на Луганщині є Віталій Невеселий — колишній представник федерації з кікбоксингу WAKO в Луганській області. Саме він був у одному з трьох автобусів, які затримали представники СБУ під Харковом 21 квітня, і вів стрім з місця події.

«Ці групи були направлені до Харкова на замовлення однієї з проросійських політичних сил для протестних акцій, а також провокування громадського невдоволення та масових протиправних дій під час чергової сесії Харківської міської ради. Акції мали дестабілізувати ситуацію в регіоні та створити вигідну керівництву Росії «картинку" для обґрунтування можливих актів агресії проти України», зазначили в СБУ.

Водночас в організації запевнили, що не планували жодних акцій, а прямували на збори, присвячені підготовці заходів до 9 травня.

«Ми втомилися вже від нескінченних істерик і необгрунтованих затримань. Сьогодні в Харкові ми планували провести збори активу трьох областей, присвячені підготовці святкування 9 травня. Ми проводимо такі заходи регулярно, і не вважаємо за необхідне кожен раз повідомляти про це СБУ»,зазначили “Патріоти - За життя”. Ілля Кива нам у коментарі зазначив, що, на його думку, в такий спосіб влада намагається тиснути на опозицію.

Керівник одеського осередку ГО «Патріоти — За життя» Ярослав Мудрий на марші проти фашизму 9 травня 2021 року.Вікторія Рощина/hromadske

Одеським осередком «Патріотів — За життя» керує Ярослав Мудрий, який самовисувався кандидатом у депутати ВР у 2019 році та зазначав, що вінспеціаліст комп'ютерних систем в ТОВ «Г.Е.Н. Байк».

На питання про фінансування члени ГО «Патріоти — За життя» відповідають, що діють на громадських засадах, а гроші заробляють самостійно. Так, багатьом нібито допомагають з влаштуванням в охоронні структури, але у які саме — не називають.

Сам керівник ГО і депутат Ілля Кива розповідав нам, що гроші — «це пожертви цивільних осіб, які вимагають від країни порядку».

Серед помічників нардепа Іллі Киви, відповідно до реєстру, є також Богдан Терлецький та Олександр Аганін. Особи з такими іменами є керівниками охоронних фірм «Безпека життя-1» та «Миротворець». Аганін також є віцепрезидентом Федерації ММА у Запорізькій області.

Спортивні бази та конфлікт із «Нацкорпусом»

Після накладення санкцій на телеканали, пов’язані з Віктором Медведчуком, до Києва прибуло кілька сотень учасників «Патріотів — За життя». Тоді представники «Нацкорпусу» прийшли до спортивної бази у Печерському районі та заявили, що «викрили місце зборів тітушок ОПЗЖ».

Між групами відбувалися словесні перепалки. Зрештою на місце прибула поліція та вилучила кілька одиниць зброї і гранати. Ілля Кива тоді заявив, що в приміщенні планувались спортивні змагання, які згодом таки провели.

Сутички між «патріотами Киви» та «Нацкорпусом» відбувалися за адресою: вулиця Брановицького, 3. Ця ділянка, відповідно до реєстру речових прав на нерухоме майно, передана в оренду на 10 років компанії ТОВ «Расмус», яку пов’язують із депутатом від ОПЗЖ Вадимом Столаром.

Також представники «Патріотів — За життя» викладали фото зі спортивного клубу «Столичний» у Києві, де, до слова, також постійно тренується Ілля Кива.

Раніше журналісти телеканалу «Прямий» повідомляли, що «Столичний клуб спорту» в Голосіївському районі належить нардепу Іллі Киві через його ж помічника Олександра Даниленка, який постійно його супроводжує. З переліку помічників на сайті Верховної Ради він зник, але супроводжувати Киву не припинив.

В реєстрі речових прав ми побачили, що клуб зданий в оренду двом компаніям — ТОВ «КСК Делюкс» і ТОВ «Спортінвест Україна», єдиним власником яких до 7 травня вказаний був Олександр Даниленко. Ілля Кива нам у коментарі підтвердив, що має помічника з таким ім'ям на громадських засадах, але запевнив, що не володіє інформацією про його бізнес.

«Він є моїм помічником. Усе інше — це лише суб’єктивні оціночні судження окремих осіб. І не більше», — сказав Кива. Також він додав, що Даниленко не є його охоронцем, а вони просто товаришують.

Олександр Даниленко, який супроводжував Киву й під час захисту дисертації, на наші питання не відповів.

«Мені не цікаво спілкуватися з вами, оскільки я вважаю вас жовтою пресою», — сказав нам Даниленко на питання про те, чи є він фактичним власником компанії «КСК Делюкс», яка орендує спортивний комплекс.

Директор готелю «Дружба» Василь Кравчук, на території якого розташований спортклуб, нам повідомив, що Даниленка бачив один раз, а про те, чи має відношення до власності сам Кива, не знає.

«Деталей я не знаю. Не думаю, що Кива має до цього якийсь стосунок. Ну, ходить, займається. Гроші ми отримуємо. Даниленка бачив один раз», — сказав Кравчук.

7 травня відбулись зміни у реєстрі і керівницею обох фірм стала Юлія Дорофєєва.

Колишній керівник Управління з організованою злочинністю Василь Кур розповідає, що раніше спортивний клуб «Столичний» був базою київських кримінальних авторитетів, які контролювали Голосіївський район. Зокрема, Володимира Киселя Дєда, а після його смерті частково перейшов до підлеглого — Тараса Зиновенка на прізвисько Тарік.

«Наскільки мені відомо, йому дісталася третя частина цього спортклубу. Тому що на той час (коли Тарік вийшов з в’язниці після засудження за організацію та участь у замаху на вбивство іншого кримінального авторитета Аліка Дзюби — ред.) бізнес вже перерозподілили. І Ваха (злодій у законі Бахиш Алієв — ред.), якщо можна так сказати, був тут господарем. Я думаю, що пройшли серйозні розбірки, і йому вдалося втиснутися у склад власників клубу», — розповів Кур.

За його словами, Тарік після виходу з в’язниці і з початком війни нерідко їздив у зону бойових дій.

«Він дуже швидко знайшов кримінальні контакти як на тому боці, так і на нашому. І це було одним з напрямків — бізнес, пов'язаний з нелегальною торгівлею усім, що тільки було на території цієї воюючої зони», — сказав Василь Кур.

Навесні 2016-го Таріка розстріляли на виїзді зі спортклубу. На місці був помічений і Кива, який тоді ще працював у поліції, — він давав короткі коментарі журналістам.

Убивство досі не розкрите. Начальник кримінальної поліції Євген Коваль на наше питання про стан розслідування розповів, що зараз шукають злочинців по слідах, які виявили на місці злочину.

Ілля Кива нам сказав, що займається у спортивному клубі «Столичний» з 2004 року, є його постійним клієнтом і дотепер. Але запевняє, що з Тарасом Зиновенком особисто знайомий не був, лише знав про нього як про керівника комплексу.

«Я розумію, про кого йдеться, оскільки, коли сталось убивство, я був там, у мене в обід було тренування. Особисто я не був із ним знайомий. В АТО було пів Києва. Там могли усі перетинатися», — сказав Кива. Також він додав, що в тому клубі займалось багато ветеранів війни на Донбасі з різних добровольчих батальйонів.

Щодо коментарів колишніх правоохоронців, він сказав, що «вони свого часу породили кілька кримінальних угруповань і є перевертнями у погонах. А зараз просто розповідають те, що їм вигідно».

Затримання підозрюваних у обстрілі автобуса «Патріотів — За життя» серпень 2020 рокуПресслужба МВС

27 серпня минулого року поблизу Люботина на Харківщині обстріляли автобус, в якому рухались представники «патріотів Киви», чотирьох людей було поранено. Суд у Харкові взяв під варту 16 затриманих, більшість з яких — представники «Нацкорпусу» та колишні «азовці». Згодом усіх підозрюваних звільнили під домашній арешт. За даними слідства, мотивом для їхніх дій слугувала «неприязнь до діяльності партії ОПЗЖ».

Ілля Кива публікував у соцмережах кілька звернень до генеральної прокуратури зі скаргами на «Національний корпус», зокрема на Андрія Білецького та Сергія Коротких, вимагаючи їх ув’язнити та «заборонити терористичну організацію»

Нещодавно ж він повідомив про нібито намагання СБУ заслати в організацію шпигуна.

А 28 квітня в ОПЗЖ заявили про створення на базі ГО «Патріоти — За життя» штабу боротьби з фашизмом.

«Сьогодні головне наше завдання — боротися з будь-яким проявом фашизму, знищувати його в зародку. Щоб не дати можливості відродитися та знищити майбутні покоління», — заявив Ілля Кива.

На питання, як саме «Патріоти — За життя» протидіятимуть фашизму, Кива відповів: «Законними методами». 9 травня представники ГО «Патріоти — За життя» тисячним маршем пройшли Києвом до монумента «Батьківщина-Мати». Вони вигукували «Фашизм не пройде» та були одягнені у футболки з перекресленим зображенням свастики.