Фото:

Андрій Якименко

Влітку цього року в австрійському містечку Герасдорф, що неподалік Відня, пострілом у голову вбили Маміхана Умарова на псевдо «Анзор». Він не лише був відомий як блогер і критик голови Чеченської Республіки Рамзана Кадирова, а й був ключовим свідком у справі вбивства доброволиці Аміни Окуєвої 30 жовтня 2017 року під Києвом.

Чи можна було запобігти цим убивствам, якою є роль спецслужб у цій історії та чому свідчення тепер уже вбитого «Анзора» були важливими? Ми проаналізували текст допиту Умарова, записи, які він надавав слідству, раніше засекречені ухвали суду та поспілкувалися з його оточенням і правоохоронцями.

Дзвінок із Росії

«У травні-червні 2017 року мені телефонував знайомий із Росії, Салах Хумаїдов. Просив організувати вбивство Аміни Окуєвої, Адама Осмаєва й Ігоря Мосійчука», — розповідав під час допиту в січні 2019 року чеченець Маміхан Умаров, відомий як «Анзор». Саме ці свідчення дозволили українським правоохоронцям заочно оголосити Хумаїдову підозру.

Чеченець Маміхан Умаров, також відомий як «Анзор» — ключовий свідок у справі вбивства доброволиці Аміни Окуєвої 30 жовтня 2017 року.
Фото:

Скріншот із влогу Умарова в YouTube

«Усю інформацію Умаров підтверджував аудіозаписами, протоколами впізнання та іншими матеріалами, які ми перевіряли. Нам було дещо складно все це перевіряти, частина даних потребувала певних розшукових заходів на території Російської Федерації, що зараз фактично неможливо. Тому процес затягнувся, але нам вдалося зібрати достатньо доказів та повідомити Салаху Хумаїдову про підозру», — розповідає нам начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов.

Маміхан Умаров приїхав із Чеченської Республіки до Австрії у 2000-х роках та отримав там статус біженця. Його знайомі пояснюють рішення Умарова — це через убивство брата, яке йому, тодішньому працівнику правоохоронних органів Чечні, не дали розслідувати.

«Його брата вбили без мотивів у Грозному. Він як правоохоронець почав розслідувати. Йому здавалося, що він може на законних підставах покарати вбивць. Але це виявилися люди з оточення Кадирова, внаслідок чого йому самому довелося виїжджати з Чечні», — розповів нам знайомий «Анзора».

З 2009-го «Анзор» контактував з австрійськими спецслужбами, допомагаючи, як писали місцеві медіа, розкривати вбивство колишнього охоронця Рамзана Кадирова Умара Ісраілова. Його знайомий, колишній військовий Юрій Колесников повідомив нам, що чеченець працював безпосередньо на австрійський Антитерористичний центр (АТЦ).

«Нас познайомили люди з чеченської діаспори. Магамед Шамаєв — голова діаспори. Я знав його. А ще він правозахисник і консультант АТЦ Австрії. «Анзор» був співробітником АТЦ, у нього були документи на ім'я Мартін Бек», — розповів нам Колесников.

Що «Анзор» розповідав про свою співпрацю з АТЦ, нам підтвердили й у поліції Київщини.

Австрійські ЗМІ з посиланням на правоохоронні органи писали, що «Анзор» в Австрії був визнаний винним в контрабанді, інсценуванні злочину та наданні неправдивих показів. Він міг втратити статус біженця, але нібито виграв суд. Тюремний термін він відбував до кінця літа 2019 року, після чого був умовно звільнений.

Останнім часом «Анзор» вів відеоблог на ютубі. Там він критикував голову Чеченської республіки Рамзана Кадирова.

Аміна Окуєва, Адам Осмаєв, Артур Денісултанов-Курмакаєв «Дінго» напередодні першого замаху. За версією слідства, «Дінго» назвався журналістом французької газети Le Monde і запросив подружжя на зустріч. Червень 2017 року.
Фото:

З архіву Денісултанова.

Попередження

За словами «Анзора», інформацію про замовлення вбивства (записи телефонних розмов) він передав в Україну.

Це було після першого замаху на Адама Осмаєва та Аміну Окуєву в червні 2017-го. За версією слідства, нападник назвався журналістом французької газети Le Monde і запросив подружжя на зустріч. У машині він вистрілив в Адама. Аміна вистрілила у відповідь. Слідство встановило, що стріляв у них Артур Денісултанов-Курмакаєв на прізвисько «Дінго». Його віддали Росії під час минулорічного грудневого обміну полоненими.

Передав записи «Анзор» тому ж Юрію Колесникову, якого називав у свідченнях співробітником СБУ. Свою причетність як до Служби безпеки, так і до інших правоохоронних органів Юрій Колесников у коментарі hromadske заперечив, зазначивши, що він колишній військовий та журналіст. В СБУ нам не відповіли, чи співпрацювали з Колесниковим.

Колесников запевнив, що записи від «Анзора» отримав і своєчасно передавав Міністерству внутрішніх справ.

«Людина, якій я це передав, не може цього заперечувати, тому що я передавав повідомлення в кабінеті цієї людини своєчасно. Мета була — врятувати життя Аміни. МВС не зреагувало, Аміну вбили. Була можливість розсекретити решту перемовин, які були», — сказав Юрій Колесніков.

На записах — розмова 2008 року «Анзора» з Артуром Денісултановим-Курмакаєвим та зараз уже вбитим охоронцем Кадирова Ісраіловим. Колесніков каже, що інформація мала пояснити слідству, ким є «Дінго» і чому варто очікувати вбивства Окуєвої.

«Курмакаєв — це дуже поважний рід, на Кавказі це — ім’я. А тепер уявіть: його розстріляла жінка. Якби вона його вбила, то питань би до неї не було — «мертві сраму не ймуть». Але він залишився живим, вона його поранила в спину. І це означало, що вона приречена. Ви навіть не можете уявити рівень образи. І це зробили з “голосом Кадирова” (довірена особа Кадирова — ред.). Тобто образа не лише Курмакаєва, а й Кадирова. От настільки все складно і страшно», — сказав Колесніков.

Ми запитали в Міністерстві внутрішніх справ, чи отримували вони записи від Юрія Колесникова, і, якщо так, то чому не зреагували своєчасно. Такий самий запит направили й в СБУ.

В МВС та поліції нам повідомили, що жодних записів до них не надходило. 

«Я особисто був на допиті «Анзора» в Австрії. Він казав про передання інформації, але можу сказати, що це не була поліція. Тому не можу коментувати, як інформація була передана і чи залишилась, можливо, у цивільних осіб, які не надали їй значення. Можу сказати, що в поліції такої інформації не було», — повідомив нам начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов.

Колишній народний депутат Ігор Мосійчук (його помічницею була Аміна) каже: «Анзор» запевняв, що про заплановане вбивство знала ще одна особа — керівниця товариства українсько-чеченської дружби Олена Денисенко, яка в суді підтримувала «Дінго».

«Точно знаю, що «Анзор» передав Юрі (Колесникову — ред.) записи. Юра всі записи зберігав у своєму ноутбуці, переклад також. Юра казав, що відніс записи в МВС. Чесно зізнаюсь, якби навіть «Анзор» запропонував мені передати якісь плівки, я б відмовилась. Я не граю в такі ігри», — розповіла Олена Денисенко hromadske.

Справа наліво: Юрій Колесніков, «Анзор», Олена Денисенко. Відень, липень 2017 року
Фото:

З архіву Юрія Колеснікова

Після вбивства Аміни «Анзор» вийшов на її чоловіка Адама Осмаєва і тоді народного депутата Ігоря Мосійчука. За місяць до вбивства Аміни на Мосійчука теж скоїли замах. Він тоді пов’язував це з розстрілом ним портрета Рамзана Кадирова у 2014-му.

«Спочатку «Анзор» взагалі ніби надіслав запис із «Дінго» з Австрії, зроблений перед вбивством Умара Ісраілова. Начебто цей запис він раніше давав і Колеснікову. А потім вже решту — запис, де голос, схожий на Делімханова (Адам Делімханов — депутат Держдуми РФ та права рука Кадирова — ред.)», — розповів нам чоловік Аміни Адам Осмаєв.

Потім «Анзора» допитали в українському посольстві Австрії. Саме тоді він ще відбував покарання у в’язниці.

Слідчі дії на місці замаху на народного депутата Ігоря Мосійчука біля будівлі телеканалу «Еспресо TV», 25 жовтня 2017 року.
Фото:

УНІАН/Володимир Гонтар

Незавершена спецоперація

Після цього СБУ почала спецоперацію й організувала підставного кілера, який повинен був отримати 20 тисяч доларів авансу з Чечні. «Убити» спочатку вирішили Ігоря Мосійчука.

Підставним кілером нібито обрали Олега Ширяєва — керівника колишнього спецпідрозділу МВС «Східний корпус». Нині він керує громадською організацією з такою ж назвою у Харкові. Також нещодавно долучився до політичної сили ОПЗЖ, зокрема курує громадську організацію Іллі Киви «Патріоти “За життя”».

Гроші перевозив, за інформацією «Анзора», Рустам Сурхо. Ми з ним зв’язалися. Він представився водієм, який здійснює перевезення громадян з Австрії до Росії через Україну, і підтвердив, що передавав гроші Олегу в Харкові. Однак сам Олег Ширяєв нас запевнив, що інформація про його участь у спецоперації не відповідає дійсності.

«З тексту рішення суду можна зробити висновок, що операція практично дійшла кінцевої мети. Тому що було передавання коштів кур’єром, усе це було задокументовано. Тобто надалі б мало відбуватися затримання, допит, але все зупинилося», — розповів нам Ігор Мосійчук, коментуючи раніше засекречене рішення суду, в якому є деталі спецоперації СБУ.

Ми звернулися до СБУ з питанням про те, чому операцію припинили. Але відповіді не отримали.

У квітні цього року «Анзор» опублікував у фейсбуці фото нібито тодішнього підполковника контррозвідки СБУ Олександра Поклада з підписом «Зрадник з СБУ». У коментарях додав: «Він провалив операцію, яку ми понад рік відпрацьовували. Він був одним з декількох контрозвідувальників СБУ, які брали участь в операції щодо виявлення замовних убивств чеченців по всьому світі».

Скріншот зі сторінки Маміхана Умарова, «Анзора».
Фото:

Anzor Beck/Facebook

Ми намагалися зв’язатися з Олександром Покладом, але наразі безуспішно.

Після того, як операцію СБУ зупинили, «Анзор» нібито через Ігоря Мосійчука домовився про запис інтерв'ю взимку 2020-го. На питання, чи розуміли вони, що це для нього небезпечно, Ігор Мосійчук зазначив, що «Анзор» просив сам.

В інтерв’ю «Анзор» фактично дублює ті свідчення, які надав слідству, розповідає про зупинену операцію СБУ, про відмову у в’їзді в Україну та про те, що у вбивстві були зацікавлені керівники Чеченської Республіки.

Юрій Колесников каже, що співпраця «Анзора» з українськими спецслужбами не обмежувалася лише справою чеченців.

«Він мені розповідав, що його якось заохотили для перевезення зброї в Україну з Польщі. Казав, що залучили його співробітники СБУ. Я тоді цю інформацію передав нашим прикордонникам, і вони разом з поляками цей канал перекрили. Це була відома інформація, новини про це писали», — розповів нам знайомий «Анзора» Юрій Колесников.

В СБУ цю інформацію нам поки не прокоментували.

Вбивство «Анзора», підозрювані, версії

Напередодні свого вбивства «Анзор» намагався в’їхати в Україну — нібито для додаткового допиту. Однак на кордоні його не пропустили.

«Коли «Анзору» заборонили в’їзд до України, ми зрозуміли, що справу “злили”», — каже Ігор Мосійчук.

«Це не слідчі Національної поліції його чекали. Він дійсно намагався проїхати, але, за невідомих мені обставин, не в’їхав. Ми зробили запити до Державної прикордонної служби перепон ніяких не було. Раніше, на початку 2019 року, допитували його, але для уточнень користувалися скайпом. Про спецоперацію нічого мені не відомо. Якщо це була операція СБУ, то вона була таємною», — сказав начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов.

Ми також тоді намагалися поспілкуватися з «Анзором». З різних причин кілька разів відкладали інтерв’ю, і так і не змогли поговорити.

У справі вбивства «Анзора» австрійська поліція затримала двох чеченців. Підозрюваний стрілець — Ахтаєв Сар-Алі, відповідно до ухвали суду, останнім часом працював у Австрії різноробом у приватній фірмі. Інформації про нього обмаль, згадку ми знайшли лише під одним відео на YouTube. Там є коментарі від користувача під ніком «Саїд Магомадов»: «Бійтеся Ахтаєва Сар-Алі. Він пов'язаний з ІДІЛ» і «Він проживає в Австрії й вербує людей для ІДІЛ. Сам він з Урус-Мартан».

Сар-Алі справді народився у чеченському місті Урус-Мартан. Звідти походить і Салах Хумаїдов, а керівником місцевої адміністрації є Валід Абдурєшидов, про якого йтиметься далі.

Сар-Алі також фігурує в судовому рішенні щодо незаконного зберігання та перевезення бойових припасів. Суд у Волинський області сім років тому засудив його до трьох років і шести місяців позбавлення волі. У лютому 2013 року він їхав з Австрії в Росію транзитом через Україну і незаконно перевіз через кордон тисячу набоїв до вогнепальної зброї, які помістив у паливний бак автівки. Покарання Сар-Алі відбував у колонії на Харківщині.

«Я вважаю, що ця людина не є випадковою. І ще раз кажу: «Анзор» мав дуже багато інформації, пов’язаної не з нашим розслідуванням, а з іншими, доволі таки резонансними, які відбуваються зараз, зокрема й у Західній Європі. Я думаю, що його вбивство могло бути спричинене розслідуванням щодо осіб із Російської Федерації, які наразі проживають у Західній Європі», — сказав нам начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов.

Другим підозрюваним австрійське слідство визначило нібито приватного охоронця «Анзора». Утім наразі його роль у справі не озвучена.

Ймовірний підозрюваний у вбивстві «Анзора» Ахтаєв Сар-Алі
Фото:

Соцмережі

Сестра «Анзора» Мелі вважає, що в Європі діють «агенти» чеченського режиму: «Не має бути так, що у Кадирова є агенти в Європі, які офіційно живуть тут біженцями, але насправді є шпигунами. Ці шпигуни дуже професійні»,зазначила Мелі австрійському виданню Profil.

Дружина «Анзора» Зарема також вважає, що до його вбивства причетне керівництво Чеченської Республіки.

Голова Чеченської республіки Рамзан Кадиров теж прокоментував убивство «Анзора»: мовляв, той став «жертвою західних спецслужб». Кадиров сказав, що «Анзор» та інші блогери «заробляють на ідеї псевдопатріотизму», тому стають жертвами спецслужб, які працюють проти Росії та нього. Спецслужби, як він стверджує, знають, що для вихідців з Чечні неприйнятні лихослів'я та брехня, «і чеченці поспитають за образу навіть через десятки років».

«Пам'ятайте, що ще до нашого запиту вас позбудуться як витратного матеріалу. Що стосується вбитих: за що боролися, на те і напоролися», — сказав тоді Кадиров.

Звинувачував спецслужби Кадиров і у вбивстві Аміни Окуєвої у 2017-му.

«У Києві чудово знають, що Нікіфорову (Аміна за паспортом уродженка Одещини Анастасія Нікіфорова - ред.) безжально розстріляли свої ж рідні спецслужби. Перефразовуючи Тараса Бульбу, можна сказати: хто породив, той і вбив», — написав він.

Після загибелі «Анзора» в соцмережах з’явилось відео, на якому нібито родичі Умарова зізнаються у його вбивстві, наголошуючи, що той працював на іноземні спецслужби. Вони начебто спершу намагалися переконати його припинити критику та публічні образи Кадирова, але «Анзор» відмовлявся — мовляв, «спецслужби Європи» не дадуть йому спокою.

«Ми зупинили його, оскільки повинні були це зробити. У Європі є багато людей, заарештованих за підозрою у вбивстві безпричинно. Те, що зроблено, зроблено нами», — кажуть вони у відео.

Однак наші співрозмовники з оточення «Анзора» вважають, що рідні могли записати це відео під тиском. Також знайомі «Анзора» розповідають: раніше в Австрії на нього вже було скоєно два напади.

Скрін з промови нібито родичів «Анзора», в якій вони нібито зізнаються у його вбивстві

Вже після вбивства «Анзора» Ігор Мосійчук опублікував запис розмови свідка з Оленою Денисенко, де вона пропонувала вибачитися перед керівництвом Чечні. «Анзор», у свою чергу, просив назвати прізвище того, перед ким він і його дружина нібито мали б вибачитися, але Денисенко не уточнила.

Сама Денисенко спростувала тиск на «Анзора» та його дружину, та пояснила, що хотіла вберегти його життя, тому запропонувала такий варіант.

«Ідея із записами була виключно моя. Я думала через посередників передати, мала декілька варіантів. Але через те, що я не знала, що казати, ідея відпала сама по собі. Втім це зовсім не означає, що люди, через яких я хотіла передати, працюють на Кадирова», — пояснювала вона.

У самій Чечні «Анзору» теж пророкували смерть. Зокрема, про це писав підозрюваний у першому нападі на Адама та Аміну Артур Денісултанов «Дінго».

«Записи розмов із чеченцями — повний фейк. Мільйон доларів за Адама! Та за мільйон доларів не те що Мосійчука та Адама — половину депутатів можна знищити. Але, з точки зору введення в оману звичайних громадян, вигадано класно і спектакль зіграно непогано. Тільки «Анзор» тепер точно не жилець. Навіть якщо це фейк, такі підстави не пробачають!», — писав «Дінго» у соцмережах.

Ми намагалися особисто поспілкуватися з Артуром Денісултановим. Він кілька разів обіцяв вийти із нами на зв’язок, показати докази своєї непричетності до нападу на Адама та Аміну та фальсифікацій з боку правоохоронців. Однак згодом припинив спілкування.

Австрійська поліція пропонувала «Анзору» державну охорону, однак той відмовився. В Україні кажуть, що не могли надати йому захист, оскільки «Анзор» по нього не звертався. До того ж був громадянином іншої країни.

«Ми могли надати йому захист в Україні, зокрема фізичну охорону, але він не звертався. На час нашого спілкування він відбував покарання і вдень міг пересуватися містом, а вночі мав повертатися до в’язниці», — пояснив Андрій Нєбитов.

Також австрійські правоохоронці вважають, що вбивство могло бути як політичним, так і побутовим. Деталей слідство наразі не розголошує.

Що з іншими розслідуваннями?

У справі вбивства Аміни Окуєвої, ключовим свідком у якій був «Анзор», наразі двоє підозрюваних. Один — Салах Хумаїдов — перебуває у розшуку. Другий — затриманий в січні цього року уродженець Дагестану Ігор Редькін, який, за даними слідства, мав підроблений український паспорт. Він, стверджують у поліції, є членом злочинного угруповання, яке займалося замовними вбивствами.

Слідство вважає, що між Редькіним та Хумаїдовим був посередник. У лютому 2020 року поліція оголосила у розшук Сергія Константінова. Слідство вважає його куратором «групи Редькіна»: начебто саме йому замовляли вбивства, а Редькіну він доручав виконання та збір групи.

«Хтось організував, розробив план, підібрав зброю, передав. Ми розшукуємо Константінова щодо інших справ. Вважаємо, що діяла група осіб. Їм інкримінують створення злочинної організації, яка періодично на замовлення вчиняла напади на людей, вбивства, щоб тиснути на приватних підприємців в інтересах третіх осіб. У зв’язку з участю та координацією цієї групи ми саме й розшукуємо Константінова», — розповів начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов.

Однак у справі вбивства Аміни Константінов наразі не фігурує. Сам Редькін інкриміновані йому злочини не визнає, але підтвердив, що працював із Константіновим.

«Він мій основний роботодавець, на всіх моїх підприємствах. З ним я знайомий десь із 2000 року, він багато допомагав спортсменам, спонсорував. Ми і в клубі разом були, він боксом займався, у нас спільний тренер був. Він один із засновників ІТ-компанії, в якій я працював», — сказав Редькін.

Підозрюваний у вбивстві Аміни Окуєвої і в замаху на Адама Осмаєва Ігор Редькін під час засідання Святошинського районного суду Києва з обрання йому запобіжного заходу, 14 січня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Також Редькін запевняє, що в день убивства був на лівому березі столиці та у Бортничах, і про це нібито свідчить білінг його телефонних розмов. Водночас у прокуратурі запевняють, що перебування телефону в іншому місці не доводить невинуватість Редькіна.

Водночас Артур Денісултанов говорив про те, що вбивство Аміни може бути пов'язане з фінансовими махінаціями. Він заявляв про те, що Аміна нібито разом із представником «Національного корпусу», ветераном полку «Азов» Сергієм Коротких на позивний «Боцман» займались конвертацією грошей. Однак доказів цьому не надав. Коротких заперечив цю інформацію, зазначивши, що ніколи не співпрацював із чеченцями.

Адам Осмаєв також пояснив, що ні він, ні Аміна ніколи не були знайомі з «Боцманом». І додав: «Що жахливіша брехня — то більше у неї вірять».

«Після вбивства 2017 року ми перевіряли кожну версію, їх було дуже багато. Ми перевіряли й чеченський батальйон, перевіряли фінансову складову як мотив скоєння злочину. Перевірили всі можливі рахунки, доброчинні фонди, їхні кола спілкування, близьких родичів. Варто зазначити, що жили вони досить скромно, в них не було великих грошей, вони самі ремонтували невеликий будинок, купуючи будівельні матеріали в “Епіцентрі”», — прокоментував нам начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов.

Організатором замаху на життя ексдепутата Ігоря Мосійчука слідство називає невстановленого працівника Головного управління Генштабу РФ, підозрюваними виконавцями — Олександра Григоряна, Ігоря Лисака та Михайла М'ятних. Щодо останнього обвинувальний акт направили до суду, двох інших оголошено в розшук. Слідство вважає, що вони перебувають на території Росії. 

Утім як зазначив нам у коментарі Ігор Мосійчук, слідство встановило, що підготовкою Олександра Григоряна займався полковник ФСБ РФ Ігор Єгоров.

Єгоров фігурує ще в одній історії, пов’язаній із замахом на життя Адама Осмаєва. Це справа генерал-майора СБУ Валерія Шайтанова. Його затримали у квітні 2020 року за підозрою у державній зраді та підготовці терактів. За даними СБУ, викрити Шайтанова вдалося їхньому агенту Івану Лукашевичу, який нібито співпрацював із підозрюваним, передаючи інформацію правоохоронцям. 

Шайтанов нібито був агентом Єгорова на псевдо «Бобиль», готував низку терактів в Україні, зокрема вбивство Осмаєва, а також передавав секретну інформацію РФ. Сам Валерій Шайтанов не визнає провини та називає справу підставною.

Хто замовник?

За допомогою свідчень «Анзора» слідство зробило висновок, що саме підозрюваний Салах Хумаїдов підшукав в Україні групу кілерів для вбивства Аміни та Адама. Правоохоронці встановили, що Салах — колишній працівник МВС Росії, балотувався на голову Мескер-Юртівського сільського поселення у 2009 році. Також чоловіка з таким прізвищем, ім’ям та місцем народженням згадували в російських медіа як представника незаконного збройного формування.

До нас потрапили фото, на яких Салах зображений поряд із Рамзаном Кадировим, а також із Абузейдом Висмурадовим на прізвисько «Патріот». Останній — віцепрем’єр із силового блоку та друг голови Чечні Кадирова, очолює Спеціальний загін швидкого реагування (СОБР) «Терек».

«Зі слів Салаха я зрозумів, що замовив убивство Делімханов Адам Султанович. Салах скинув мені в месенджер аудіозаписи розмови чеченською мовою», — казав під час допиту «Анзор».

Також він додає, що саме Адам Делімханов телефонував йому з номера Салаха та пояснював деталі про депутата Мосійчука. У записах є кілька моментів, які дають підстави вважати, що йдеться про Делімханова.

«”Анзор”, пробач, що не відповідав, був на нараді. Пробач, що довго, чекаємо Адама з Москви, який з Джалки. Він зараз не вдома, ми на нього чекаємо, сьогодні-завтра має приїхати, і тоді все вирішимо», — йдеться у записах, які «Анзор» передав правоохоронцям.

Саме в Джалці розташоване житлове майно родини Делімханова. Ми намагалися зв’язатися з Адамом Делімхановим, але наразі безрезультатно.

Також «Анзор» згадував як імовірного замовника вбивств Валіда Абдурешидова — голову адміністрації Урус-Мартанівського муніципального району Чечні. Про особу на ім’я Валід ішлося і в записах, які опинилися у правоохоронців. 

«Я написав Адаму: «Зустріньмося». Він написав, що підіймається до літака. Каже, що нібито 500 пропонували за нього. Я кажу, що 500 навіть не згадували, це іншим пропонували. Я не знаю, чи будуть вони згодні за 500, сказав я Адаму. Він сказав мені поговорити з Валідом», — йшлося у записах. 

Також «Анзор» надавав слідчим скрін його відеорозмови з Валідом.

Про Валіда Абдурешидова як ймовірного замовника йдеться і в донедавна засекреченій ухвалі суду в провадженні, яке веде СБУ. В документі, окрім керівника Урус-Мартанівського муніципального району, згадується і заступник голови уряду Чечні.  

Хто саме є другим підозрюваним, достеменно невідомо. Імовірно, йдеться про Абузейда Висмурадова «Патріота». 

Також у записах під час обговорення передання грошей згадували про Гудермес — місце, де розташована резиденція Рамзана Кадирова: «О 13:30 перед резиденцією в Гудермесі, на стоянці нехай зачекає Салах».

Короткий коментар ми отримали й від чоловіка Аміни Адама Осмаєва. Він відмовився від деталізації стану розслідування, однак вкотре зазначив, що, на його переконання, за всіма замахами та вбивством Аміни стоїть Російська Федерація.

«Можу сказати, що всі ці персонажі, які здійснюють замахи в Україні, є щупальцями спрута, яким керує ФСБ. Конкретно департамент контррозвідувальних операцій РФ, представник якого, Єгоров, вже відомий в Україні», — сказав Адам Осмаєв. 

Мати Аміни Окуєвої також говорила про причетність влади Чечні до вбивства доньки.

Поділитись: