«Очікування повністю справдилися»: міністр оборони поділився першими результати роботи «народного супутника»

Супутник ICEYE, який придбав фонд Сергія Притули за зібрані українцями кошти, уже дає перші результати. Зокрема за перші два дні роботи супутник виявив понад 60 одиниць бойової техніки росіян.

Про це повідомив міністр оборони Олексій Резніков.

«Коли в червні Міноборони запропонувало скерувати кошти, зібрані для придбання "Байрактарів", на посилення засобів космічної розвідки, ми очікували якісного підвищення спроможностей наших військ. Наразі всі наші очікування повністю справдилися», — зазначив міністр.

За словами Резнікова, Сили оборони, а насамперед бойові бригади ЗСУ, вже «деякий час» отримують потік даних із супутника. Знімки аналізують і розшифровують фахівці воєнної розвідки Міноборони.

За перші два дні роботи супутника вдалося виявити понад 60 одиниць бойової техніки, яку окупанти намагалися замаскувати в лісосмугах та за іншими перешкодами, каже міністр.

Її виявили, бо супутники ICEYE збирають інформацію за технологією Synthetic aperture radar (SAR). За словами міністра, цю техніку було б дуже складно або неможливо помітити засобами оптичних супутників.

Натомість координати техніки передали для здійснення ударів. Тоді, зокрема, знищили техніку в районі Хрещенівки та Українки на Херсонщині й поблизу Новоселівки на Донеччині.

«Фактично тільки за ці два дні ворог втратив бронетехніки на більшу суму, ніж коштує весь проєкт із супутниками. Але головне — це допомагає зберегти життя наших воїнів, які безцінні», — написав міністр.

Резніков пояснив, що Україна комбінує дані оптичних супутників від партнерів та дані ICEYE. Супутники з технологією SAR особливо актуальними стають восени та взимку, коли погана погода, хмарність чи сніг, що для цих супутників не є перешкодою. Також для них немає різниці: день чи ніч.

Що передувало?

18 серпня «Благодійний фонд Сергія Притули» оголосив про придбання супутника для потреб ЗСУ. Проєкт реалізували за гроші, зібрані українцями на «Байрактари», — їх не витратили, бо турецька компанія передала ці безпілотники безплатно.

Речник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов нам у коментарі пояснив, що до цього Україна активно обмінювалася різною інформацією з партнерами, зокрема й супутниковими даними. Але доступ до супутника посилить спроможності розвідки.

Гроші, на які купили супутник, збирали в червні. Спершу кошти планували зібрати за тиждень і лише на три безпілотники «Байрактар». Але поставлену ціль устигли перевиконати за три дні, зібравши 600 мільйонів гривень. Цих грошей вистачало на чотири «Байрактари» для Збройних сил. А втім, турецька компанія Baykar заявила, що безплатно передасть Україні ударні безпілотники. На початку вересня стало відомо, що три «Народні Байрактари» вже доставили до України.