Одеська трагедія: Чому суд виправдав «антимайданівців»

Watch on YouTube

18 вересня 2017 року суд виніс перший вирок у справі 2 травня. Ідеться лише про епізод у районі Грецької площі, де сталися перші зіткнення і загинули шестеро людей. Усіх 19 обвинувачених виправдали.

«Покос-8! Покос-8! Помощь нужна! В засаду попали! Четыре двухсотых у меня. — Понял тебя! Двадцать минуток продержитесь. Вертушечка уже к вам ушла!»

Із динаміка телефону Олександра Суханова втретє за півгодини лунає такий «рингтон». «Це така армійська пам’ятка. Радіоперехоплення переговорів 18 групи спецпризначення російського ГРУ, яка потрапила у засідку», — пояснює він.

Суханов — один із 19 антимайданівців, яких обвинувачували в організації масових сутичок 2 травня в центрі Одеси. Він колишній боєць внутрішніх військ Росії, учасник війни в Чечні. Громадянство України отримав у 2005 році. Навесні 2014-го був заступником коменданта табору антимайдану на Куликовому полі.

2 травня 2014 року між прихильниками Євромайдану і представниками «антимайдану» відбулися масові зіткнення в центрі міста й на Куликовому полі. Наслідком стала пожежа в Будинку профспілок. Того дня загинуло 48 осіб, більше 200 отримали поранення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим живе Одеса через три роки після травневих подій 2014-го

Суханова з групою «підлеглих» затримали вдень 2 травня 2014 року в торгівельному центрі «Афіни», неподалік від місця протистояння. Їх затримали до подій на Куликовому полі та пожежі в Будинку профспілок. Наступні півтора роки він провів у СІЗО, потім його випустили з-під варти під домашній арешт.

Ми спілкуємося з Сухановим у лісі на околицях Одеси. Саме сюди 1 травня 2014 року — за день до трагедії, — перемістилася частина антимайданівців з центру міста, а саме з Куликового поля.

«Якщо апеляційний суд підтвердить рішення суду першої інстанції, я планую переїхати в Росію. Наразі не знаю, чим там буду займатися. У політику точно не піду», — каже Суханов.

Олександр Суханов — один із 19 антимайданівців, яких обвинувачували в організації масових сутичок 2 травня в центрі Одеси Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Виправдувальний вирок

18 вересня 2017 року суд виніс перший вирок у справі 2 травня. Ідеться лише про епізод у районі Грецької площі, де сталися перші зіткнення і загинули шестеро людей. Усіх 19 обвинувачених виправдали.

Справу розглядав суд міста Чорноморськ (колишній Іллічівськ). Одеська журналістка Тетяна Герасимова щоранку приїздила на засідання.

«Щодня були якісь нові свідки, документи. Судді організували процес таким чином, що все було безперервно і послідовно. Спостерігачі й учасники процесу могли на власні очі побачити всю убогість обвинувачення», — стверджує журналістка.

Разом із колегами Герасимова створила експертну «групу 2 травня». Кілька років вони збирали і обробляли фото і відео, спілкувалися з учасниками тих подій, проводили експертизи. Торік група опублікувала фільм-реконструкцію про події 2 травня, а також про роль учасників у зіткненнях як з боку Євромайдану, так і «антимайдану».

«Прокуратура нічого не довела з того, що їм (антимайданівцям – ред.) інкримінувала. Наприклад, що вони захопили торговий центр «Афіни», нібито чинили опір міліції, громили машини, кидали каміння», — зазначає Герасимова.

Одеська журналістка Тетяна Герасимова з колегами створила в Одесі експертну «групу 2 травня», яка кілька років збирала і обробляла матеріали про події 2 травня, а також створила фільм-реконструкцію Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Виправдувальний вирок по 19 обвинувачених оголосили за 4 години. Суд прийшов до висновку, що слідство у справі провели неякісно, і вказав на цілу низку недоліків і прогалин у слідчих діях. Приміром, під час розслідування допитали тільки одного співробітника поліції із тих, хто був присутній на Грецькій площі.

Не задовольнили суд і фото-, відеоматеріали, які передала сторона звинувачення. На думку суду, прокуратура не змогла підтвердити, що на фото і відео зображені обвинувачені.

Відповідальність за слідство

Радник начальника поліції Одеської області Руслан Форостяк впевнений, що правоохоронці не мають нести відповідальності за провалене слідство. Варто зазначити, що навесні 2014 року Форостяк був одним із лідерів одеського Євромайдану.

«Матеріали справи і обвинувальний акт скеровані до суду ще у 2014 році. Весь цей час вони розглядалися в судах. Тому не розумію, яким чином може сьогоднішня поліція, чи сьогоднішні працівники прокуратури мати якусь відповідальність за оцінку чи якість слідства», — каже Форостяк.

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що сторона обвинувачення подаватиме апеляцію і вимагатиме заново розглядати справу в суді першої інстанції.

«Суд відмовився приймати, із нашої точки зору, абсолютно обґрунтовані докази причетності осіб до зазначених подій – це відео подій, свідчення свідків, які впізнають конкретних обвинувачених, та зізнання одного з тих, хто був на стороні «Руської весни» і викриває однодумців. Але все це відмовився приймати суд», — сказав Луценко 20 вересня під час виступу в Дніпрі, передає «Укрінформ».

Капітан сепаратизму

18 вересня, щойно судді дочитали вирок, до зали зайшли представники Служби безпеки України та затримали двох виправданих «антимайданівців» — росіянина Євгена Мефьодова і українця Сергія Долженкова, він же «Капітан Какао», який був одним із лідерів одеського «антимайдану».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Справа 2 травня» в Одесі: суд над росіянином Мєфьодовим​

Судді зачитали виправдувальний вирок по 19 обвинувачених «антимайданівців», двох з яких одразу затримало СБУ — росіянина Євгена Мефьодова (ліворуч внизу) і Сергія Долженкова (праворуч внизу) Фото: Михайло Штекель/RadioSvoboda.org (RFE/RL)

Обом оголосили підозру в сепаратизмі. Водночас під будівлею суду почалися сутички. Представники праворадикальних організацій побилися з Нацгвардійцями.

Відео: RadioSvoboda.org (RFE/RL)

«Я би не шукав конструктив у цих сутичках. Ця бійка — просто висловлення обурення суспільства», — стверджує Сергій Стерненко. На момент подій 2 травня він був одним із лідерів одеського «Правого сектора». Сьогодні Стерненко позиціонує себе як громадський активіст. Він відомий організацією мітингів проти виступу російських зірок в Одесі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Одеський прецедент: як активісти «вчать» поп-зірок любити Україну

«Більшість тих, хто опинився на лаві підсудних, — рядові учасники подій. Але Мефьодов та Долженков – фігури вищого значення. Судити їх (антимайданівців – ред.) та решту потрібно було за різними кримінальними провадженнями», — пояснює Стерненко.

В очикуванні апеляції

Ключове питання у справі про події на Грецькій: хто винен у загибелі шістьох людей? Із боку «антимайдану» слідство підозрює Віталія Будька, на прізвисько «Боцман». На відеозаписах видно, як він стріляє зі зброї, схожої на автомат Калашникова. Після подій 2 травня Будько втік з України. Де він переховується, наразі точно не відомо.

Обвинувачений у стрілянині є і з боку Євромайдану — Сергій Ходіяк. За версією слідства, чоловік, схожий на нього, стріляв із балкона в бік учасників «антимайдану», які перебували на вулиці Грецькій. Із квітня 2015 року суд так і не почав слухати цю справу по суті: то суддя брав самовідвід, то прокуратура забирала обвинувальний акт на доопрацювання.

Ми спробували зв'язатися з Ходіяком, щоб отримати коментар. Але говорити з нами він відмовився.

Виправдані антимайданівці тепер чекають апеляції, яка, вважають вони, повинна розставити крапки над «і» щодо їхньої причетності до трагедії 2 травня.

За подіями 2 травня розслідуються ще декілька окремих кримінальних справ. Зокрема, щодо пожежі в Будинку профспілок на Куликовому полі, де загинули 42 людини, а також щодо екс-керівника міліції Одеської області Петра Луцюка і його заступника з громадської безпеки Дмитра Фучеджі.

Також слідство веде справу щодо бездіяльності рятувальників у перші хвилини пожежі в Будинку профспілок, де обвинувачується екс-керівник МНС Одещини Володимир Боделан.

І Боделан, і Фучеджі втекли з країни.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram