Офіс омбудсмена перевірив усі військово-лікарські комісії, є низка проблем — Лубінець
Офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини завершив перевірку військово—лікарських комісій (ВЛК) в усіх областях України. Під час перевірок та опрацювання звернень громадян виявили низку проблем, серед яких — формальність у проходженні ВЛК та корупційна складова.
Про це повідомив омбудсмен Дмитро Лубінець.
Від початку 2023 року до Офісу омбудсмена надійшло 1093 звернення про можливе порушення прав, пов’язаних з роботою ВЛК.
Працівники Офісу здійснили 833 виїзних та документальних моніторинги, що становить 100%, наголосив Лубінець.
«Охоплені всі області, зокрема прифронтові. Здійснений моніторинг роботи 445 ВЛК ТЦК, 388 госпітальних, гарнізонних ВЛК, комісій у цивільних лікувальних закладах», — додав уповноважений ВР з прав людини.
Лубінець розповів, що у серпні в Офісі омбудсмена зафіксували «позитивні зрушення», якщо порівняти з минулим роком, однак виявили й недостатній організаційний рівень проведення ВЛК, значні порушення прав під час її проходження, які, за його словами, впливають на морально-психологічний стан як військовослужбовців, так і військовозобов’язаних.
За результатами візитів та опрацювання звернень представники омбудсмена підтвердили низку проблем у ВЛК, зокрема:
- немає єдиного реєстру військовозобов’язаних з відповідним наповненням щодо історії хвороби;
- формальність у проходженні ВЛК;
- корупційна складова;
- недотримання електронної черги;
- невиконання вимоги постанови уряду про долучення до медоглядів цивільних медзакладів.
А в Офісі омбудсмена порадили ухвалити рішення щодо порядку використання електронної системи охорони здоров’я у роботі з військовими, які проходять ВЛК. А також переглянути тариф на оплату медогляду комісією ВЛК; провести навчання чи тренінги цивільних фахівців, які залучені до роботи ВЛК; привести приміщення ВЛК до належного рівня з урахуванням безбар’єрності та доступності тощо.
Що передувало?
У лютому тодішня заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила про роботу низки міністерств над тим, аби спростити для військових процес проходження ВЛК. Зокрема, йшлося про автоматизацію та диджиталізацію процесів.
Перед тим уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив про ймовірне порушення права військовослужбовців на належне медичне обслуговування.
Представники Офісу омбудсмена перевірили клініку амбулаторно-поліклінічної допомоги Медичних сил ЗСУ, після чого констатували, що відсутність електронного документообігу та електронного запису до лікаря призводить до паперової тяганини й черг.
У вересні міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко заявив, що реформа ВЛК, яка триває, уже дала «певні позитивні зрушення», проте додав, що «процес усе ще не ідеальний».
- Поділитися: