Оглядач: Для Путіна Сирія — можливість зупинити політику зміни режимів

Міжнародний оглядач радіостанції Коммерсант FM Костянтин фон Еггерт - у ефірі hromadske.tv про візит президента Сирії Башара Асада в Москву.

— Що сталося, чому раптом Асад прилетів у Москву?

— Це сигнал американській адміністрації, що Владімір Путін і його збройні сили тепер серйозні гравці на Близькому Сході. Адже, як пояснив прес-секретар президента Пєсков, Асад приїхав на запрошення Путіна, і таким чином він засвідчив, що за чотири з лишком роки громадянської війни в Сирії, він вибрався з Дамаска навіть не до своїх головних спонсорів у Тегерані, а саме у Москву. Путін грає у свою гру, перш за все в гру з США та їх союзниками у Сирії, намагаючись змусити їх визнати, що Асад має залишитися на якійсь невизначений час, що режим у Сирії міняти не треба. Для Путіна Сирія — це перш за все можливість зупинити політику зміни режимів, яку, як вважають у Кремлі, проводять Сполучені Штати, і в цьому, на мою думку, головний політичний сенс цього візиту.

— Про Путіна в Україні часто говорять як про політика, який знаходиться у глухому куті. Виходячи з цього, чи можна запршення Асада назвати відчайдушним кроком? Чи навпаки, думка про затиснутого в кут Путіна — це спроба видати бажане за дійсне, а насправді він абсолютно впевнено веде гру?

— Всі у Москві перетворилися трошки в психологів, всі гадають, що саме в голові у Путіна. Але доля правди, якщо дивитися стратегічну перспективу, в тому, що говорять експерти в Україні, є. Путін вимушений постійно демонструвати, що він успішний вождь. Коли робиш ставку на легітимність, що пов’язана з зовнішньою політикою, політикою безпеки, з війною, то перетворюєшся на гонщика по вертикальній стіні, коли постійно маєш крутити педалі. Але, якщо говорити про те, як сьогодні у Москві почуває себе і Путін, і Шойгу, і всі інші, вони думають, що провели чудову операцію. Вони заскочили зненацька слабку американську адміністрацію Обами. Вони сьогодні гравці на Близькому Сході. Більше того, когли Обама піде в квітні 2017го року, Путіну буде про що говорити з наступною американською адміністрацією. Росія зробила ставку на велику участь у великій близькосхідній грі, і розрахунок на те, що тепер з Росією будуть розмовляти інакше. Більше того, можливо вдасться змусити США по-іншому подивитися на українську ситуацію, особливо, якщо Москва “погодиться” — у лапках — і почне співпрацювати з міжнародною коаліцією в тій чи іншій формі.

— Якщо об’єктивно, чи не перебільнують у керівництві Росії успішність російської операції в Сирії?

— Як і завжди з переможними реляціями військових в будь-якій країні світу ми точно не знаємо, наскільки це все успішно. Навколо Сирії розгорнулася інормаційна війна, і складно сказати, хто тут говорить правду. Складається враження, що сьогодні ні Путін, ні його генерали не збираються йти з Сирії. Інша справа, що всі проблеми лежать у довгостроковій перспективі. Ризик неконтрольованої ескалації він завжди у таких конфліктах існує. Я абсолютно впевнений, що ситуація в Сирії вкрай складна, і будь-які переможні реляції можуть виявитися з будь-якого боку дуже короткотривалими. Треба зазначити ще одну річ. В інформації, що оприлюднена на веб-сайті Путіна, сказано, що говорили про можливе політичне врегулювання, що Росія готова сприяти діалогу в Сирії. Але очевидно, що цей діалог з точки зору Кремля має відбуватися при активній участі Асада. А це те, що поки американська адміністрація та її союзники прийняти не готові. Отже, Всі тактичні перемоги помітні сьогодні, а от перспектива вкрай туманна і багато в чому вкрай небезпечна, враховуючи, що Росія на Близькому Сході не найвпливовіший, не найбагатший гравець, і не може впливати на абсолютно усі процеси. Для неї ситуація вкрай ризикована.

— Візит Асада в Москву це черговий подразник для Заходу. Чи не вийде так, що Путін хотів поділитися з Асадом своєю легітимністю, а насправді вийшло навпаки?

— Якщо ми з вами це розуміємо, я думаю, це розуміє і Путін. Це демонстрація того, що Путіну байдуже, що подумають Обама, Камерон і всі інші. Це демонстрація того, що в нього є своя думка, і він цю думку збирається нав’язати американській адміністрації та її союзникам. І зараз він збирається зробити це будь-якою ціною. Я би рахував приліт Асада саме демонстрацією того, що для Путіна це не короткочасова піар-акція, для нього це принципове питання.

hromadske.tv

/Фото: Дождь