Окупанти роздали приблизно 1,5 тисячі «повісток» кримським татарам — представництво президента в Криму

Після оголошення мобілізації в росії окупанти встигли роздати приблизно 1,5 тисячі «повісток» кримським татарам на окупованому півострові. Це воєнний злочин. Але російська влада незаконно примушувала кримчан служити у своїх збройних силах ще з 2015 року — щонайменше 34 тисячі людей потрапили до військ рф.

Представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева розповіла, що роздача «повісток» у Криму має характер облави. Працівники «військкоматів» часто візуально визначають, кому дати «повістку». Її отримували і молоді хлопці, і батьки багатодітних сімей.

Ташева пояснила, що росія мобілізує найбільш нелояльних до себе мешканців півострова. Наразі відомо щонайменше про 1500 повісток, які роздали кримським татарам у місцях компактного проживання корінного народу.

За словами Ташевої, відсоток «мобілізованих» корінних жителів Криму високий. Але скільки саме чоловіків «призвали», поки невідомо, бо отримання «повісток» і явка у «військкомат» — це різні речі.

Як зазначає Ташева з посиланням на кримські джерела, окупаційна влада відправляє людей на війну після 5-10 днів навчань.

До цього росія проводила «приховану мобілізацію», коли на «строковиків» тиснули для переходу на контракти. За даними Ташевої, наразі відомо про 159 солдатів із Криму, які загинули. Приблизно 80 із них, ймовірно, були громадянами України.

«Це цифри, які стали публічно відомими, бо з’явилася інформація про похорони на території півострова. Загалом тенденція така, що про похорони на території півострова невідомо. Ми думаємо, що таких похоронів більше», — сказала Ташева.

Керівник прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний розповів, що загалом з 2015 року щонайменше 34 тисячі людей потрапили до збройних сил росії.

Відповідно до Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, державі-окупанту заборонено примушувати цивільних із захопленої території служити в її збройних силах. росія цього, звісно, не дотримується.

«Наразі покинути територію півострова можливо тільки з дозволу військкоматів, які, звісно, таких дозволів не дають. Фактично кримчани постають перед вибором: смерть на війні або десять років російської в’язниці», — сказав Поночовний.

Прокуратура Криму розпочала кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України). Санкція цієї статті передбачає до 12 років позбавлення волі.

Що робити жителям Криму?

Загалом жителям півострова радять за можливості в будь-який спосіб покидати територію Криму, ухилятись від отримання повісток та особливо — походів до військкоматів. Детальні інструкції можна прочитати тут.

Якщо все-таки вас примусово мобілізували: саботуйте накази російських військових, не вчиняйте дій, що можуть призвести до жертв серед цивільного населення або руйнування цивільної інфраструктури. Адже тоді ви будете відповідати за свої дії як воєнний злочинець, навіть якщо вас мобілізували примусово. За найменшої можливості здавайтесь у полон Збройним силам України. Як це зробити, читайте тут.

Якщо ви отримали повістку з військкомату, вас примусово мобілізували або ви маєте відомості про інших примусово мобілізованих осіб — надсилайте інформацію до прокуратури Криму. Для цього працює гаряча лінія + 38 (096) 700 1600, зокрема в месенджерах Telegram, Viber, WhatsApp та Signal.

Інформацію також можна надіслати на електронні пошти park.zvern@gmail.com та appeal@ark.gp.gov.ua.

Надіслану інформацію перевірять у межах відповідного кримінального провадження та врахують під час розв'язання питання про наявність чи відсутність у ваших діях складу злочину. Така інформація буде підтвердженням того, що ви не «доброволець» із Криму, який вирішив узяти участь в «СВО».

Але у прокуратурі попереджають: якщо ви добровільно приєднаєтесь до військ рф та візьмете участь у війні проти України, ваші дії будуть кваліфіковані як злочин проти основ національної безпеки.