Як забезпечити максимальну кількість пацієнтів ліками та як боротися з переплатою за медикаменти

Непримиренна опонентка Раїси Богатирьової та активний критик Олега Мусія, Ольга Стефанишина ще кілька років тому була противником Міністерства охорони здоров'я та політики, яку провадило відомство. Нині виконавча директорка благодійного фонду  «Пацієнти України» знайшла спільну мову з Уляною Супрун та її командою. Далі було спільне й успішне відбивання атак на систему закупівлі ліків через міжнародні організації та просування медичної реформи.

Нинішнє Міністерство охорони здоров'я — це вікно можливостей, каже Ольга Стефанишина. Й вона вирішила скористатися ним уповні, погодившись стати заступницею Уляни Супрун.

В інтерв'ю Громадському Ольга розповіла, як забезпечити максимальну кількість пацієнтів ліками, як боротися з переплатою за медикаменти та яким вона бачить своє головне завдання на новій посаді.

Заступниця міністра охорони здоров’я України Ольга Стефанишина Фото: Олександр Кохан/Громадське

Чим ви займатиметеся на своїй посаді?

Я вже на боці держави продовжу те, що роблю багато років. Це державні тендери, які забезпечують ліками пацієнтів. Я була одним з авторів законів про передачу закупівлі ліків, вакцин і медичних виробів на міжнародний рівень. Тепер маю унікальну можливість довести процес до кінця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Благодійні спонсори»: чому СБУ підозрює гуманітарні фонди у фінансуванні тероризму

Я координуватиму і покращуватиму систему закупівель через міжнародні організації. А також буду створювати підґрунтя для того, щоб у майбутньому Україна могла самостійно через національні механізми забезпечувати пацієнтів ліками.

Ви не тільки були співавторкою, а ще й допомагали відбивати напади всіх, хто хотів повернути старі схеми в закупівлях. Що і як змінюватиметься в цій системі найближчим часом?

У нас є рекомендації Рахункової палати про те, як покращити цей процес. Це і спрощення процедури, і її пришвидшення. Є важливі речі, як-от облік лікарських засобів у регіонах. Одна з моїх цілей — зробити електронний облік, тому що нині все в паперовому форматі.

У нас є програми, які фінансуються на 10 — 20%. Отже, не все залежить від закупівель. Усе залежить від розрахунків і від того, скільки ми маємо коштів

Ми збираємо дані щодо залишків з регіонів раз на місяць. Зрозуміти реальну картину надто важко, як і зрозуміти, скільки ліків чи вакцин куди потрібно. Я планую змінити підхід, щоб ми мали прозору, відкриту для пацієнтів структуру. Пацієнти мають знати, скільки ліків для них є в лікарнях.

У «Пацієнтах України»  (благодійний фонд, який допомагає пацієнтам та відстоює їхні права на якісне та доступне лікування — ред.) ми створили платформу «Є ліки». Вона вже почала давати таку інформацію, але нам потрібно більше в усіх регіонах, тому ми плануємо її запровадити на державному рівні.

Заступниця міністра охорони здоров’я України Ольга Стефанишина Фото: Олександр Кохан/Громадське

Якщо десь не вистачатиме ліків чи вакцин — ви будете першою, на кого зійде праведний гнів. Яка нині ситуація із забезпеченням вакцинами, приміром, від кору?

Вакцини від кору є в достатній кількості. Тепер м'яч на боці батьків. Вони мають піти й просто завтра вакцинувати нещеплених дітей. Нагадаю, кожна дитина має пройти вакцинацію від кору в один і в шість років. Це обов'язково. Навіть якщо дитині ще не виповнилося шість, ми рекомендуємо піти й зробити щеплення зараз.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кір в Україні: що потрібно знати про вакцину та як запобігти епідемії інших хвороб 

Стосовно того, чи є інші ліки та вакцини: на жаль, бюджет в Україні недофінансований, і не на всі ліки є гроші. У нас є програми, які фінансуються на 10 — 20%. Отже, не все залежить від закупівель. Усе залежить від розрахунків і від того, скільки ми маємо коштів.

Нині почалися закупівлі 2018 року. Після Революції Гідності жодного разу вони не починалися вчасно. Цьогоріч ми вже навіть у грудні почали формувати перелік лікарських засобів для закупівель. Тому, сподіваюся, цього разу все буде злагоджено та швидко.

Торік схвалили Концепцію закупівель медичних препаратів та обладнання, згідно з якою у 2019-му має бути створена відповідна Агенція.  Які плани щодо її запуску?

Наша мета — не створити Агенцію, а щоб пацієнт отримував якісні ліки. Агенція є лише одним з методів. Нині ми дуже ефективно закуповуємо ліки через міжнародні організації. Ця система допомагає робити це іноді у 20 разів дешевше, ніж до реформи. Ми економимо до 40% державних коштів.

Наша мета — створити систему, яка не відкотить Україну до 2012 року, коли ми мали шалені перевитрати бюджету, а пацієнти були без ліків. Ми залучили міжнародних фахівців. Вони працюють над розробкою такої системи. Це не означає, що із запуском Агенції в нас буде створено чергового корупційного монстра, який закуповуватиме ліки за 40 програмами.

Критики лякають, що так і буде.

Потрібно розробити систему, яка дасть можливість коштам ходити за пацієнтами. Я думаю, що частина цих коштів перейде на програми реімбурсації (часткове відшкодування вартості ліків державою — ред.). Програми, які залишаться, працюватимуть за тим же принципом, за яким нині працюють міжнародні організації. Так повинно бути навіть у регіонах.

Заступниця міністра охорони здоров’я України Ольга Стефанишина Фото: Олександр Кохан/Громадське

Як ви будете боротися з тими, хто на місцях намагається нажитися на закупівлях?

Ми можемо хіба що створювати умови. У світі є механізми, які свідчать, що роздроблення закупівель неефективне. Що більша закупівля, то нижча ціна на кожен препарат.  

Коли ми купуємо три пачки пігулок, то ціна на кожну пачку буде набагато вищою, ніж коли купуємо 300. Такі правила ринку. Тому ми вважаємо, що буде ефективно, якщо навіть у регіональних закупівлях Агенція буде переговорником стосовно цін. Це дасть можливість регіонам користуватися нижчими цінами для своїх закупівель.

Це не означатиме, що Агенція оперуватиме цими коштами. Кошти можуть бути в регіонах, і вони їх витрачатимуть. Але ціни вони отримають як для гуртових закупівель.

Україна має зобов’язання за міжнародними торговими договорами, які не дозволяють повністю відкрити двері для дешевих, але ефективних препаратів, вироблених не в Німеччині чи Канаді, а в Індії чи Пакистані. Чи будете ви форсувати цей процес і в який спосіб?

У нас є обмежений ресурс, у межах якого ми повинні забезпечити пацієнтів ліками. Закупівля якісних генеричних (непатентований лікарський препарат, який відтворює оригінальний рецепт. Приклад генерика — «Ацетилсаліцилова кислота», яка є відтворенням «Аспірину» — ред.) препаратів — це вихід для багатьох країн. Звісно, ці препарати повинні бути якісними та не порушувати патентів.

Одна з цілей нашого міністерства — реформування самого державного апарату і кадрів. Я думаю, що вже за рік усе буде по-іншому, буде зовсім інша політика, інші люди 

Державні кошти потрібно витрачати ефективно. Якщо є критичний стан і швидке розповсюдження якихось хвороб, ми повинні робити все, щоб забезпечити якомога більше пацієнтів якісними ліками, зокрема генеричними. Це вихід для уряду, щоб закупівлі були ефективними.

Заступниця міністра охорони здоров’я України Ольга Стефанишина Фото: Олександр Кохан/Громадське

Яким ви бачите кінцевий результат своєї роботи в Міністерстві?

По-перше, налагодження постачання лікарських засобів. Це те, для чого ми прийшли півроку тому в Міністерство як волонтери. Крім того, є багато зобов'язань України в межах Угоди про асоціацію. Це стосується і Служби крові, і тютюнопаління, і трансплантації, і електронного здоров'я. Моя задача полягатиме в координуванні цих напрямків.

По-друге, щоб якісні зміни були незворотніми. Одна з цілей нашого Міністерства — реформування самого державного апарату, реформування кадрів. Я думаю, що вже за рік у Міністерстві все буде по-іншому, буде зовсім інша політика, інші люди. Але побачимо як складеться. Жодних дедлайнів я собі не ставлю.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile