ENRU

Кір в Україні: що потрібно знати про вакцину та як запобігти епідемії інших хвороб

Колективний імунітет проти вірусних інфекцій, як-от кір, краснуха, паротит, правець, дифтерія чи поліомієліт, Україна, як і багато інших країн, виробляла не один десяток років. Щоб він працював і вірус не мав шансів на поширення, Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує щеплювати не менше 95% населення.

Утім, ще влітку минулого року від кору, за даними МОЗ, вакцинували трохи менше половини українських немовлят. Отже, передбачити спалахи спеціалістам було нескладно.

Про вакцину від кору, рекомендації лікарів та загрозу інших інфекцій — у матеріалі Громадського.

Кір — це вірусна інфекція, яка передається повітрям, але на значно більші дистанції, ніж звичайний грип. Якщо ви перебуваєте в одному приміщенні з хворим, імовірність захворіти — 80%. Перші симптоми: висока температура, кашель, нежить. Згодом вони посилюються, обличчя опухає, з’являється почервоніння на шкірі.

Але небезпечний не сам кір, а ускладнення після нього — це пневмонія, сліпота, вушні інфекції та менінгіт, помирають саме від них.

Кір не лікується, а ускладнення вилікувати складно, утім, їх можна уникнути, якщо вчасно зробити щеплення — пояснюють лікарі.

Вакцина в Україні: яка та звідки

Киянка Ірина — мати чотирьох дітей. Двом старшим робила всі рекомендовані державою щеплення. Двійнят уперше вакцинувала від кору, коли їм виповнився один рік. А от від ревакцинації, яку потрібно робити в шестирічному віці, вирішила відмовитися — злякалася неякісної вакцини.

«Багато хто каже, що неправильно доставляють вакцину. Були летальні випадки, тому боюся за здоров'я дітей», — каже вона.

Летальні випадки, про які розповідає Ірина, — це, зокрема, смерть сімнадцятирічного хлопця у 2008 році в Краматорську. Він помер після щеплення від кору, тож саме з вакциною пов'язували його загибель. Утім, у звіті лікарів Академії медичних наук України для Генпрокуратури йшлося, що хлопець перебував у групі ризику і перед вакцинацією потребував додаткового обстеження, якого медики не зробили. Того року фіксувалися й інші випадки, через які МОЗ звинувачували в закупівлі неякісної вакцини.

Та з 2012 року вакцину для українців закуповує Дитячий фонд ООН UNIСEF, який звітує перед ООН та урядами різних країн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як мотивують і карають противників щеплень у різних країнах світу

Два щеплення впродовж життя достатньо для імунітету від кору. Перше роблять, коли дитині виповнюється 12 місяців, друге (так звану «ревакцинацію») — у 6 років.

Та якщо вас не щеплювали в дитинстві, зробити це можна в будь-якому віці — вакцину вводять двічі, з інтервалом у місяць.

У більшості країн використовують трикомпонентну комбіновану вакцину — КПК — для профілактики кору, паротиту і краснухи. Вона містить живі штучно ослаблені віруси трьох хвороб, при введенні яких в організмі виробляються антитіла, а відтак ризик захворіти зводиться до нуля.

Українським дітям роблять комплексне щеплення від кору, краснухи та паротиту вакциною «Пріорікс». Її імпортують з дотриманням усіх необхідних вимог зберігання та перевезення, — переконують представники міжнародного фонду UNIСEF.

«Вакцина виробництва «GlaxoSmithKline Biologicals». Спочатку виробник був бельгійський. Нині виробництво належить або Сполученим Штатам, або Великій Британії. Вакцина сертифікована ВОЗ, закуповується UNIСEF​ напряму у виробника, і з дотриманням усіх вимог доставляється в Україну»,  —  наголошує медична експертка Дитячого фонду ООН UNISEF в Україні Катерина Булавінова.

Як повідомляють в UNIСEF, у приватні й державні клініки постачається одна й та ж вакцина. Вона має вигляд жовтувато-білого згустку. Банка з ліками обов'язково має індикатор, який змінює колір за умови неправильного транспортування чи порушення умов зберігання.

Співробітники Товариства Червоного Хреста України (URCS) розвантажують коробки з вакциною проти кору, які надійшли на Закарпаття у рамках гуманітарної допомоги від Угорщини, Ужгород, 16 березня 2017 року. У першому транші гуманітарної допомоги від Угорщини Закарпатська область отримала 5 тисяч доз вакцин проти кору, паротиту й краснухи Фото: Янош Немеш/УНІАН

Статистика

Попри доступність якісної вакцини, Україна восьма у світі за рівнем відсутності щеплень від кору, і шоста —  за кількістю хворих людей. Перед нами — Китай, Індія, Нігерія, Пакистан та інші країни зі значно більшим населенням. Тобто, у відсотках рівень захворюваності там значно нижчий.  

«Починаючи від серпня 2017 року кількість хворих збільшувалася на тисячі, тобто в нас прогресивний ріст у плані реєстрації хворих, і вона розширювалася регіонами України», — коментує Громадському завідувач лабораторією в Інституті епідеміології та інфекційних хвороб НАН України Ігор Маричев

Нині ж в Україні офіційно епідемії кору немає, проте в МОЗ попереджають про спалах хвороби в окремих регіонах. Торік в Україні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків в Івано-Франківській області, на другому місці — Одещина, на третьому — Закарпаття. В Одеській області померли 6 людей, двоє з яких — діти.

З кором у школу

Від початку року в Києві вже зафіксували 99 випадків захворювань на кір, 75 з них — у дітей. Через спалах хвороби, київська влада запровадила нові правила відвідування закладів освіти. Для дітей, які мають протипоказання для вакцинації — обов'язковий огляд у лікаря. А в Одесі окрім цього ввели також дистанційні відеоуроки для нещеплених.

«Дитину повинен оглянути лікар, який визначає показання, протипоказання до щеплень, та оцінює її стан. Якщо дитина захворіла, і її не можна щеплювати, відповідно, вона не може перебувати в колективі. Батькам з дитиною потрібно звернутися до лікаря», — коментує начальниця Відділу лікувально-профілактичної допомоги дітям і матерям департаменту охорони здоров'я КМДА Наталія Бондаренко

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кір в Україні: чи можна говорити про епідемію?

У департаменті освіти КМДА повідомляють, що наразі зниження відвідуваності в школах Києва немає.

«Станом на 17 січня 2018 року 10-11% дітей у школах Києва відсутні за станом здоров'я. Тут варто зазначити, що діти хворіють не лише на кір.

Освітяни проводять профілактичні бесіди з батьками. Не може такого бути, щоб на дверях шкіл стояли вчителі і не пускали дітей до школи. Так само, як і змусити відвести дитину зробити щеплення, ми не в силах. Медичний працівник оглядає дітей, якщо є ознаки хвороби, відправляє дитину на лікування. Батьки повинні пам’ятати, що життя та здоров’я дитини всіляко залежить від їхнього рішення», —  повідомили Громадському в Департаменті освіти, науки, молоді і спорту КМДА.

Дитину повинен оглянути лікар, який визначає показання, протипоказання до щеплень, та оцінює її стан (на фото — медсестра проводить школяра на прийомі до лікаря) Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Як змінюється ситуація

Чиновники повідомляють про збільшення кількості щеплених від кору дітей. Про позитивну тенденцію кажуть і медики:

«Кількість щеплених дітей росте, та все ж я сумніваюся, що воно сягне потрібних 95%, щоб попередити розповсюдження захворювання. Ще двом мільйонам дітей треба зробити вакцинацію. Ми маємо понад 200 тисяч доз КПК, тому, сподіваюся, питання вирішуватиметься, і вакцинуватимуть не лише дітей, але й дорослих», — розповіла лікарка-імунолог Ольга Голубовська.

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун повідомляла, що нині в Україні є близько 500 тисяч доз вакцин від кору, у квітні очікується постачання ще 1 мільйона вакцин, закуплених UNIСEF.

У МОЗ України повідомляють, що з вересня 2017 року проводять посилені заходи вакцинації дітей. Кількість щеплених зросла майже вдвічі — за весь 2017 рік удалося охопити 65,5% дітей від запланованої кількості.

Інші щеплення

Окрім кору, українцям загрожують також спалахи інших інфекційних хвороб. Позаторік Міністерство охорони здоров'я навіть ініціювало проведення засідання Ради національної безпеки і оборони щодо низького рівня вакцинації в країні.

Станом на початок серпня 2017 року, більше 29% дітей до року вакцинували від кашлюку, дифтерії та правця. На аналогічний період минулого року цифра становила лише 2%, а у 2015 році — 20%.

Нагадаємо, у 2015 ВООЗ повідомила про повернення поліомієліту в Україну. Тоді зафіксували два випадки захворювання дітей на Закарпатті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українцям загрожують епідемії через недовіру до вакцинації — ВООЗ 

Утім, порівняно з кором, справжньою проблемою може стати дифтерія, смертність від якої сягає 50%. Окрім того, імунітет проти цієї інфекції виробляється значно важче, ніж від кору — дифтерія, як і правець та кашлюк, потребує ревакцинації дорослих кожні 10 років.