УКРАЇНА

Кір в Україні: що потрібно знати про вакцину та як запобігти епідемії інших хвороб

24 січня, 2018 14:17
УКРАЇНА/Кір в Україні: що потрібно знати про вакцину та як запобігти епідемії інших хвороб
Зберегти
Вигляд
Ще влітку минулого року від кору, за даними МОЗ, вакцинували трохи менше половини українських немовлят. Отже, передбачити спалахи спеціалістам було нескладно.

Колективний імунітет проти вірусних інфекцій, як-от кір, краснуха, паротит, правець, дифтерія чи поліомієліт, Україна, як і багато інших країн, виробляла не один десяток років. Щоб він працював і вірус не мав шансів на поширення, Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує щеплювати не менше 95% населення.

Утім, ще влітку минулого року від кору, за даними МОЗ, вакцинували трохи менше половини українських немовлят. Отже, передбачити спалахи спеціалістам було нескладно.

Про вакцину від кору, рекомендації лікарів та загрозу інших інфекцій — у матеріалі Громадського.

Кір — це вірусна інфекція, яка передається повітрям, але на значно більші дистанції, ніж звичайний грип. Якщо ви перебуваєте в одному приміщенні з хворим, імовірність захворіти — 80%. Перші симптоми: висока температура, кашель, нежить. Згодом вони посилюються, обличчя опухає, з’являється почервоніння на шкірі.

Але небезпечний не сам кір, а ускладнення після нього — це пневмонія, сліпота, вушні інфекції та менінгіт, помирають саме від них.

Кір не лікується, а ускладнення вилікувати складно, утім, їх можна уникнути, якщо вчасно зробити щеплення — пояснюють лікарі.

Вакцина в Україні: яка та звідки

Киянка Ірина — мати чотирьох дітей. Двом старшим робила всі рекомендовані державою щеплення. Двійнят уперше вакцинувала від кору, коли їм виповнився один рік. А от від ревакцинації, яку потрібно робити в шестирічному віці, вирішила відмовитися — злякалася неякісної вакцини.

«Багато хто каже, що неправильно доставляють вакцину. Були летальні випадки, тому боюся за здоров'я дітей», — каже вона.

Летальні випадки, про які розповідає Ірина, — це, зокрема, смерть сімнадцятирічного хлопця у 2008 році в Краматорську. Він помер після щеплення від кору, тож саме з вакциною пов'язували його загибель. Утім, у звіті лікарів Академії медичних наук України для Генпрокуратури йшлося, що хлопець перебував у групі ризику і перед вакцинацією потребував додаткового обстеження, якого медики не зробили. Того року фіксувалися й інші випадки, через які МОЗ звинувачували в закупівлі неякісної вакцини.

Та з 2012 року вакцину для українців закуповує Дитячий фонд ООН UNIСEF, який звітує перед ООН та урядами різних країн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як мотивують і карають противників щеплень у різних країнах світу

Два щеплення впродовж життя достатньо для імунітету від кору. Перше роблять, коли дитині виповнюється 12 місяців, друге (так звану «ревакцинацію») — у 6 років.

Та якщо вас не щеплювали в дитинстві, зробити це можна в будь-якому віці — вакцину вводять двічі, з інтервалом у місяць.

У більшості країн використовують трикомпонентну комбіновану вакцину — КПК — для профілактики кору, паротиту і краснухи. Вона містить живі штучно ослаблені віруси трьох хвороб, при введенні яких в організмі виробляються антитіла, а відтак ризик захворіти зводиться до нуля.

Українським дітям роблять комплексне щеплення від кору, краснухи та паротиту вакциною «Пріорікс». Її імпортують з дотриманням усіх необхідних вимог зберігання та перевезення, — переконують представники міжнародного фонду UNIСEF.

«Вакцина виробництва «GlaxoSmithKline Biologicals». Спочатку виробник був бельгійський. Нині виробництво належить або Сполученим Штатам, або Великій Британії. Вакцина сертифікована ВОЗ, закуповується UNIСEF​ напряму у виробника, і з дотриманням усіх вимог доставляється в Україну»,  —  наголошує медична експертка Дитячого фонду ООН UNISEF в Україні Катерина Булавінова.

Як повідомляють в UNIСEF, у приватні й державні клініки постачається одна й та ж вакцина. Вона має вигляд жовтувато-білого згустку. Банка з ліками обов'язково має індикатор, який змінює колір за умови неправильного транспортування чи порушення умов зберігання.

Співробітники Товариства Червоного Хреста України (URCS) розвантажують коробки з вакциною проти кору, які надійшли на Закарпаття у рамках гуманітарної допомоги від Угорщини, Ужгород, 16 березня 2017 року. У першому транші гуманітарної допомоги від Угорщини Закарпатська область отримала 5 тисяч доз вакцин проти кору, паротиту й краснухи Фото: Янош Немеш/УНІАН

Статистика

Попри доступність якісної вакцини, Україна восьма у світі за рівнем відсутності щеплень від кору, і шоста —  за кількістю хворих людей. Перед нами — Китай, Індія, Нігерія, Пакистан та інші країни зі значно більшим населенням. Тобто, у відсотках рівень захворюваності там значно нижчий.  

«Починаючи від серпня 2017 року кількість хворих збільшувалася на тисячі, тобто в нас прогресивний ріст у плані реєстрації хворих, і вона розширювалася регіонами України», — коментує Громадському завідувач лабораторією в Інституті епідеміології та інфекційних хвороб НАН України Ігор Маричев

Нині ж в Україні офіційно епідемії кору немає, проте в МОЗ попереджають про спалах хвороби в окремих регіонах. Торік в Україні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків в Івано-Франківській області, на другому місці — Одещина, на третьому — Закарпаття. В Одеській області померли 6 людей, двоє з яких — діти.

З кором у школу

Від початку року в Києві вже зафіксували 99 випадків захворювань на кір, 75 з них — у дітей. Через спалах хвороби, київська влада запровадила нові правила відвідування закладів освіти. Для дітей, які мають протипоказання для вакцинації — обов'язковий огляд у лікаря. А в Одесі окрім цього ввели також дистанційні відеоуроки для нещеплених.

«Дитину повинен оглянути лікар, який визначає показання, протипоказання до щеплень, та оцінює її стан. Якщо дитина захворіла, і її не можна щеплювати, відповідно, вона не може перебувати в колективі. Батькам з дитиною потрібно звернутися до лікаря», — коментує начальниця Відділу лікувально-профілактичної допомоги дітям і матерям департаменту охорони здоров'я КМДА Наталія Бондаренко

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кір в Україні: чи можна говорити про епідемію?

У департаменті освіти КМДА повідомляють, що наразі зниження відвідуваності в школах Києва немає.

«Станом на 17 січня 2018 року 10-11% дітей у школах Києва відсутні за станом здоров'я. Тут варто зазначити, що діти хворіють не лише на кір.

Освітяни проводять профілактичні бесіди з батьками. Не може такого бути, щоб на дверях шкіл стояли вчителі і не пускали дітей до школи. Так само, як і змусити відвести дитину зробити щеплення, ми не в силах. Медичний працівник оглядає дітей, якщо є ознаки хвороби, відправляє дитину на лікування. Батьки повинні пам’ятати, що життя та здоров’я дитини всіляко залежить від їхнього рішення», —  повідомили Громадському в Департаменті освіти, науки, молоді і спорту КМДА.

Дитину повинен оглянути лікар, який визначає показання, протипоказання до щеплень, та оцінює її стан (на фото — медсестра проводить школяра на прийомі до лікаря) Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Як змінюється ситуація

Чиновники повідомляють про збільшення кількості щеплених від кору дітей. Про позитивну тенденцію кажуть і медики:

«Кількість щеплених дітей росте, та все ж я сумніваюся, що воно сягне потрібних 95%, щоб попередити розповсюдження захворювання. Ще двом мільйонам дітей треба зробити вакцинацію. Ми маємо понад 200 тисяч доз КПК, тому, сподіваюся, питання вирішуватиметься, і вакцинуватимуть не лише дітей, але й дорослих», — розповіла лікарка-імунолог Ольга Голубовська.

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун повідомляла, що нині в Україні є близько 500 тисяч доз вакцин від кору, у квітні очікується постачання ще 1 мільйона вакцин, закуплених UNIСEF.

У МОЗ України повідомляють, що з вересня 2017 року проводять посилені заходи вакцинації дітей. Кількість щеплених зросла майже вдвічі — за весь 2017 рік удалося охопити 65,5% дітей від запланованої кількості.

Інші щеплення

Окрім кору, українцям загрожують також спалахи інших інфекційних хвороб. Позаторік Міністерство охорони здоров'я навіть ініціювало проведення засідання Ради національної безпеки і оборони щодо низького рівня вакцинації в країні.

Станом на початок серпня 2017 року, більше 29% дітей до року вакцинували від кашлюку, дифтерії та правця. На аналогічний період минулого року цифра становила лише 2%, а у 2015 році — 20%.

Нагадаємо, у 2015 ВООЗ повідомила про повернення поліомієліту в Україну. Тоді зафіксували два випадки захворювання дітей на Закарпатті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українцям загрожують епідемії через недовіру до вакцинації — ВООЗ 

Утім, порівняно з кором, справжньою проблемою може стати дифтерія, смертність від якої сягає 50%. Окрім того, імунітет проти цієї інфекції виробляється значно важче, ніж від кору — дифтерія, як і правець та кашлюк, потребує ревакцинації дорослих кожні 10 років.

Більше про:
# кір
# щеплення
Пов`язані новини