Мер Мілана Джузеппе Сала (праворуч) і члени італійської делегації на засіданні МОК, 24 червня 2019 року. Італія стала країною-господаркою наступних Зимових Олімпійських ігор
Фото:

EPA-EFE/PHILIPPE LOPEZ/POOL

Зимові Олімпійські й Паралімпійські Ігри 2026 року прийматимуть італійські міста Мілан та Кортіна-д’Ампеццо. Таке рішення ухвалив Міжнародний олімпійський комітет у Лозанні. Головним суперником італійців були шведські Стокгольм та Орє. За підсумками голосування, скандинавські міста програли з рахунком 47-34. Чому вирішили на користь Італії і що вже відомо про Олімпіаду за майже п’ять років до неї?

Чому Італія?

Італія прийматиме Олімпіаду вчетверте: до цього вона відбувалась у Римі (1960), Турині (2006) і у тому ж таки Кортіна-д’Ампеццо (теж 1960). Головний аргумент на користь Італії — зручність та більша компактність, ніж у країни-конкурента — Швеції. Відстань між Стокгольмом та Орє, в якому розташовані траси для гірськолижних видів спорту, становить 450 км.

Спочатку претендентів було більше: серед них — і канадське Калгарі, і турецький Ерзурум, і австрійський Грац, і швейцарський Сьон, і японське Саппоро. Швеція робила усе можливе, аби право проводити змагання дісталось саме їй. Наприклад, для лижних перегонів та біатлону поряд зі Стокгольмом збиралися будувати новий стадіон — аби не було потреби їздити до Фалуні й Естерсунда, де зазвичай проводяться такі змагання.

Президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах (в центрі) підписав контракт з італійською делегацією про наступну Зимову Олімпіаду в Італії, Швейцарія, 24 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/PHILIPPE LOPEZ/POOL

Але Італія виявилася більш готовою до прийому гостей. Для церемоній відкриття й закриття хочуть використати стадіон футбольних клубів «Мілан» та «Інтер» — «Сан-Сіро». До того ж у цієї країни справді більший досвід проведення Олімпійських ігор. У Швеції Олімпіада востаннє відбувалась 107 років тому — коли не було ще навіть розділення ігор на зимові й літні. Хоча прем’єр-міністр Швеції Стефан Левен заявляв напередодні оголошення результатів, що Швеція «абсолютно готова» приймати Олімпіаду-2026, лише половина шведів вболівала за проведення конкурсу у їхній країні.

Італійці на площі в Мілані спостерігають наживо за засіданням МОК та визначенням Італії країною-господаркою Зимової Олімпіади 2026 року, Мілан, Італія, 24 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/DANIEL DAL ZENNARO

Як і де приймали рішення?

Попередньо обирати країну-господаря Олімпіади мали у Мілані. Але оскільки саме Італія опинилась серед лідерів, місце проведення 134-ї сесії МОК (на якій і приймалось рішення) перенесли, аби запобігти будь-якій упередженості.

Хто прийме олімпійську естафету, МОК вирішував у новій штаб-квартирі у швейцарській Лозанні. Її відкрили до 125-річчя організації, яку заснував П’єр де Кубертен 23 червня 1894 року. Сучасна споруда, яку назвали «Олімпійським домом», розташована на березі Женевського озера і прикметна своєю екологічністю.

Прийом заявок на те, аби приймати Зимові Олімпійські ігри - 2026, почався ще у березні і тривав до вересня 2017 року. Країни самі подавали заявки, за які голосували 95 членів МОК.

Але ймовірно, що обирати господарів Олімпіад уже незабаром будуть інакше. МОК хоче самостійно пропонувати країни, які б мали провести Ігри. Таким чином, з одного боку, країни зможуть запобігти надмірним витратам на кампанію подачі заявок. А з іншого — так, нібито, не буде масових відмов міст, що б’є по іміджу МОК.

Делегати Швеції, яка теж претендувала на звання країни-господарки наступної Зимової Олімпіади засмучені програшем, засідання МОК, Швейцарія, 24 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Що вже відомо про майбутню Олімпіаду?

Вперше за багато років Зимова Олімпіада повернеться до Європи: у 2018-му змагання влаштовували у південнокорейському Пхьончхані, у 2022 році їх прийматиме китайський Пекін.

«Вітаємо Мілан-Кортіну! Ми розраховуємо на проведення видатних Олімпійських ігор. Пристрасть та зацікавленість італійських уболівальників разом із досвідченими операторами зможуть створити ідеальну атмосферу для найкращих спортсменів світу. Зимові Олімпійські ігри - 2026 представлять знакові місця й хороші умови, поєднуючи у собі привабливість сучасного європейського міста й класичне альпійське середовище», — зазначив голова Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах, оголошуючи результати.

Планується, що Олімпійські ігри проведуть з 6 до 22 лютого, а Паралімпійські — з 6 до 15 березня. За попередньо оголошеною інформацією, бюджет змагань становитиме менше, ніж у 2018 й 2022 роках. На ці Олімпіади виділили близько 2 мільярдів доларів. На Зимові ігри - 2026 — 1,7 мільярда. Як зазначив Томас Бах, з них 925 тисяч доларів виділить Міжнародний олімпійський комітет.

Поділитись: