Омбудсмен: Після 24 лютого російськомовні пісні майже зникли з ефірів українських радіостанцій, а от російська мова — ні

Після початку повномасштабного вторгнення росії з ефірів українських радіостанцій зникли не лише пісні російських виконавців, а й фактично всі російськомовні пісні. Водночас російську мову все ще часто можна почути.

Про це повідомили у Секретаріаті уповноваженого із захисту державної мови після аналізу добового ефіру за 30 травня 15 телерадіоорганізацій, що здійснюють загальнодержавне радіомовлення.

Так, під час аналізу зафіксували лише один випадок трансляції російськомовної пісні з-поміж майже 4 тисяч. Загалом телерадіоорганізації здійснюють трансляцію пісень переважно державною мовою (62 %), а також офіційними мовами ЄС.

В уповноваженого зазначають, що державна мова під час трансляції інформаційно-аналітичних та розважальних радіопередач також переважає, втім, зафіксували і випадки використання російської: під час інформування громадян про події в країни та трансляції розважальних передач — зокрема ведучими, гостями, експертами та коментаторами в сюжетах новин.

Використання недержавної мови зафіксували на таких радіо: «Українське радіо», «Радіо культура», «Радіо п'ятниця», «Наше радіо».

Чи це дозволено?

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь наголосив, що згідно з висновком Конституційного Суду України змішування української мови з будь-якою іншою у публічному просторі не відповідає конституційному статусу української мови як єдиної державної. Це є порушенням прав громадян на отримання інформації державною мовою (оскільки вони не мають обов’язку володіти іншими мовами, крім державної). А також, як наголошує Кремінь, це спричиняє зовнішнє звуження простору вживання української мови, підриває зсередини саму її систему, спотворює її структуру та створює ґрунт для її внутрішнього розкладу, що зрештою може зумовлювати занепад.