«Операція Гедеон», або Як американський генерал у відставці намагався організувати переворот у Венесуелі

3 травня група озброєних чоловіків на швидкісних катерах рушила з Колумбії до Венесуели. Їх найняли, аби усунути від влади венесуельського президента Ніколаса Мадуро. Але найманців викрили. За невдалою спробою держперевороту стоїть колишній американський спецназівець, який начебто уклав контракт на 213 мільйонів доларів із лідером венесуельської опозиції Хуаном Гуайдо. hromadske розповідає про подробиці «Операції Гедеон» — невдалої спроби змінити владу у Венесуелі.
Від Ла-Гуайри до Каракаса
Уряд Венесуели повідомив про невдалу спробу захоплення державної влади в країні 3 травня. У повідомленні Збройних сил Венесуели зазначалося, що група «терористів-найманців», яких зібрали й тренували в Колумбії, «намагалася висадитися зі зброєю біля берега Ла-Гуайри».
«Вони, група терористів-найманців із Колумбії, намагалися вторгнутися морем, аби здійснити теракти в країні, вбивши лідерів революційного уряду», — заявив міністр внутрішніх справ Колумбії Нестор Реверол у телевізійному зверненні.
Ла-Гуайра — це місто на півночі Венесуели, розташоване на узбережжі Карибського моря. Від нього до столиці Каракаса — якихось 30 із гаком кілометрів. Скільки саме людей намагалися пробратися до Венесуели — наразі невідомо. Один із катерів, на яких вони рухалися, затонув. У нападників конфіскували зброю й боєприпаси.
У день нападу глава Соціалістичної партії Венесуели Діосдадо Кабельйо (якого називають одним із найвпливовіших людей у країні) повідомив, що вісьмох нападників убили, ще двох затримали. Наступного дня, 4 травня, уже Мадуро у телевізійному зверненні оголосив, що затриманих 13. У нападі він звинуватив уряди США й Колумбії.
«З території Колумбії планується терористичний напад проти Венесуели… Уряд США вирішив використати час пандемії (коронавірусу — ред.) для теракту, аби наповнити країну насиллям і виправдати ще одну військову ескалацію чи втручання», — заявив тоді Мадуро.
Венесуельська влада одразу провела паралелі з подіями квітня 1961 року, відомими як бунт у Затоці Свиней. Тоді ЦРУ (невдало) спробувало повалити комуністичну владу на Кубі.

«Вони гралися в Рембо»
Як розповів Мадуро 4 травня, напад із метою здійснити державний переворот планувався тривалий час, а про нього уряд Венесуели дізнався ще 10 березня.
Президент Венесуели заявив: спершу передбачалося, що венесуельська опозиція мала розпочати протести, які б призвели до насилля, і це мало стати приводом до військового вторгнення. Допомогти в цьому мав президент Колумбії Іван Дуке, який би поїхав до Вашингтона й попросив адміністрацію Трампа втрутитися в події у Венесуелі.
Але розпочалася пандемія коронавірусу, і від цього плану відмовилися. Тоді начебто почалася підготовка до військового вторгнення. Ще в п’ятницю 1 травня, за словами Мадуро, венесуельський уряд дізнався про плановану військову операцію, і готувався їй завадити.
А щоб довести причетність Вашингтона, Мадуро показав на камеру паспорти двох американців — Люка Деймана та Айрона Беррі, яких затримали під час контроперації.
«Вони гралися в Рембо. Вони вдавали із себе героїв», — заявив венесуельський президент.
Дейман 6 травня в етері венесуельського державного телебачення розповів: йому віддали наказ узяти Ніколаса Мадуро в полон. І діяв він начебто за вказівками самого Трампа.
Утім ще 3 травня влада як США, так і Колумбії відхрестилися від причетності до спроби вторгнення у Венесуелу.
У Державному департаменті США заявили, що «режим Мадуро постійно використовує дезінформацію, аби відвертати увагу від свого неналежного керівництва Венесуелою». А міністерство закордонних справ Колумбії назвало твердження Мадуро «необґрунтованими» й такими, які приховують «справжні проблеми, в яких живуть венесуельці».
Так само висловлюється й очільник венесуельської опозиції Хуан Гуайдо. Його США, Колумбія і ще кількадесят країн світу вважають легітимним лідером країни після того, як у 2018 році очолювана Гуайдо Національна асамблея визнала вибори в країні сфальсифікованими.

Американський слід
Затримані у Венесуелі Дейман та Беррі — працівники приватної військової компанії SilverCorp. Її створив і очолює генерал у відставці сил спеціальних операцій США Джордан Гудро.
4 травня в мережі з’явилося відео, де Гудро разом із колишнім капітаном Національної гвардії Венесуели Хав’єром Нієто Квінтеро говорять, що за вторгненням до Венесуели стоять саме вони. Назвали його «Операцією Гедеон». Вочевидь, свої дії чоловіки порівнювали із біблійним персонажем Старого Завіту Гедеоном, який із загоном у 300 воїнів переміг ворогів єврейського народу мадіян.
«О 5-ій вечора (3 травня — ред.) із кордонів Колумбії почалася сміливе морська десантна операція просто в самісіньке серце Каракаса. Наші чоловіки просто зараз продовжують боротися. Наші підрозділи діють на півдні, сході та заході Венесуели», — говорить на відео Квінтеро. Схоже, його слова про масштаб наступу були перебільшеними.
Джордан Гудро створив SilverCorp у березні 2018 року через кілька днів після стрілянини у школі в американському місті Паркленд. Тоді загинули 17 школярів і вчителів. Спершу SilverCorp якраз і займався безпекою в навчальних закладах: допомагав місцевим правоохоронцям і вчителям розпізнавати можливих стрільців.
Із часом сфера діяльності приватної військової компанії Гудро розширилася. На офіційному сайті SilverCorp пише, що надавав послуги у понад 50 різних країнах світу, а в складі його команди — ексдипломати, військові стратеги та керівники міжнародних бізнесів (щоправда, ніяких імен не вказують). Як стверджує Bellingcat, компанія Гудро також охороняла Трампа і його команду під час передвиборчих заходів.

Від задуму — до плану
Уперше про причетність Джордана Гудро до Венесуели стало відомо 1 травня, коли своє розслідування оприлюднило інформаційне агентство Associated Press. У лютому 2019 року він займався безпекою на концерті на підтримку Гуайдо. Захід, який організував британський мільярдер Річард Бренсон, відбувся на кордоні між Венесуелою й Колумбією.
Відтоді Гудро загорівся бажанням повалити Мадуро, розповів AP його колишній партнер по SilverCorp Дрю Вайт. Та плани Гудро, каже він, були нездійсненними: «Як би не хотілося підтримувати його як друга, але думками він був не в реальному світі. Ніщо з того, що він казав, не вкладалося в голові».
Гудро намагався отримати підтримку своїх планів у Білому домі. Там його звели з представниками Гуайдо, а ті познайомили його з Клівером Алькалою — керівником венесуельських військових, які заявили про підтримку опозиції й виїхали в Колумбію.
У червні 2019 року представники Гуайдо, військові на чолі з Алькалою і Гудро зустрілися в одному з готелів у колумбійській столиці Богота. Там керівник SilverCorp представив план військового вторгнення у Венесуелу. За словами кількох учасників цього плану, передбачалося, що вишколений озброєний загін швидко перетне кордон й протягом трьох днів проникне у Каракас. Ставка робилася на те, що армія Мадуро буде деморалізована через бліцкриг і одразу здасться.
Підготовка до операції й справді велася: близько трьом десяткам військових — не лише з Венесуели — видали форму, їх щодня тренували. Водночас умови в таборі в Колумбії, де вони жили, були жахливими: не було стічної води, регулярного харчування, ба навіть ліжок, розповіли AP причетні до тренувань співрозмовники.
Співпраця з Гуайдо
3 травня під час розмови з журналісткою Патрісією Полео Гудро показав контракт, який Гуайдо нібито підписав із SilverCorp у жовтні 2019-го. У ньому Гуайдо за 212,9 мільйона доларів замовив у військової компанії низку послуг, як-от стратегічне планування, купівлю обладнання, наймання персоналу, тилове забезпечення тощо. За словами Гудро, Гуайдо порушив умови контракту і не платив йому, хоча продовжував займатися підготовкою «Операції Гедеон».

Представники Гуайдо сказали інформагентству, що після зустрічі в Боготі в червні 2019-го одразу припинили контакти з Гудро, назвавши його план самогубством. А підписання лідером венесуельської опозиції контракту із SilverCorp заперечують.
Клівер Алькала, який був керівником венесуельських військових, що втекли до Колумбії в 2019-му, і який допомагав Гудро з операцією, ще в квітні 2020 року здався американським правоохоронцям. Ті звинувачують його в незаконній торгівлі наркотиками з колумбійськими повстанцями ФАРК у 2011 році. Зараз Алькала перебуває у Нью-Йорку під вартою в очікуванні суду.
А Гудро підтвердив інформацію венесуельської влади про затриманих і вбитих учасників вторгнення. І закликав уряд США допомогти повернути захоплених американців Деймана та Беррі — тих самих, чиї паспорти Мадуро показав на венесуельському телебаченні.
«Вони ж американці. Колишні члени Зелених Беретів. Ну ж бо», — заявив Гудро.
Адміністрація Трампа на різних рівнях уже заперечила свою причетність до «Операції Гедеон» — але збирається повернути на батьківщину своїх громадян. «Якщо режим Мадуро вирішить утримувати їх, ми використаємо кожен доступний нам засіб, аби повернути їх», — заявив 6 травня держсекретар США Майк Помпео.
Хай там як, але герої цієї історії про невдалий державний переворот у Венесуелі, схоже, визнали свою поразку.
- Поділитися: