Фахівці художнього Державного музею в Амстердамі починають реставрацію монументального групового портрету «Нічна варта» Рембрандта Гарменсзона ван Рейна, написаного в XVII столітті.

При цьому полотно, розміри якого складають 3,8 на 4,5 метра, вага — 337 кілограмів, залишиться на своєму місці — в Залі Слави амстердамського Рейксмузеума, повідомляє The Guardian.

12 реставраторів працюватимуть над однією з найвідоміших і амбітних картин нідерландського митця близько 10 місяців усередині спеціально сконструйованої скляній камери, яку спроектував французький архітектор Жан-Мішель Вільмотт. Весь процес можна спостерігати як безпосередньо на місці, так і онлайн.

Директор музею Тако Діббітс зазначив, що це буде «грандіозний захід» і «найбільший проект із дослідження і консервації в історії Рейксмузеума», який можна порівняти за масштабами із відновленням фресок Сікстинської капели у Ватиканському палаці.

При цьому керівник не вказав вартість реставрації, яка почнеться 7 липня 2019 року. Він тільки повідомив, що це будуть «мільйони, принаймні протягом кількох наступних років». Він також зазначив, що реставратори та мистецтвознавці вже встигли порівняти її із військовою операцією.

За свою історію «Нічна варта» перенісла кілька актів вандалізму. У 1700-х роках від неї були відрізані великі шматки, у 1911-му чоловік вдарив картину ножем, а у вересні 1939-го її евакуювали перед нападом нацистів і сховали у печері.

Останній раз картину реставрували більше 40 років тому, коли психічно хворий відвідувач музею 12 разів ударив полотно хлібним ножем. Тоді фахівці змогли відновити цілісність полотна і заретушувати поверхню, але тепер перефарбування місцями пожовклі, що необхідно виправити.

Рейксмузеум відвів приблизно вісім місяців на вивчення картини за допомогою новітніх технологій, які не були доступні під час попередніх реставрацій.

«Зазвичай реставрація відбувається за закритими дверима. Але це дуже важлива картина, яку всі люблять, і ми відчуваємо, що публіка, яка володіє нею, має право бачити, що ми з нею робимо», — пояснив директор Рейксмузеума.

Він згадав, як спостерігав за попередньою реставрацією «Нічної варти», коли був 9-річною дитиною.

«Це дуже вражає, тому що ви бачите процес, як ніби перебуваєте в операційному залі», — сказав він.

«Нічна варта» — назва, під якою традиційно відома картина Рембрандта «Виступ стрілецької роти капітана Франса Баннінга Кока і лейтенанта Віллема ван Рейтенбюрга». Нідерландський художник написав її в 1642 році на замовлення Гільдії Стрільців Амстердама. Рембрандт, на відміну від своїх попередників і колег-сучасників, не став розміщувати портретованих в одну горизонтальну лінію. Він виконав «динамічну п'єсу» — портрет роти на марші — де бійці громадянського ополчення та мешканці Амстердаму збираються з міських вулиць під високою аркою і готуються вирушити у важливих справах.

Раніше кішка Падме британського мистецтвознавця та працівника BBC Бендора Гросвенора зіпсувала портрет 17 століття, придбаний ним за понад 6 тисяч доларів. Мистецтвознавець зазначив, що картину не вдасться повернути до початкового стану, а її реставрація буде коштувати стільки ж, скільки сама картина.

Поділитись: