Британська газета The Times опублікувала розслідування, базоване на матеріалах доповіді про методи гібридної війни в Україні. Нова інформація стала відомою завдяки зламу пошти Владислава Суркова, якого називають головним ідеологом Кремля.

Британська газета The Times опублікувала розслідування, базоване на матеріалах доповіді про методи гібридної війни в Україні. Нову інформацію отримали, зламавши пошту Владислава Суркова, якого називають головним ідеологом Кремля. Це стало можливим завдяки роботі проектів Inform Napalm та «Український кіберальянс».

Від 2016 року було три витоки інформації, які отримали назву Surkov Leaks-1, Surkov Leaks-2 і, останній — Surkov Leaks-3. В останньому, зокрема, йдеться про підготовку таємного плану із захоплення Запорізької області та дестабілізації ситуації в Україні. Кремль називає всю інформацію неправдивою.

Співавтори дослідження — британський депутат Роберт Сілі й головна редакторка Euromaidan Press Аля Шандра. Громадське поспілкувалося з Алею про деталі нового розслідування й публікує головні тези розмови. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «СурковLeaks»: що зламана пошта «сірого кардинала» Кремля розповідає про війну на Донбасі

Розслідування британських журналістів щодо методів гібридної війни в Україні базується на інформації зламаної пошти «сірого кардинала» Владислава Суркова (на архівному фото — президент Росії Дмитро Медведєв (ліворуч) та Владислав Сурков під час засідання комісії з питань розвитку російської економіки, Москва, Росія 14 грудня 2010 року) Фото: EPA/DMITRY ASTAKHOV/POOL

Коли трапився Surkov Leaks-1 і Surkov Leaks-2, усі аналітики очікували оприлюднення вибухових доказів участі Росії у війні в Україні. Але такої інформації там не було. Це трохи розчарувало. Тепер ми побачили дещо інше — таємні методи гібридної війни, про яку всі стільки говорять. Це тисячі різних ініціатив і проектів, спрямованих на те, щоб подолати Україну зсередини.

Зміст витоку Surkov Leaks-3 — це повідомлення електронної скриньки правої руки Суркова Інала Ардзінби, який курирував сепаратистські проекти в Україні. Частину вдалося розшифрувати, однак досі залишається 9 документів під паролем, у яких, мабуть, багато іншої цікавої інформації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Коли шикуються військові — у цьому немає нічого гібридного» — інтерв’ю з естонським військовим експертом

У розслідуванні йдеться про підготовку таємного плану з дестабілізації ситуації в Україні та, зокрема, захоплення Запорізької області. У Запоріжжі планувалися масові проросійські акції (на фото — проросійський мітинг у Луганську за день до захоплення будівлі СБУ та початку окупації частини Луганської області, 5 квітня 2014 року) Фото: EPA/ROMAN PILIPEY

У британській пресі з'явилася частина інформації з документів. Ідеться про російську операцію «Троя», описану в документах, які в Кремль надіслав Олексій Муратов — представник Путіна у донецьких сепаратистів. Для поширення дестабілізації Муратов пропонував витратити 181 тисячу доларів США. Водночас у документі чітко визначений бюджет різних статей: від 40 000 доларів — на організацію проросійських демонстрацій у Запорізькій області, 10 000 доларів — на вербування співробітників СБУ та МВС, до 49 000 доларів на закупівлю необхідного транспорту.

План стосувався захоплення Запорізької області й підготовки її до військового вторгнення з боку Росії. Водночас так звана «Новоросія» розширювалася, і планувалося захоплення інших українських областей.

Серед іншого, операція включала підготовку населення до військового вторгнення, а також вербування співробітників СБУ та вояків Збройних сил України. Один із пунктів — маскування військових противника під бійців українських добровольчих батальйонів. Отже, йдеться про багато елементів, спрямованих на повалення влади в Україні через різноманітні дрібні акції та проекти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Новий витік даних із Facebook: що треба знати про скандал із Cambridge Analytica

Згідно з інформацією розслідування, Кремль планував розширювати «Новоросію» шляхом захоплення інших українських областей на захід від окупованих територій (на фото — проросійські протестувальники блокують головний залізничний вокзал у Донецьку з вимогою провести референдум про відокремлення самопроголошеної «ДНР» від України та приєднання до РФ разом з уже анексованим Кримом, 30 березня 2014 року) Фото: EPA/ROMAN PILIPEY

Іншими словами, перед нами розкривається мапа так званого рефлексивного управління. Це такий тип керування, коли ти знаєш про свого противника настільки багато, що змушуєш його робити вчинки на свою користь, прямо до цього не примушуючи. Тобто опонент із своєї волі робить ці вчинки. Скидається на те, що документи, які ми отримали — це своєрідна російська «методичка» ведення гібридної війни.

Звісно, там ідеться і про гроші. Маючи досвід роботи в громадських організаціях, я була вражена, наскільки це схоже на те, як різні ГО звертаються до грантодавців. Проектна пропозиція, деталізований бюджет. Приблизно такі ж «грантові пропозиції» отримував Владислав Сурков та Інал Ардзінба.

Серед проектів — демотивація опонентів у соціальних мережах, проведення платних мітингів, організація громадських кампаній, спрямованих на федералізацію України тощо.

Автори дослідження планують оприлюднити повний звіт наприкінці травня в Британії. Відтак його опублікують і в Україні.

Поділитись: