Особистий адвокат Трампа Джуліані прибув до Києва — The New York Times

Рудольф Джуліані, особистий адвокат президента США Дональда Трампа, якого підозрюють у керуванні неформальним українським напрямком американської зовнішньої політики, прибув в Україну.

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на поінформовані джерела.

За даними видання, Джуліані у вівторок, 3 грудня, прибув до столиці Угорщини Будапешта, де мав зустріч із колишнім генпрокурором України Юрієм Луценком. Після цього в середу, 4 грудня, адвокат Трампа прибув до Києва, де планує зустрітися з іншим ексгенпрокурором Віктором Шокіним та колишнім заступником Луценка Костянтином Куликом.

Зазначається, що Джуліані здійснює поїздку до Києва для підготовки документальних програм для телеканалу One America News (OAN), який має консервативне спрямування. Темою програм є просування версії Джуліані щодо справи про імпічмент Трампа — що дії президента США, якого звинувачують у зловживанні повноваженнями й перешкоджанні розслідуванню конгресменів, є цілком законними, а Україна насправді втручалася в американські вибори 2016 року на користь демократів.

Уже готові два випуски документальної програми, до яких був долучений Джуліані. Деякі з українців, в яких він брав інтерв’ю, складали символічну присягу на камеру, пише американське видання.

У Будапешті, стверджує NYT, Джуліані зустрівся зі знімальною групою OAN, у тому числі ведучою Шанель Ріон, яка й записала інтерв’ю з Луценком.

Видання називає імена ще двох українців, які зустрілися з адвокатом Трампа в столиці Угорщини: колишній співробітник посольства України в США Андрій Теліженко та колишній народний депутат України від Радикальної партії Андрій Артеменко. Наприкінці минулого місяця вони, а також колишній глава Центральної виборчої комісії України Михайло Охендовський, знялися для передачі телеканалу OAN у студії у Вашингтоні.

Андрій Теліженко був одним із героїв публікації у виданні Politico від січня 2017 року, де стверджувалося, що окремі працівники українського посольства у Вашингтоні співпрацювали з Національним комітетом Демократичної партії США для пошуку компромату на тоді ще кандидата в президенти Дональда Трампа.

Зокрема, за словами Теліженка, посольство «координувало розслідування з командою Гіларі Клінтон щодо Пола Манафорта» — тодішнього керівника передвиборчого штабу Трампа. У травні 2016 року в Україні оприлюднять так звану «чорну бухгалтерію» Партії регіонів, з якої випливатиме, що Манафорт отримував відкати від влади колишнього президента України Віктора Януковича. Це змусить його піти у відставку, а згодом — і приведе на лаву підсудних. Посольство України в США заперечило факт співпраці з будь-якою зі сторін президентських виборів у Сполучених Штатах 2016 року.

Андрій Артеменко відомий як імовірний співавтор так званого плану щодо скасування санкцій проти Росії, який у лютому 2017 року також готували тодішній адвокат Трампа Майкл Коен і російсько-американський бізнесмен і партнер Trump Organization Фелікс Сетер. У плані Артеменка йшлося про відносини Росії та України: серед іншого, він містив ідею проведення всеукраїнського референдуму про передачу Криму Росії в оренду на 50-100 років.

План було подано тодішньому раднику Трампа з питань національної безпеки Майклу Фліну, який був змушений піти з посади через контакти з російським послом у Вашингтоні. Після того, як про участь Артеменка стало відомо публічно, його виключили з фракції Радикальної партії парламенту, а Генеральна прокуратура відкрила провадження за підозрою у держзраді. У травні 2017-го тодішній президент України Петро Порошенко підтвердив, що припинив громадянство Артеменка, а Верховна Рада достроково припинила його повноваження.

Юрій Луценко і Віктор Шокін були одними з головних джерел інформації Джуліані по «українському кейсу». Зокрема, саме вони допомогли адвокату Трампа вибудувати наратив про колишнього віцепрезидента США Джозефа Байдена, який начебто тис на владу України з вимогою відставки Шокіна у 2015 році, аби Генпрокуратура України не розслідувала компанію Burisma, в наглядовій раді якої тоді працював його син Гантер.

Самого Рудольфа Джуліані свідки у справі імпічменту Трампа називали головним у так званому неформальному каналі американської зовнішньої політики щодо України. За словами посла США в ЄС Гордона Сондланда, особистий адвокат Трампа був виразником волі президента США.

«Ми всі розуміли: якби ми відмовилися працювати з Джуліані, то втратили б дуже важливу нагоду зміцнити американсько-українські відносини. Тож ми виконували накази президента», — сказав Сондланд під час публічних слухань у Конгресі.

«Намагання змусити Зеленського публічно зобов’язатися розслідувати справу Burisma та начебто втручання у президентські вибори 2016 року в США свідчило про те, як офіційна зовнішня політика Штатів підточувалася неофіційними діями під проводом Джуліані», — засвідчив тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор.

Оприлюднений 3 грудня звіт Комітету з питань розвідки Палати представників у справі імпічменту президента США вказує на обширні контакти Джуліані з високопосадовцями Білого дому і Державного департаменту.