Трамп залякує свідків, а Джуліані з усіма на зв‘язку: що нового у звіті щодо імпічменту президента США?

Президент США Дональд Трамп на південній галявині Білого дому у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 2 грудня 2019 року
Президент США Дональд Трамп на південній галявині Білого дому у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 2 грудня 2019 рокуEPA-EFE/SHAWN THEW

«Дональд Трамп перший президент в історії Сполучених Штатів, який намагався цілковито завадити розслідуванню у справі імпічменту, яке проводить Палата представників». Так вважає Комітет із питань розвідки нижньої палати парламенту США, який завершив свою частину розслідування.

3 грудня він оприлюднив 300-сторінковий звіт, що містить підсумки кількамісячної роботи конгресменів. Члени Комітету з питань розвідки більшістю голосів його затвердили й віддали на розгляд Комітету з питань судочинства, до якого тепер переходить естафетна паличка розслідування у справі імпічменту.

Більшість викладених у звіті даних не стане несподіванкою для тих, хто слідкує за справою. Не обійшлося, втім, і без відкриттів. hromadske коротко переказує зміст звіту і прогнозує, що ж може статися далі.

Лінія звинувачення

Підстави для імпічменту Трампа конгресмени поділили на дві групи.

Перша пов’язана з так званим «quid pro quo», «послуга за послугу»: в обмін на зустріч у Білому домі, а пізніше — й розблокування американської військової допомоги Трамп вимагав від президента України Зеленського оголосити про розслідування проти його ймовірного конкурента на прийдешніх президентських виборах Джозефа Байдена і начебто втручання України у вибори в США у 2016 році на користь демократів. Ці звинувачення — як, власне, і «quid pro quo» загалом — уже багато разів згадувалися й обговорювалися.

Друга група звинувачень в офіційному контексті постає вперше: це перешкоджання президентом США розслідуванню у справі його імпічменту. Трампу закидають, що він забороняв давати свідчення працівникам Білого дому, не надавав необхідні документи на вимогу конгресменів, а ще — залякував окремих свідків чи навіть погрожував їм. Зокрема — колишню послиню США в Україні Марі Йованович та її наступника Вільяма Тейлора, працівника Ради національної безпеки США Александра Віндмана та радницю віцепрезидента Дженіфер Вільямс.

У вступному слові глава Комітету з питань розвідки демократ Адам Шиф стверджує: своїми діями Трамп поставив власні політичні інтереси вище за державні, чим порушує захищеність президентських виборів у США та ставить під загрозу безпеку країни.

При цьому звіт не вказує конкретні порушення Трампом Конституції, які можуть бути юридичною підставою для оголошення імпічменту. Їх усього три: державна зрада, хабарництво та «інші тяжкі злочини й проступки» — ось тільки чіткого переліку таких злочинів і проступків Конституція США не дає.

Глава Комітету з розвідки Палати представників Конгресу США Адам Шифф на пресконференції щодо розслідування імпічменту президента Трампа, Вашингтон, США, 3 грудня 2019 рокуEPA-EFE/SAMUEL CORUM

Акула пера на зв’язку

В оприлюдненому звіті згадується журналіст американського видання The Hill Джон Соломон — набагато частіше, ніж під час слухань. Соломон є автором інтерв’ю з українським ексгенпрокурором Юрієм Луценком, яке вийшло в березні цього року — і в якому Луценко звинуватив тодішню послиню США Йованович у втручанні в роботу Генеральної прокуратури.

З’ясувалося, що перед публікацією цього інтерв’ю Соломон принаймні шість разів спілкувався телефоном із Львом Парнасом — американським бізнесменом українського походження, який брав участь у зустрічах адвоката Трампа Руді Джуліані з українськими посадовцями й допомагав тому в усуненні з посади Йованович та просуванні розслідувань на користь президента США. А 20 березня 2019 року — коли вийшло інтерв’ю з Луценком — американський журналіст провів 11-хвилинну телефонну розмову з Парнасом.

Бізнесмен Лев Парнас (другий ліворуч) з дружиною Світланою та адвокатом після слухання у Федеральному суді США у Нью-Йорку, 2 грудня 2019 рокуEPA-EFE/JUSTIN LANE

Парнас і Соломон спілкувались телефоном і після 20 березня: між 1 і 7 квітня вони зідзвонювалися близько десяти разів, також відомо про їхні розмови 20 й 23 квітня. У ці ж дні The Hill публікував інтерв’ю Соломона із заступником Луценка Костянтином Куликом (7 квітня) і ексгенпрокурором Віктором Шокіним (1 квітня).

Ще один збіг: публікації журналіста на тему України ретвітив Трамп або Джуліані — або ж останній згадував їх під час виступів на Fox News.

Після оприлюднених свідчень головний редактор The Hill Боб Касек заявив, що видання проведе ретельну перевірку всіх публікацій Соломона на тему України.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.
Журналіст американського видання The Hill Джон Соломон (в центрі) в студії Fox News ⁩у березні 2019 рокусторінка Джона Соломона у twitter

Всюдисущий Джуліані

Дізнатися про телефонні розмови між Соломоном і Парнасом — утім не про їхній зміст — конгресменам, імовірно, вдалося від американських мобільних операторів AT&T та Verizon, які на запит могли надати лоґ телефонних дзвінків ключових фігур у справі імпічменту, передусім — Рудольфа Джуліані.

Особистий адвокат Трампа телефонував ледь не кожному, хто був причетний до українського напрямку зовнішньої політики США: державному секретарю Майку Помпео; ексміністру енергетики Ріку Пері; колишньому раднику президента з нацбезпеки Джону Болтону; вже згаданим Льву Парнасу і Джону Соломону; главі республіканської меншості в Комітеті з питань розвідки Девіну Нуньєсу (який палко чинив опір розслідуванню у справі імпічменту).

До речі, подальше вивчення розмов Нуньєса із Джуліані може призвести до висунення першому звинувачення у співучасті в тіньовій американській політиці щодо України. Принаймні на це натякнув Адам Шиф під час пресконференції з нагоди оприлюднення звіту. Варто нагадати, що сам Нуньєс (який, за повідомленнями ЗМІ, також спілкувався і з Парнасом) неодноразово звинувачував демократів у пособництві викривачу, заява якого й розпочала розслідування щодо Трампа.

Глава республіканської меншості в Комітеті з питань розвідки Девін Нуньєс (праворуч), розслідування імпічменту Трампа, Вашингтон, 21 листопада 2019 рокуEPA-EFE/ANDREW HARRER/POOL

Про частину з цих контактів уже було відомо зі свідчень, зокрема, посла США в ЄС Гордона Сондланда й оприлюднених нещодавно документів Держдепу — але у звіті міститься більше фактів, що підтверджують зв’язок особистого адвоката Трампа з американськими високопосадовцями.

Серед інших, Джуліані неодноразово телефонував на номер, який у звіті визначається як пов’язаний з Адміністративно-бюджетним управлінням (АБУ) — саме цей орган був відповідальним за рішення затримати військову допомогу Україні. Перша розмова адвоката Трампа з АБУ датується 25 квітня 2019 року.

8 серпня Джуліані чотири рази намагався додзвонитися на цей номер — але безуспішно. За день до того спецпредставник Держдепу по Україні Курт Волкер писав Джуліані з приводу визначення дати візиту Володимира Зеленського до Білого дому.

А ще особистий адвокат Трампа спілкувався телефоном із загадковим абонентом, позначеним у звіті як «-1».

Перша розмова між «-1» і Джуліані, про яку згадано в звіті, сталась 25 квітня: після цього Джуліані мав коротку бесіду з ведучим Fox News Шоном Геніті, а потому в ефірі його передачі з’явився президент США Дональд Трамп. Потім «-1» і Джуліані зідзвонилися 10 травня і спілкувалися понад 17 хвилин. У той же день Трамп дав 15-хвилинне інтерв’ю виданню Politico. 8 серпня абонент «-1» надзвонював Джуліані п’ять разів, після чого останній зателефонував до Ситуаційної кімнати Білого дому — і через кілька хвилин «-1» знову набрав Джуліані.

Усе це дає Адаму Шифу підстави вважати, що «-1» — це насправді сам Дональд Трамп. Утім глава Комітету з питань розвідки сказав, що конгресмени ще встановлюють, хто ж саме криється за цим невідомим номером.

Особистий адвокат Трампа Руді Джуліані з дружиною Джудіт на південній галявині Білого дому у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 30 травня 2018 рокуEPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Передвиборчий імпічмент

Уже сьогодні, 4 грудня, публічні слухання у справі імпічменту Трампа почнуться в Комітеті з питань судочинства Палати представників (його, до слова, теж очолює демократ — Джерольд Надлер). Це наступний етап розслідування в Конгресі — саме Комітет із питань судочинства на основі звіту Комітету з питань розвідки має визначити, чи є підстави для формулювання конкретних звинувачень, і — в разі ствердної відповіді — подати їх на голосування Палати представників.

Ці слухання не будуть такими ж видовищними, як попередні: експерти з конституційного права висловлюватимуть свої думки щодо того, чи є звинувачення проти Трампа вартими оголошення йому імпічменту. На них Трамп міг делегувати свого представника — але очікувано відмовився від цієї нагоди.

Скоріш за все, звинувачення в Палаті представників таки сформулюють і ухвалять ще до Різдва — адже демократи там мають більшість. Після цього слухання переходять до Сенату — для оголошення імпічменту Трампа необхідно, аби це рішення підтримали щонайменше дві третини сенаторів. Із урахуванням того, що більшість там контролюється республіканцями, такий варіант подій виглядає малоймовірним.

Схоже, що це усвідомлюють і в Демократичній партії. Мета демократів, скоріше за все, інша: за рахунок публічних слухань збити рейтинг підтримки Трампа з боку американців, аби на виборах 2020 року прийти до влади. Однак поки на загальнонаціональному рівні підтримка чинного президента, за даними соціологічної служби Gallup, перебуває на рівні стабільних 40%. А до самої процедури імпічменту поки прихильно ставиться не набагато більше американців.

Але все ж демократи можуть похвалитися певними перемогами. Наприклад, губернатором штату Кентукі на початку листопада став представник їхньої партії — попри те, що в 2016 році Трамп отримав там на 30% більше голосів, ніж Гіларі Клінтон.

Хтозна, можливо, в 2020 році ця тактика демократів і зможе переламати, здавалося б, незмінний рейтинг Дональда Трампа.