Остання надія родичів: як в Україні проводять ДНК-експертизу тіл загиблих

Керівник лабораторії Руслан Аббасов та заступник керівника Центру Костянтин Дубонос
Керівник лабораторії Руслан Аббасов та заступник керівника Центру Костянтин Дубоносhromadske

«Майже 100 бійців 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців зникли безвісти в жовтні-листопаді минулого року. У грудні росіяни передали 17 тіл. Кількох змогли ідентифікувати без ДНК-експертизи. 

Родичі зниклих безвісти давно здали свій біоматеріал. Але за рік, що минув, за ДНК вдалося ідентифікувати й по-людськи поховати тільки 5 бійців. 

Приміром, я здала зразок сина ще 3 листопада 2022 року. Його кілька разів повертали з лабораторії, бо він був неправильно оформлений слідчим. Лише в січні лабораторія прийняла його до роботи. І ось уже жовтень — ніяких результатів. 

Є випадки, коли біоматеріал, узятий у родичів бійців 72 бригади, псувався або навіть і губився. Це якась бездушність і недбалість. Чому експертиза триває так довго? Таке враження, що нікому, крім родичів, експертиза не потрібна», — говорить Людмила Гаврилюк. Її чоловік, танкіст 72 бригади, зник безвісти ще влітку 2022 року.

Очевидно, що такі історії можуть розповісти й родичі бійців з інших бригад. Їм болить, бо дуже часто ДНК-експертиза — єдина надія на ідентифікацію тіл.

База ДНК-профілів загиблих бійців і людей, чиї родичі зникли безвісти в районі бойових дій, формується й зберігається в Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі (ДНДЕКЦ). Ця установа є головним підрозділом Експертної служби МВС в Україні.

hromadske провело день з експертами ДНДЕКЦ і з’ясувало, як в Україні проводять ДНК-експертизу для ідентифікації загиблих і чому вона може тривати багато місяців.

Звертаємо увагу, що в матеріалі є моменти, які можуть бути занадто чутливими для деяких читачів. Тому вибір, чи читати далі, залишається за вами.

Як зразки ДНК потрапляють у лабораторію?

Нині в Україні працює 24 лабораторії, які проводять ДНК-експертизу, із них 13 — відкриті з початку повномасштабного вторгнення.

Процедура здавання біоматеріалу родичами дуже проста: спеціальною щіточкою або звичайнісінькою вушною паличкою людина власноруч проводить до десяти разів по внутрішній стороні щоки — так збирають защічний епітелій. Це роблять у службовому кабінеті відділку поліції або слідчого, який здійснює кримінальне провадження щодо зниклих безвісти.

Слідчий відразу ж має запакувати щіточку чи паличку в спеціальний паперовий конверт, зазначити на ньому, кому належить зразок біоматеріалу та коли взятий, і надіслати у відповідну обласну лабораторію Експертної служби МВС.

«Защічний епітелій відбирається тому, що це найпростіший спосіб взяття зразка: біоматеріал отримується без надрізів і проколів, а значить — без загрози інфікування. До того ж, людина бере його самостійно, тоді як самотужки взяти в себе кров вона не зможе. Крім того, із защічного епітелію найпростіше встановити ДНК», — говорить керівник лабораторії Державної реєстрації геномної інформації людини ДНДЕКЦ Руслан Аббасов.

Чому в родичів можуть брати зразки кілька разів?

Причин декілька. Наприклад, біоматеріал по дорозі до лабораторії зіпсувався. Таке може трапитися, якщо зразок з епітелієм помістили в поліетиленову чи скляну тару, де він «не дихає». Тобто фактично йдеться про чиюсь посадову недбалість.

«У слідчого наразі може бути в роботі по 200 й більше справ — це колосальне навантаження», — зауважує Руслан Аббасов.

Але зазвичай повторний забір біоматеріалу пов’язаний з іншим. Якщо експерт фіксує певний збіг ДНК-профілів тіла військовослужбовця та живої людини, необхідно провести ще низку досліджень, щоб підтвердити або спростувати збіг. Саме тому в родичів військовослужбовця беруть додаткові зразки біоматеріалу.

Також буває, що у військовослужбовця немає батьків і дітей. Тоді працювати треба з біоматеріалом інших родичів: тіток, дядьків, бабусь тощо.

«Чим більш далекими є родичі, тим складніше провести експертизу», — пояснює заступник директора центру Костянтин Дубонос.

А якщо не вдалося знайти жодного кровного родича військовослужбовця?

У такому випадку експерти намагаються встановити ДНК з його особистих речей. Тих, якими користувався тільки він, до того ж інтенсивно й досить тривалий час, наприклад, хутряною шапкою чи рукавичками.

«Ідеальний варіант — одяг, який не прався. Або електробритва із залишками волосків та епітелію власника. Ніхто не хоче думати про погане, але дружині військовослужбовця було б не зайве запакувати такі речі або непрану сорочку, яку він довго носив, у картонну коробку на всяк випадок. І в жодному разі ту сорочку не прати, щоб не знищити можливість у разі потреби ідентифікувати тіло свого чоловіка», — зауважує Костянтин Дубонос.

Чи з кожного тіла вдається виділити ДНК?

На жаль, ні. Усе залежить від стану тіла. Якщо після загибелі бійця його тіло пролежало в приміщенні чи на відкритій місцевості лише кілька днів та ще й у холодну пору, судмедексперту простіше взяти зразок крові чи м’язової тканини.

Але частіше йдеться про тіла, які місяцями лежать на полі чи в лісі під дощем і палючим сонцем, поки їх знайдуть і доставлять до судмедексперта. Із прогнилого тіла неможливо встановити ДНК. Клітини крові, наприклад, починають гнити вже на 3-5 день. Найповільніше гниє кістка, тому якщо залишки вже не мають вигляду тіла, судмедексперт старається знайти якийсь фрагмент кістки, який ще може містити живі клітини.

Технологія роботи експерта з цим фрагментом досить клопітна. Від кістки відділяють невеликий шматочок і поміщають у пробірку. Потім його очищають водою і спеціальними реактивами від забруднення, висушують у сушильній шафі, подрібнюють до стану однорідного кісткового пилу.

ДНК встановлюється саме з цього пилу: за допомогою реагентів руйнується оболонка клітини, потім оболонка її ядра і з хромосом береться генетичний матеріал — ядерна ДНК, яка виливається в спеціальний розчин. Для встановлення ДНК-профілю судові експерти надалі працюють саме з цим розчином.

Так само судмедексперт намагається знайти живі клітини в залишках згорілого тіла. Спочатку згорають шкіра та м’язи, кістка — в останню чергу. Тому, в пошуку уцілілого шматочка якоїсь кістки, судмедексперту іноді доводиться буквально просіювати згорілі рештки.

«ДНК руйнується за температури понад 100 градусів. Попіл — це кінцевий продукт згоряння, тобто в ньому вже немає нічого біологічно живого. Якщо від бійця залишився тільки попіл, встановити ДНК-профіль неможливо», — пояснює Руслан Аббасов.

Скільки триває ДНК-експертиза?

Однозначної відповіді немає. Тривалість експертизи залежить від багатьох факторів:

  • від правильно оформлених документів, що надходять від слідчого;
  • від того, як швидко з тіла загиблого можна буде встановити ДНК-профіль: зазвичай, експерти працюють зі зразками біоматеріалу доти, доки не встановлять ДНК, або поки не переконаються, що це неможливо. Як наголошує Костянтин Дубонос, з усіх зразків, які надійшли до лабораторій Експертної служби МВС минулого року, уже вдалося виділити ДНК-профіль;
  • від того, як швидко родичі здадуть свій біоматеріал і скільки разів їм доведеться це зробити. На збіг ДНК можна сподіватися лише тоді, якщо в базі даних ДНДЕКЦ уже є ДНК-профілі загиблого та його родичів.

З усім цим бувають проблеми. Родичі зниклих безвісти можуть здати свій біоматеріал і з нього вже можуть установити ДНК-профіль, а тим часом тіло їхнього рідного все ще лежатиме в якійсь лісопосадці, не знайдене жодною пошуковою групою.

Або навпаки: ДНК-профіль бійця встановлено, а люди, які можуть бути його родичами, не здають свій біоматеріал — їм страшно думати, що син чи батько загинув, тому вони заспокоюють себе думкою, що він у полоні.

Існує й інший варіант: родичі військовослужбовців проявляють надмірну активність і відкривають кримінальні провадження в різних райвідділах, відтак різні слідчі призначають для них ДНК-експертизи.

«Люди думають, що це прискорить процес ідентифікації тіла їхнього загиблого родича. Насправді — навпаки. Витрачаються вартісні реактиви, завантажується обладнання, експерти відволікаються на встановлення ДНК-профілю, який уже міститься в базі ДНДЕКЦ. Це безглуздя уповільнює роботу ДНК- лабораторій», — зазначає Костянтин Дубонос.

 Де зберігають тіло, поки відбувається експертиза?

У моргах судмедексперти намагаються взяти за один раз максимальну кількість різних зразків біологічного матеріалу загиблого, щоб експерти ДНК-лабораторії в разі потреби мали матеріал для різних методів дослідження.

Поки процес ідентифікації не завершено, тіло перебуває в морзі. Якщо тіло не вдається ідентифікувати тривалий час, його захоронюють під номером на кладовищі. Але це не означає, що в лабораторіях припиняють пошук збігів ДНК-профілів. Якщо збіг вдається виявити, тіло ексгумують і передають встановленим родичам.

Що можна зробити, щоб полегшити процедуру?

В Україні вже діє закон про реєстрацію геномної інформації людини, який ухвалили у 2022 році. Він дозволяє кожному військовослужбовцю здати свій біоматеріал до від’їзду в зону бойових дій.

Якщо кожен військовий відповідально підійде до справи, у випадку трагедії не потрібно буде для проведення ДНК-експертиз задіювати його родичів чи шукати якісь його речі. Зразки, взяті з тіла загиблого, просто порівнюватимуть із ДНК-профілем самих військових.

«Приміром, нещодавно за прижиттєвим зразком було без проблем ідентифіковане тіло бійця об’єднаної штурмової бригади Нацполіції “Лють”», — говорить Руслан Аббасов.

Післямова

За словами фахівців, світова практика — це проведення ДНК-експертиз після завершення війни. Україна ж намагається дати раду зі зразками біоматеріалу загиблих по гарячих слідах.

У цьому багато людяності стосовно загиблих і їхніх родичів. А ще — тверезого розрахунку, адже потенційний обсяг експертної роботи настільки великий, що недоцільно відкладати ідентифікацію загиблих захисників до кінця війни.

Після завершення боїв пошуковим групам ще дуже довго доведеться працювати з місцями кровопролить і з сотнями могильників на нині окупованих територіях. Тож слід підготуватися до того, що ДНК-ідентифікація загиблих у цій війні буде завданням дуже й дуже тривалого часу.