Чотири випадки розпилення невідомої речовини у школах України поліція зафіксувала тільки в травні. До лікарень потрапило загалом 200 школярів, із них 13 — перебували в реанімації.

Щодо кожного випадку висувають різні версії, наразі основна — пустощі школярів. У Харкові та Миколаєві правоохоронці вже відкрили кримінальні провадження за хуліганство. Громадське зібрало всі відомі випадки подібних інцидентів від початку року.

Основна версія

Після останніх випадків розпилення невідомої речовини поліція Новомосковська та Черкас почала досудове розслідування за частиною 1 статті 325 (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням і масовим отруєнням) Кримінального кодексу України. У Миколаєві та Черкасах поліція кваліфікувала отруєння дітей за частиною 1 статті 296 Кримінального кодексу України «Хуліганство».

За основною версією поліції в кожному з випадків — це використання балончика аерозольного типу на території школи самими ж учнями. Згідно з попередньою інформацією, в Харкові розпиляли перцевий газ. Такі балончики продаються в спеціалізованих магазинах і коштують до 100 гривень.

Заміри повітря та ґрунту ДСНС у містах не дало результату — шкідливих речовин не виявили. Аналізи крові та сечі в госпіталізованих школярів — у межах вікової норми. Менше з тим, учениця школи №8 у Черкасах досі перебуває на амбулаторному лікуванні. Про це в ефірі Громадського повідомила мати постраждалої Олена Макаренко. За її словами, лікарі спершу діагностували в неї «вегето-судинну дистонію», внутрішньо черепний тиск і розширення судин, також тримається підвищена температура — 37,2-37,4. Лікарі наразі не можуть пояснити причин цих симптомів, каже Олена Макаренко.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Нині вже»: про «договірні футбольні матчі», чергове отруєння школярів та початок ЗНО

 

У школах працюють охоронці та «швейцари». За словами директорки школи №6 у Миколаєві Інни Броднянської, 21 травня на територію школи не заходили сторонні люди, тому вона не відкидає версії щодо пустощів когось із учнів. Водночас не вважає, що метою був зрив занять:

«Я не думаю, що це причина. Відповідно до закону, ми мали до 19 травня уже виставити оцінки за семестр. Контрольні написані. Тому це, мабуть, просто хуліганство».

Винуватця зі школи не виключать, зазначила директорка. Порушником займатимуться відповідні органи поліції.

Як діяти в разі отруєння

Про вплив аерозольних газів на організм та дії у випадку ураження, розповідає викладачка Львівського національного медичного університету, спеціалістка з токсикологічної аналітичної хімії Зофія Кубрак:

«Є так звані сльозогінні гази, вони не заборонені. Зазвичай використовують аерозольні балончики. В Україні продається, приміром, перцевий балончик «Терен», він містить екстракт перцю та ефірні кислоти. Сльозогінний газ може пошкодити слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, горло, очі, ніс.

Якщо відчули симптоми отруєння — пирхоту в горлі, задуху, кашель — перше, що необхідно зробити — вийти на свіже повітря. Умиватися й пити воду треба не одразу, спершу потрібно перетерпіти цей стан. Відтак промити шкіру содовим розчином і потім пити воду, краще газовану. Можна випити молоко — це добрий антидот».

Спільноти в соцмережах

У забороненій в Україні російській соцмережі «ВКонтакте» є спільнота під назвою Challenge Completed. Там 5 квітня опублікували голосування «Розпилити газовий балончик, тим самим зірвати уроки». У спільноті, яка налічує трохи більше тисячі учасників, проголосували близько десятка. За варіант відповіді «всю школу евакуювали, лол» — проголосував один учасник групи.

«Щоравда, ці групи з'явилися вже після двох випадків у школах. Тому ми вирішили, що це хтось спеціально провокує вже після тих подій», — повідомили в кіберполіції.

Школа у Заводському районі міста Миколаїва, де 21 травня внаслідок розпилення невідомого аерозолю із різким запахом зі школи евакуювали 400 учнів, Миколаїв, 22 травня 2018 року. За допомогою до лікарів звернулися 36 дітей з ознаками отруєння Фото: Андрій Новіков/Громадське

Рекомендації від Міносвіти

Після цих випадків Міністерство освіти та науки України 22 травня надіслало листи до регіональних департаментів та управлінь освіти і науки. Як йдеться в повідомленні відомства, «МОН рекомендувало посилити охорону та обмежити доступ на територію закладів освіти осіб, які не беруть безпосередньої участі в освітньому процесі».

Також міністерство закликає посилити контроль за пропускним режимом і не допустити потрапляння до приміщень шкіл отруйних, вибухонебезпечних та інших предметів, роз'яснювати учням, як чинити в разі виникнення загрози життю або здоров'ю, та залучати за потреби ДСНС та правоохоронців.

/Юлія Товстоліс

Поділитись: