Палеонтологи дослідили унікальну знахідку: скам'янілого жука зі збереженими геніталіями, якому близько 50 млн років

Американські палеонтологи дослідили виявлену у штаті Колорадо скам'янілість нового виду жука. Унікальність знахідки полягає в тому, що у відбитку, вік якого оцінюють у приблизно 50 мільйонів років, видно всі деталі будови геніталій комахи.

Статтю опублікували в журналі Papers in Palaeontology, пише газета The New York Times.

Знайдений у 2006 році в щільних сланцевих відкладеннях зразок комахи при розтині породи розколовся на дві половинки. Пізніше їх продали різним колекціонерам.

Один з них, Інань Ван, зв’язався з радником в Університеті Іллінойсу Семом Хедсом і заявив, що це «нове для науки та має бути на папері». Коли вчені побачили одну з частин, їх зацікавило збереження невідомого раніше виду жука з сімейства клопів-хижаків, яких ще називають жуками-вбивцями.

«Описано приблизно 7 000 видів комах-вбивць, але відомо лише про приблизно 50 скам'янілостей цих комах. Це говорить про те, що ці скам'янілості дуже рідкісні, тим більше знахідки такого віку», — заявив автор статті, аспірант кафедри ентомології Деніель Суонсон.

Дослідники знайшли, у кого зберігалася друга половинка, возз'єднали зразки й отримали повну картину внутрішньої будови генітальної капсули комахи.

Соунсон наголосив, що побачити тонкі чіткі структури внутрішніх геніталій — рідкісне явище. Мовляв, зазвичай вчені отримують такий рівень деталізації тільки у видів, які живуть сьогодні. У жука вчені ідентифікували генітальну структуру в формі стремена, яка підтримує фалос, і фаллотеку — мішечок, в якому перебуває статевий член.

Навіщо ці дані вченим?

«Можливість бачити геніталії жука дуже допомагає при визначенні місця викопаної комахи на генеалогічному древі», — пояснив керівник дослідження Сем Хедс.

Скам'янілість цього жука, знайденого у Колорадо, дала змогу вченим дізнатися про новий вид жуків-убивць, який дослідники назвали Aphelicophontes danjuddi — на честь колекціонера Дена Джадда, який пожертвував свою половину зразка для вивчення.

За словами авторів, геніталії дуже важливі для визначення виду комах. Невелике розходження у формі геніталій може викликати сексуальну несумісність, яка з часом призводить до появи нових видів. Знахідка цікава ще й тим, що це найдавніша скам'янілість жуків-вбивць. Вона на 25 мільйонів років старша, ніж всі відомі раніше.