Парламент Латвії визнав геноцид вірмен в Османській імперії. Туреччина назвала це «переписуванням історії»

Парламент Латвії (Сейм) у четвер, 6 травня, ухвалив декларацію про визнання подій 1915 року в Османській імперії геноцидом вірменського населення. Текст документу опублікований на сайті парламенту.

Як зазначається в пресрелізі латвійського Сейму, декларація відображає засудження країною будь-яких злочинів проти людяності та зобов’язання визнавати й ушановувати пам’ять усіх, хто від них постраждав.

У декларації парламентарі засудили «злочини, вбивства й примусові переселення, вчинені Османською імперією проти вірменського народу», та закликали міжнародну спільноту дати оцінку цим історичним подіям.

Депутат Роман Наудіньїш просив перенести голосування на осінь, щоб залучити до дискусії істориків, і закликав парламент Вірменії у відповідь засудити геноцид проти латвійців і окупації країн Балтії Радянським Союзом у 1940 році, передає LETA.

МЗС Туреччини відреагувало на рішення латвійського Сейму, заявивши, що декларація є «нікчемною спробою переписати історію з політичних міркувань», а сам документ — «невдалим і незаконним».

У 1915 році влада Османської імперії наказала депортувати вірмен (тоді — найвпливовіша меншина в країні) зі Стамбула, Александретти й Адани. Депортації супроводжувалися масовими вбивствами. За різними оцінками, за три роки загинуло від 800 тисяч до 1,5 мільйона вірмен.

Туреччина, яка є правонаступницею Османської імперії, визнає факт убивств вірмен, проте категорично заперечує, що це був геноцид. Попри це, геноцид вірмен визнають у понад двох десятках країн світу, зокрема у США.

України серед них немає. Але у 2005 році таке рішення ухвалив парламент Автономної Республіки Крим. У 2015 році низка облрад закликала Верховну Раду визнати геноцид вірмен.