Парламент Єгипту уповноважив президента країни Абделя Фаттаха Ас-Сісі «вжити необхідних заходів» для захисту національних інтересів, що фактично дає зелене світло на введення армії до Лівії, де вже роками триває громадянська війна, а Єгипет підтримує одну зі сторін.

Про це повідомляє «Egypt Today».

Рішення ухвалили на закритому засіданні парламенту 20 липня, присвяченому захисту нацбезпеки Єгипту та Лівії. Учасники цього засідання не мають права розкривати його деталей.

Як зазначає видання, напередодні президент Єгипту зустрічався з лівійськими вождями племен, де заявив, що військова інтервенція країни до Лівії може відбутися лише за згоди лівійського народу та з дозволу парламенту Єгипту.

Слід зазначити, що дозвіл парламенту не означає, що єгипетська армія обов’язково зайде у Лівію.

Що взагалі відбувається у Лівії

Після повалення режиму Муамара Кадафі з 2014 року в країні існує щонайменше чотиривладдя. Найбільше влади має міжнародно визнаний Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем, який базується в столиці країни Триполі і який підтримала ООН, та Лівійська національна армія на чолі з військовим генералом Халіфою Хафтаром на сході країни.

Єгипет, Об’єднані Арабські Емірати та Росія підтримують Хафтара, а визнаному уряду допомагає Туреччина.

Зокрема російська влада направляє до Лівії бійців так званої приватної військової компанії «Вагнера» (як і завжди Москва це заперечує), а також забезпечує озброєнням, технікою та іншою допомогою.  

Туреччина фактично врятувала уряд Сараджа, бо Хафтар із квітня 2019 року оголосив про масштабний наступ на Триполі з метою встановити контроль над усією Лівією і майже захопив столицю. Він настільки був упевнений в успіху, що, наприклад, поїхав з Москви, де відбувались мирні переговори, які донині залишаються безрезультатними.

Визнаний уряд та турецька влада підписали угоду про військову допомогу, після чого Туреччина направила до Лівії свої сили (називаючи їх консультантами) та техніку, зокрема бойові безпілотники, які кардинально змінили співвідношення сил, зокрема вони знищили російські зенітні установки «Панцир С1».

Після цього Хафтар почав відступати і вже сам заговорив про мирні перемовини. В той самий час Росія, як виявили США, перекинула власну авіацію до Лівії (Москва і тут все заперечує), а в ЗМІ з’явились повідомлення про атаку турецьких сил «невідомими літаками».

Дієве втручання Анкари, ймовірно, і спровокувало Єгипет на більш агресивну риторику і фактично погрози інтервенції до Лівії.

Цікавим та красномовним є той факт, що за рішенням Радбезу ООН діє ембарго на поставку зброї до Лівії – красномовність щодо імпотенції міжнародних інститутів колективної безпеки (бо всім начхати на нього), а ще — лицемірства Росії, яка є постійним членом Радбезу, але фактично підкидає дрова у вогнище громадянської війни.

Що такого цікавого у Лівії

По-перше, Лівія має великі поклади газу та нафти, у країні є так званий «нафтовий півмісяць» — територія, де розташовані енергетичні підприємства, термінали та родовища, які не можуть не цікавити регіональних гравців.

Також країна має стратегічне розташування з виходом у Середземне море. Країна, яка матиме вплив на владу Лівії, зможе впливати на потоки біженців, що прямують до Європи. Деякі експерти вважають, що Володимир Путін та Реджеп Тайїп Ердоган «воюють за право погрожувати Європі неконтрольованими потоками біженців з Африки».  

Також не слід забувати, що Путін та Ердоган і в інших місцях не проти продемонструвати свої мускули, як от у Сирії або ж (у випадку з Путіним) в Україні.

Поділитись: