Партнери України провели «Рамштайн-11». Про що вдалося домовитися?

Міністр оборони США Ллойд Остін (ліворуч) і міністр оборони України Олексій Резніков беруть участь у відкритті зустрічі групи «Рамштайн», Німеччина, 21 квітня 2023 року
Міністр оборони США Ллойд Остін (ліворуч) і міністр оборони України Олексій Резніков беруть участь у відкритті зустрічі групи «Рамштайн», Німеччина, 21 квітня 2023 рокуAP Photo / Matthias Schrader

21 квітня в Німеччині відбулося одинадцяте засідання Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн»). Зібрали все, що відомо.

Засідання контактної групи до якої входить близько 50 країн, традиційно відбувалося на американській авіабазі «Рамштайн» під головуванням міністра оборони США Ллойда Остіна та голови Об’єднаного комітету начальників штабів США генерала Марка Міллі.

Перед початком самої зустрічі Остін провів двосторонню розмову з міністром оборони України Олексієм Резніковим. Він анонсував, що головними темами на зустрічі будуть: протиповітряна оборона, боєприпаси та засоби забезпечення.

Резніков також акцентував на створенні багаторівневої системи ППО/ПРО: «Patriot, IRIS-T, NASAMS і МіГ-29 — найостанніші, але не фінальні кроки на шляху до цієї мети».

Розмова міністра оборони США Ллойда Остіна з міністром оборони України Олексієм РезніковимОлексій Резніков / Twitter

Що з авіацією?

Про сучасні західні винищувачі у США говорили неохоче. Генерал Марк Міллі зазначив, що питання про літаки F-16 чи будь-які інші літаки четвертого покоління будь-якої країни «є політичним» і ставити його будуть політичні лідери.

Міллі додав, що контролювати повітряний простір можна різними способами, і зараз найвигідніший і найефективніший для України — протиповітряна оборона.

«Що стосується самих літаків, то для підготовки пілотів і т.д. потрібен тривалий час, а росіяни мають значні повітряні сили. Якщо взяти повітряні сили України, як вони є сьогодні, і розбудувати їх до рівня російських ПС, — це значний рівень зусиль багатьох країн, і ці політичні вибори можуть або не можуть бути зроблені в майбутньому. Побачимо, куди це піде», — сказав Міллі.

Глава Пентагону Остін за підсумками засідання сказав журналістам, що партнери вважають, що Україна найбільше потребує наземної протиповітряної оборони. Критично важливими для ЗСУ є боєприпаси: для систем ППО, танків, засобів бронетехніки, інші боєприпаси, а також запасні частини, зазначив Міллі.

Що з танками?

Міністр оборони Ллойд Остін оголосив, що США найближчими тижнями почнуть навчати українських військовослужбовців використовувати та обслуговувати танки Abrams.

Йдеться спершу про навчальні танки, які прибудуть до Німеччини. Їх будуть використовувати для навчання екіпажів — як стріляти, маневрувати та обслуговувати цю техніку, — поки інші танки Abrams (більш боєздатні) ремонтуються, щоб прискорити їх доставку. План такий, що коли відремонтовані Abrams прибудуть до Німеччини, екіпажі вже будуть навчені та знатимуть, як застосовувати їх разом із БМП Bradley.

«Знаєте, я упереджений щодо танка М1 Abrams, але я вважаю, що це найкращий танк у світі. Є й інші досить непогані танки. Надаються, наприклад, Leopard. Але я думаю, що танк М1, коли він буде доставлений, зіграє свою роль», — сказав Міллі.

Утім, він додав, що «на війні немає срібної кулі» і результати битв залежать від багатьох змінних.

Окрім того, у межах «Рамштайну» відбулося засідання «танкової коаліції» — країн, які передають Україні танки. Резніков повідомив, що на ньому підписали лист про наміри щодо створення в Польщі Центру технічного обслуговування бойових танків Leopard 2 України.

Про яку нову допомогу відомо?

За підсумками «Рамштайн-11» офіційно було небагато повідомлень про те, яку допомогу отримає Україна. Так, Португалія передасть Україні п'ять бронемашин.

Канада передає 3,3 млн літрів палива, модульні переправи, медичні аптечки, 40 снайперських гвинтівок калібру 50, боєприпаси від PGW Defence Technologies Inc., зокрема запасні частини; 16 радіоприймачів L3 Harris для супроводу танків Leopard 2.

Естонія відправить Україні 155-міліметрові снаряди як внесок в пакет на мільйон боєприпасів для ЗСУ від ЄС. Додатково країна передасть прилади нічного бачення та боєприпаси 5,56 мм. Окрім того, Міноборони України та Естонії підписали меморандум про співробітництво.

Міноборони України та Естонії підписали меморандум про співробітництвоОлексій Резніков / Twitter

Ізраїль планує вже в травні провести випробування вдосконаленої системи оповіщення про ракетні удари в Києві.

У США оголосили новий пакет військової допомоги для України на 325 млн доларів напередодні «Рамштайну». Що до нього увійшло читайте тут.

Загалом у США повідомили, що партнери по «Рамштайну» передали Україні понад 230 танків, понад 1 550 броньованих машин та інше обладнання та боєприпаси для підтримки дев’яти нових бригад.