Перед тим, як ухвалювати закон про відкриття ринку сільськогосподарської землі український парламент має проголосувати закони, які будуть захищати права власників земельних паїв та права приватних інвесторів.

Про це повідомив голова партії «Слуга народу» Дмитро Разумков в інтерв'ю BBC.

«Що ж до ринку землі, то треба спочатку ухвалити законодавчу базу, яка захистить інтереси всіх - від громадян-власників до зовнішніх чи внутрішніх інвесторів. І треба захистити національні інтереси та безпеку», — повідомив Разумков.

Він зазначив, що потрібно розрізняти ринок землі, яка належить громадянам та ринок сільськогосподарської землі, яка належить державі.

«Якщо по громадянах ми розуміємо, хто є власником, то по державній землі дуже багато питань», — зазначив Разумков, додавши, що використання державної землі часто провокує корупційні злочини.

8 серпня президент України Володимир Зеленський заявив, що ринок землі в Україні запустять у 2020 році.

Напередодні про скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі в Україні повідомляв заступник голови Офісу президента (та один з кандидатів на посаду прем'єр-міністра) Олексій Гончарук. Зокрема він зазначав, що заборону на продаж землі скасують до кінця 2019 року.

Зазначимо, що за розрахунками Світового банку, відсутність ринку землі в Україні знижує зростання ВВП країни на 1% щороку.

Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.

Поділитись: