Український режисер Олег Сенцов виходить з літака, яким в аеропорт «Бориспіль» прибули звільнені з російського полону українські моряки та політв'язні, 7 вересня 2019 року
Фото:

Мусієнко Владислав/POOL/УНІАН

Довгоочікуваний обмін між Україною та Росією відбувся — 35 українців, включаючи режисера Олега Сенцова та 24 моряків, повернулися додому. За цим процесом уважно стежили не лише в Україні, а й поза її межами. Особлива увага медіа була прикута до Володимира Цемаха — одного з головних свідків у справі збиття літака рейсу МН17 у 2014 році. Що писали іноземні медіа про обмін — зібрало hromadske.

В нідерландських медіа акцент був зміщений саме на особу Володимира Цемаха. Влада країни закликала Україну не включати його в обмін, оскільки він є одним із основним свідків у справі збиття літака МН17. 

Телерадіокомпанія NOS у новині представляє його як «підозрюваного у справі» та повідомляє про обмін в контексті інформації про те, що Цемаха допитали нідерландські прокурори перед його відльотом. Водночас речниця слідчої групи у справі МН17 Брехтьє ван де Мосдейк відповіла hromadske, що вони не можуть офіційно називати підозрюваних та свідків у справі.

Російські медіа найчастіше згадували головного редактора РІА «Новости Украина» Кирила Вишинського. На сайті телеканалу «Звезда» про нього відразу кілька новин — про те, що він прибув та розповів, що «сповнений адреналіну», а також про те, що Вишинський купив по прильоту три букети квітів — для дружини, мами та уповноваженій з прав людини в РФ Тетяні Москальковій.

Слід підкреслити, що, на відміну від України, Росія не публікувала список обміну, тож на камери показувався лише Вишинський. А видання «Вести» написало про те, що обмін став можливим завдяки особистим домовленостям двох президентів.

Світова інформаційна агенція Reuters пише, що обмін може зіграти на руку популярності Володимира Зеленського.

«Попри те, що до вимог України повернути Крим у Росії байдужі, суботній обмін в певних колах сприймається як перемога для Зеленського, який прийшов цьогоріч до влади, обіцяючи повернути додому утримуваних в Росії співвітчизників», – зазначає медіа.

Reuters також пише, що цей обмін може закласти основу для переговорів, попри те, що «між країнами і досі існують значні розбіжності». На такій зустрічі між Україною, Росією, Німеччиною та Францією наполягав французький президент Еммануель Макрон.

Позитивним для Зеленського обмін називає і The New York Times. «Це символізувало дипломатичний маневр та виконання значних передвиборчих обіцянок», – йдеться у матеріалі. 

У той же час видання зазначає, що обмін «може відкрити [Путіну] шлях до послаблення напруження з Європою». На фоні протестів у Москві напередодні муніципальних виборів цей жест може продемонструвати Європі, що російський президент готовий до компромісу.

Французька щоденна газета Le Figaro у новині про обмін називає це «першим знаком потепління у відносинах між країнами, які перебувають у стані квазі-відкритої війни», однак наголошує, що у цьому «довгому та складному процесі» потрібно набратися терпіння.

В італійських медіа інформації про обмін значно менше — у короткому повідомленні щоденної газета La Repubblica вказує, що серед обміняних — режисер Олег Сенцов, 24 моряки та звинувачений у державній зраді журналіст Кирило Вишинський. 

Медіа цитує Володимира Путіна, який називає обмін «кроком до нормалізації» відносин після перемоги Володимира Зеленського на виборах.

Поділитись: