Усіх підозрюваних у нападі на «патріотів Киви» під Харковом звільнили з-під варти. Депутат вимагає зміни підслідності

Київський районний суд Харкова відпустив під цілодобовий домашній арешт ще дванадцятьох підозрюваних у нападі на автобус членів ГО «Патріоти ㅡ За життя» народного депутата Іллі Киви. Сам депутат від ОПЗЖ вимагає зміни підслідності.

Про зміну запобіжного заходу нам повідомив адвокат підозрюваних Євген Самойлов. Усього у справі нападу на автобус 15 підозрюваних, раніше суд звільнив трьох із них: Євгена Шкіркова, Антона Мокренка та Олександра Савотіна.

Водночас народний депутат України та керівник ГО, до якої входять потерпілі, Ілля Кива у коментарі нам заявив, що вимагатиме зміни підслідності у справі.

«30 людей ще досі перебувають у розшуку. Всі чудово знають, де вони перебувають, тільки не знає про це Національна поліція. Значить, так їх хочуть знайти... Те, що людей (членів ГО Киви — ред.) хотіли вбити, про це свідчать тілесні ушкодження, які вони отримали, проведений час у лікарні, прострілені руки, грудна клітина, спини. Так, стріляли з травматичної зброї, але з якої відстані», — сказав Кива.

Він зазначив, що звернувся із депутатським запитом до генеральної прокурорки щодо передачі справи до Києва та вимагатиме проведення внутрішнього розслідування відносно прокурорів, які ведуть дану справу.

Що сторони у справі кажуть про рішення суду?

Один з адвокатів підозрюваних, Євген Самойлов, зазначив нам у коментарі, що не задоволений рішенням суду. Він просив не обирати жодного запобіжного заходу для підзахисних, оскільки вважає підозру незаконною, а ризики недоведеними.

«Ми звернемось до слідчого судді з новими доказами. Будемо вимагати від суду зміни запобіжного заходу. Вони не втручалися у конфлікт, нікого не били та не стріляли ні в кого», — сказав адвокат, додавши, що в підзахисних не знайшли слідів на тілі та одязі, які могли б свідчити про втручання у конфлікт.

Самойлов пояснив, що його підзахисні зупинилися на місці пригоди, як і десятки інших авто, які не могли проїхати. На питання про те, чому поїхали після стрілянини, зазначив, що вони такими були не одні.

«Поїхали з місця пригоди десятки автомобілів, тоді можна сказати, що й інші втекли. Як вони кажуть, там стріляли і коли трохи затихло все — вони поїхали далі», — сказав адвокат.

За словами підозрюваних, стріляли в їхній бік зі сторони автобусу «патріотів Киви». Сам Ілля Кива це заперечує та заявляє про маніпуляції щодо членів його ГО: «У справі немає жодного факту знаходження у них не те щоб вогнепальної, а навіть травматичної зброї. Я особисто випускав людей з Полтави і знаю, що всі були чисті. Це наша принципова позиція — не переступати закон і не перетворюватися на цих маргіналів».

Чому прокуратура змінила обвинувачення?

Раніше в прокуратурі Харківської області заявили, що після аналізу відео і допиту свідків вони не знайшли умислу на вбивство у підозрюваних, тож змінили їм обвинувачення на хуліганство. Втім слідство продовжує пошуки стрільців.

«На даний час проведено аналіз відеозаписів із мобільних телефонів очевидців, що викладені в мережі Інтернет та автомобільного відеореєстратора, який перебував безпосередньо в автобусі, на якому пересувались потерпілі», — пояснював нам речник прокуратури Харківщини Дмитро Чубенко.

Аналіз прокуратури показав, що 15 підозрюваних у справі «перебували за місцем скоєння правопорушення і брали участь у хуліганських діях, однак жодних активних дій, спрямованих на реалізацію умислу на вбивство потерпілих, не здійснювали», додає він.

Як на рішення суду відреагували в Нацкорпусі?

Підозрюваних під судами постійно підтримують представники партії «Національний корпус», але запевняють, що офіційно вони не є їхніми членами.

Керівник центрального штабу Нацкорпусу Максим Жорін зазначив, що зміна запобіжного заходу підозрюваним у справі на домашній арешт «є хорошим результатом» і що вони «продовжуватимуть боротьбу за справедливість».

«А ще — будемо вимагати покарання всіх проросійських агентів і зрадників. З останнім нам допоможе закон про колаборантів. Разом з усією патріотичною спільнотою будемо вимагати його прийняття, аби нарешті очистити українську землю від посібників окупантів», — написав Жорін у своєму Telegram-каналі.

Про який напад на автобус йдеться?

27 серпня поблизу Люботина на Харківщині невідомі автомобілем заблокували рух мікроавтобуса, у якому перебували представники громадської організації «Патріоти — За життя», та змусили його зупинитися.

Після цього з автівки вийшло декілька людей і з травматичної зброї обстріляли мікроавтобус, відтак втекли на своєму автомобілі. Внаслідок цього поранено чотирьох людей. Першим про обстріл повідомив народний депутат від фракції «Опозиційна платформа — За життя» Ілля Кива. Він написав, що автобус розстріляли представники полку «Азов» та «Національного корпусу». В автобусі, за його словами, були 22 члени громадського руху «Патріоти — За Життя».

30 серпня суд у Харкові взяв під варту 16 затриманих, одного згодом звільнили через наявність алібі. За даними слідства, мотивом для дій підозрюваних слугувала неприязнь до діяльності партії ОПЗЖ.