Перші поховання на Національному військовому кладовищі можуть початися наприкінці літа — Мінветеранів

Ескізи майбутнього Національного військового меморіального кладовища
Ескізи майбутнього Національного військового меморіального кладовищаМінветеранів

В Україні стартували підготовчі роботи до будівництва першої черги Національного військового меморіального кладовища. Перші поховання там можуть розпочатися наприкінці літа — на початку осені 2024 року.

Про це розповів тимчасовий виконувач обов'язків глави Мінветеранів Олександр Порхун в етері телемаратону.

«Безпосередньо сьогодні (27 березня — ред.) ми розпочинаємо підготовчі роботи на першу чергу. Після підготовчих робіт розраховуємо вийти 1 червня безпосередньо на будівництво першої черги», — відзначив Порхун.

За його словами, будівництво першої черги розділене на два етапи. Першу частину планують ввести в експлуатацію до кінця серпня-початку вересня та розпочати поховання полеглих військових.

Т. в. о. міністра зазначив, що на першому етапі організують заїзд на цвинтар, площу перед входом до комплексу, площу для проведення церемоніалу, а також перший сектор для поховань.

Повністю збудувати весь комплекс Національного військового меморіального кладовища планують до 2027 року, додав Порхун.

Більше про Національне військове меморіальне кладовище

На цьому цвинтарі ховатимуть українських військових, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва в Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.

Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу, у якій заплановано розмістити меморіальне кладовище, не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснюють у заповіднику.

Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.

У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста та стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримано в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізованому під давньоруський.