УКРАЇНА

Підготовка вечірнього штурму: що відбувалося на Майдані 18 лютого 2014-го (ВІДЕОРЕКОНСТРУКЦІЯ)

12 лютого, 2018 14:29
УКРАЇНА/Підготовка вечірнього штурму: що відбувалося на Майдані 18 лютого 2014-го (ВІДЕОРЕКОНСТРУКЦІЯ)
Зберегти
Вигляд
Волонтери лабораторії Jus Talionis зробили відеореконструкцію підготовки до вечірнього штурму на Майдані Незалежності.

Волонтери лабораторії Jus Talionis зробили відеореконструкцію підготовки до вечірнього штурму на Майдані Незалежності. Цей епізод охоплює часовий проміжок від 17:26 до 19:39 18 лютого 2014 року.

Перевісище – у княжу добу назва місцевості між теперішніми Майданом Незалежності та Європейською площею. На цій території відбувалися полювання із натягуванням перевіс (тенет).

До підготовки та проведення масштабної «спецоперації» проти 20 — 25 тисяч протестувальників на Майдані, зокрема, були залучені:

 • частини внутрішніх військ МВС;
 • «беркут» із більшості областей України;
 • більшість штурмових спецпідрозділів СБУ та МВС (зокрема «Альфа», «Омега», рота спецпризначення ПМОП «Беркут» – «спецрота Садовника» та інші);
 • три БТР;
 • щонайменше три водомети та інші автомобілі силових структур;
 • Департамент карного розшуку;
 • Управління по боротьбі з організованою злочинністю;
 • Управління державної охорони;
 • Державтоінспекція;
 • об’єкти та служби муніципальної власності;
 • Київський метрополітен;
 • Укрчастотнагляд;
 • сотні «тітушок».

Станом на 17:30 вечора співвідношення вбитих за увесь час протестних акцій мітингувальників і силовиків становило 15 до 4-х (спочатку 15 майданівців – і вже після них 4 правоохоронці). Двоє правоохоронців загинули у напрямку наступу з боку Хрещатика о 16:20 — 16:25, інші двоє – від 17-ї до 18-ї години на майданчику перед Жовтневим палацом.

Доказів причетності мітингувальників до цих смертей немає (див. епізод «Лабети»).

О 16:00 було голошено спільний ультиматум СБУ та МВС про припинення протестних акцій до 18:00. У Києві зупинили рух метро.

17:06 — 18:30

У приміщенні відділення колишнього банку «Хрещатик» (муніципальна власність), розташованого за 80 метрів від лінії протистояння, у тилу силовиків, був розгорнутий «тимчасовий штаб» із підготовки до штурму. Осіб, що там перебували, необхідно встановити.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відбувалося на Інститутській 18 лютого 2014 року (ВІДЕОРЕКОНСТРУКЦІЯ)

Силовики спочатку самотужки, а згодом з допомогою комунальників, починають розчищати проїзд Хрещатиком (потім і на вул. Грушевського), як з’ясується пізніше, – для вільного проїзду БТР-ів, які таранитимуть барикаду із мітингувальниками на ній.

Під мостом («Львівська брама») генерал-майор Плахута І.В. дає коментар журналісту про те, що штурму не буде, і що у пообідніх подіях 18 лютого винні «радикали» (див. відеокомірку 1\2).

О 18:00 біля колонади стадіону «Динамо» з’явився перший БТР (відеокомірка 1\2), який через 6 хвилин вирушив від барикади на вул. Грушевського до своєї штурмової позиції на вул. Хрещатик.

О 18:17 через перехрестя вул. Костьольної та Трьохсвятительської проїжджає кортеж зі спецпризначенцями (три легкові автомобілі та три мікроавтобуси, відеокомірка 4\1).

У кортеж вклинилась машина швидкої допомоги, тому мікроавтобуси пригальмували на короткий час. Щоб не чекати, спецпризначенці вийшли з транспорту та побігли до Українського дому на Європейській площі, де з автоматами почали шукати «терористів» (зачистка Європейської площі від мітингувальників відбулась ще о 16:12).

Через 2.5 хвилини мікроавтобуси, якими вони їхали, також прибули на Європейську площу (відеокомірка 2\2).

О 18:28 у своєму виступі зі сцени Микола Княжицький говорить:

«Я сьогодні говорив із двома офіцерами міліції. Один з них – полковник зі Львова, один – з Донецька. В цей час поруч з нами ми намагалися провести швидку, щоб хлопців з Майдану відвезти до лікарні. А потім прийшли міліціонери, теж, між іншим, з вогнепальними пораненнями. І от що сказав мені один з цих полковників російською мовою: «Вы знаете, мы думали, это ваши. Но мы поймали этих нескольких, которые стреляли из ПМ-а. Это были прапорщики милиции. Мы изъяли у них удостоверение и отдали в нашу контрразведку».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: АМНІСТІЯ | цикл розслідувань «Слідами революції»​

18:30 — 18:39 

Перебазовуючись з Маріїнського парку ближче до місця майбутнього штурму, проходить численна група «тітушок»: вона йде крізь прохід у барикаді на вул. Грушевського (відеокомірка 1\2), виходить на Європейську площу (відеокомірка 3\3) і проходить повз готель «Дніпро» (відеокоміркf 1\1).

Саме одна із таких груп «тітушок» перемістилась на перехрестя вул. В. Житомирської та Володимирської, де були вбиті Васільцов В.В. і Веремій В.В.

Із вул. Трьохсвятительської прибуває ще один кортеж зі спецпризначенцями (відеокомірка 2\2, відеокомірка 4\2), цього разу вже значно більший – 33 автоодиниці (а в них – не менше 200 осіб), переважно мікроавтобуси, кілька позашляховиків та один автобус «Богдан».

У зоні видимості камери на вул. Грушевського (відеокомірка 1\2) з’являється другий БТР (який прямував від Верховної Ради до Європейської площі). Він проїхав крізь барикаду на вул. Грушевського о 18:42 та вийшов на штурмову позицію на Хрещатику о 18:43  (відеокомірка 2\2).

18:41 — 19:06

В інтерв’ю один із бійців внутрішніх військ говорить про тих, кого бачить на протилежному боці барикади, на кого уже через годину підуть штурмом, що «це не громадяни України», це «фашистські течії» тощо (відеокомірка 4\2). Командир підрозділу закінченню інтерв’ю завадив.

Повз НБУ проїхав третій БТР (відеокомірка 4\1, 4\2, 4\3), який зайняв позицію під мостом на вул. Інститутській.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 20 лютого. ЗЛАМ | цикл розслідувань «Слідами революції»

О 19:09 почалися перші перебої у трансляції 5 каналу – почав обриватися зв’язок між студією та пересувною телевізійною станцією на Майдані (відеокомірка 1\4).

З 20:15 до 20:30 ефірне мовлення 5 каналу вимкнули у всій країні, кабельне мовлення частково вимкнули деякі оператори, супутникове працювало із перебоями, веб-сайт каналу перестав працювати.

О 19:27 силовики здійснили перші спроби прибрати розмежувальну сітку лінії протистояння (відеокомірка 1\4) для наступної атаки БТР. Зробити це вручну їм вдавалося важко. Тому о 19:41 та 19:44 сітку двічі пробивала вантажівка правоохоронців [див. у наступній частині].

19:40 — 19:45

Перехрестя вздовж вул. Володимирської займатимуть пости ДАІ та «тітушки», щоб унеможливити ймовірну втечу мітингувальників з Майдану під час штурму. Майдан опинився у пастці без можливостей для відступу.

Підготовчі заходи для початку штурму завершили.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 9,5 тисяч свідків та один засуджений — що ми знаємо про «Справу Майдану»

Пов`язані новини