УКРАЇНА

Підозрюваний на каталці, метамфетамін та памперси: як проходив суд над фігурантом «справи Онищенка»

УКРАЇНА/Підозрюваний на каталці, метамфетамін та памперси: як проходив суд над фігурантом «справи Онищенка»
Зберегти
Вигляд

«Газова справа Онищенка» відкрила громадськості кілька імен, які до цього були не настільки відомими — у порівнянні із народним депутатом.

Самого ж Олександра Онищенка, нагадаємо, підозрюють у створенні злочинного угруповання та схем, які завдали державі збитків на суму майже 3 мільярди гривень шляхом виведення коштів з держпідприємства «Укргазвидобування» і несплати рентних платежів.

Схема реалізовувалася через газовидобувні компанії Онищенка, які співпрацюють з  «Укргазвидобуванням».

В результаті обшуків, які провели детективи НАБУ та прокурори САП, у справі було затримано десять фігурантів справи. Із двадцяти.

Серед них  і посадові особи державного «Укргазвидобування».

Серед прізвищ — Кацуба, Железняк, Купріяненко, Іванов, Постний.

Hromadske.ua звернуло увагу саме на останнього з цього списку, на Валерія Постного, одного із ключових фігурантів цієї справи, якого слідство підозрює у причетності до корупційної схеми з розкрадання газу.

Як стверджують його захисники, в нього  тяжкий стан здоров'я, запевняють, що йому необхідне лікування, тому перебувати на судових засіданнях він не може — просто безпритомний.

Прокурори впевнені, що це спекуляції, бо документів щодо його нетранспортабельності не мають.

Журналісти Hromadske.ua потрапили на засідання в Апеляційному суді, куди привезли на каталці Валерія Постного. І провели у будівлі вісім годин. Чому? Читайте далі. 

Дорога до суду

Про те, що Валерія Постного везуть прямо з лікарні до суду стало відомо з дзвінка адвокатської контори:

- Приїздіть, нашого підзахисного попри стан його здоров'я доправляють до суду!

Початок засідання призначили на третю годину дня. Прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури подали клопотання на рішення звільнити Постного з під-арешту під заставу у 1,5 мільйона гривень. Вкрай низьку заставу — на думку слідства.

Тож, прокурори подали скаргу до суду з вимогою обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, в тому числі, із можливістю застави. Але із більшою кількістю нулів: майже у 1,6 мільярдів гривень. 

Однак ніхто не міг передбачити, що почнеться засідання в Апеляційному суді кількома годинами пізніше запланованого — зі скандалами та сварками.

Близько третьої, коли до суду почали підтягуватися журналісти, біля будівлі вже чатувала карета швидкої допомоги. Порожня.

- Та він там, наверху — кинув один зі спецназівців НАБУ, який супроводжував швидку.

- То він при тямі? — уточнюємо.

- Він живіший за живих! — відповів спецназівець і з шумом захлопнув двері машини. 

Адвокати зустрічали журналістів ще на вулиці. Вони збуджено почали розповідати, що до зали суду не пускають.

Хоча це було не зовсім правдою. До судової зали пустили учасників процесу — захисників, прокурорів, самого підозрюваного, врешті-решт.

Через просвіт у дверях можна було побачити двох медиків, які по черзі підходили до каталки. На ній і привезли до суду Валерія Постного.

Важко було зрозуміти, при тямі фігурант гучної «газової справи Онищенка» чи ні. Чоловік лежав із заплющеними очима. Адвокати запевняли у зворотному.

«В нього рідкісна хвороба — спинномозковий інсульт. Медичний експерт у своєму висновку зазначав, що без лікування у стаціонарі ця хвороба може призвести до параліча»  —  майже переходив на крик адвокат Постного Ігор Федоренко.

Заходьте пізніше

Засідання відкладалося кілька разів. Спочатку обіцяли розпочати за 20 хвилини, потім ще за 20, потім взагалі перестали обіцяти. Захисники забігали коридорами.

- Нам треба головуючого! — з таким криком двоє адвокатів з юрбою журналістів дісталися стойки на першому поверсі, за якою чергував одинокий співробітник суду.

- Я зараз з'ясую — той швидко схопився за телефонну слухавку. 

Кілька секунд мовчить, уточнює — і вибачається: нема нікого.

Такою кавалькадою журналісти на чолі із адвокатами кілька разів кружляли будівлею суду — у пошуку суддів та справедливості. Підготували дві скарги — на суд, що ніяк не розпочнеться та на прокурорів.

За бездіяльність. І додатково викликали поліцію. Близько шостої вечора, зрештою, до зали все-таки вдалося зайти. Захисники зайшлися з'ясовувувати стосунки із прокурорами.

- Чому ви дали вказівку суддям не з'являтися на засіданні? Чому дали вказівку швидкій, щоб його не транспортували до лікарні? — кричить адвокат Віталій Сердюк.

В залі суду, крім них, обвинувачів, журналістів та групи підтримки з боку юристів, кілька чоловіків у формі. Їхні обличчя закриті, на одязі емблема НАБУ. Вони забезпечують охорону. 

- Досить театральної вистави! — у відповідь кидає Володимир Кривенко, заступник голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Він у групі прокурорів САП, які займаються цією справою. Згодом, вже спокійніше журналістам пояснює, що в них немає ані наміру, ані можливості якось тиснути на суд.

- Колегія суддів зараз на іншому засіданні. Наскільки відомо, у справі пов'язаної з Курченком. Суд зобов'язав доставити Постного до суду, оскільки не можливо було розглядати в режимі відеоконференції. Ми чекаємо розгляду. І ми не тиснемо на суд. Це незалежна гілка влади — говорить Кривенко

Метамфетамін

Інший прокурор, Сергій Козачина, який майже мовчки вислуховував всі докори та закиди, які летіли в сторону обвинувачення з боку захисників, показує папери.

Це довідка від лікаря того медзакладу, звідки привезли Валерія Постного. В ній складно розібрати весь текст, але напроти позначки «діагноз» чітко написано: «розповсюджений остеохондроз». Про всяк випадок уточнюємо.

- «Розповсюджений остеохондроз»? Це все? 

- Ну ви ж бачите. Документ перед вами.  Можете у лікарів спитати.

Лікар екстреної медичної допомоги міста Києва, який представився Русланом, ствердно відповів на питання, чи притомний підозрюваний.

Запевнив також, що загрози життю Валерія Постного немає, він може перебувати у залі суду. За його станом стежить він та його напарник. По черзі міряють тиск. 

Прокурор Козачина витягає з теки матеріалів справи другий документ — про проведення аналізу крові та сечі підозрюваного на седативні та наркотичні речовини.

Розказує, що лікарі знайшли метамфетамін. Щоправда, безпосередньо документу із результатом прокурор не зміг продемонструвати: віддав суду.

Весь цей час біля підозрюваного чатували не тільки медики, але й жінка, що рідко знімала окуляри. Захисники по черзі називали її то подругою, то родичкою Валерія Постного.

Жінка поїла його рідиною з пляшки з-під води. Щоправда, медики так і не змогли ствердно сказати, чи була там дійсно вода.

- Ми не втручаємося у те, що дають близькі — захитав головою медик Руслан.

Засідання на каталці

Засідання почалося лише близько восьмої вечора. Головуючий суддя Віктор Глиняний одразу перейшов до пояснення: колегія суддів розглядала іншу апеляційну скаргу, яка була запланована ще раніше, тому і засідання тут ніяк не могли розпочати. Захисники ж одразу заявили відвід суддям.

- Людина у вкрай тяжкому стані. Невідомо, чого його тягнуть в такому стані до суду! Він неконтактний. Про це сказали медики детективам, слідчим. Це свідчить про тиск — обґрунтував таке подання адвокат Сердюк.

Суддя Глиняний звернувся до підозрюваного на каталці:

- Підозрюваний Постний, ви нас чуєте-не чуєте? — і далі колегія пішла радитись щодо власного відводу. 

За час їхніх роздумів у залі суду спалахнула нова сварка. Адвокати звернули увагу, що у Постного розірвався памперс і під каталкою утворилися калюжі.

- Йдіть, міняйте йому памперс! — захисники почали кричати в бік прокурорів.

- Чому це ми маємо? — відбивалися ті. — Є ж близькі.

- Це ганьба! Це нелюдські умови! Міняйте! Або йдіть туди, посидіть, понюхайте!

- Так міняйте. Ми ж не поїли водою. Ще раз, є близькі...

Це же дужче розлютило юристів: 

- Так йому помирати тепер?!

Зрештою, вгамувати присутніх вдалося швидко: купили памперс, попросили добровольця — присутнього у залі ще одного медексперта, якого привели юристи - допомогти поміняти. Всіх попросили вийти із зали.

Щоправда, той чоловік, що зголосився допомогти, попросив хоча б по одному представнику з обох сторін — адвоката та прокурора — лишитися.

- Щоб мене потім не звинувачували у тортурах — пояснив бажання він.

Було схоже, що нерви потроху здають в усіх: на годиннику була вже майже дев'ята. Адвокати попросили поміряти тиск. Але тепер вже собі.

Перенести та підлікувати

Колегія суддів вирішила подання про власний відвід необґрунтованим і відмовила у клопотанні. А от друге рішення суду захисникам прийшлося до душі.

Вони попросили перенести розгляд апеляційної скарги, вказували, що Постного потрібно вилікувати, щоб він вже у притомному стані міг брати участь у засіданнях і говорити за себе.

Розповіли, що подали заяви про викрадення та тортури щодо їхнього підзахисного. Прокурори в свою чергу відхрестилися: адвокати спекулюють, нормального медогляду не дали провести близькі, а підзахисний — у свідомості.

Принаймні, звернули увагу прокурори, вони не мають жодного документу, який би свідчив, що Валерій Постний, фігурант гучної «газової справи Онищенка», через здоров'я не може знаходитись у залі. 

Після перепалок сторін, зрештою, суд вирішив відкласти розгляд апеляційної скарги до 20 липня. За цей час, згідно з ухвалою, має бути проведено обстеження, що поставить всі крапки у розумінні — чим хворіє Постний та чи може він свідчити у залі сам за себе.

Адвокати це рішення зустріли оплесками.

- Проведуть судово-медичну експертизу — це добре, але не головне. Головне — що людину пролікують. І він прийде до тями і зможе свідчити по справі — ділився враженнями по закінченню засідання адвокат Ігор Федоренко.

«Це «соломонове рішення»,  — по-своєму відреагували на вердикт суду прокурори.

- Але це було потрібне рішення — провести експертизу. Щоб покласти край спекуляціям. Хоча тягнути до 20-го липня, то задовго — каже прокурор Кривенко.

- Для експертизи потрібно 3-5 днів.

Але й після ухвали суду учасники не поспішали розходитися. Виникла чергова суперечка: куди везти підозрюваного? В лікарню швидкої? В лікарню, що найближче? До нейрохирургії?

Вже близько одинадцятої вечора, коли нарешті пішли прокурори та захисники, Постного на каталці спустили сходами суду і поклали до карети швидкої. Тієї самої, що стояла там з третьої. 

- Десь за годину прийде до тями — тихо сказав один із медиків по дорозі, дивлячись на Постного.

Так минули вісім годин у Апеляційному суді Києва...

На що тільки не йшли адвокати на цьому суді, про це також дивіться в нашому фоторепортажі Фігуранту «газової справи» Постному поміняли памперси в суді.

Пов`язані новини