Підозрювані у заволодінні 20 мільйонами доларів Ощадбанку: хто ці люди?

Національне антикорупційне бюро України та Спеціальна антикорупційна прокуратура провели перші гучні затримання після конфлікту. 24 жовтня САП погодила затримання агентами НАБУ 10 людей, яких підозрюють у незаконному заволодінні кредитними коштами Ощадбанку. Серед підозрюваних — посадовці державного банку, бенефіціари й працівники групи компаній «Креатив», оцінювач і сім’я народного депутата.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як боротьба з корупцією привела детективів НАБУ в кабінет головного антикорупційного прокурора
Громадське детальніше пояснює суть справи та її фігурантів.
У чому суть схеми?
ПАТ «Креатив Груп» — агропромислова група компаній, активи якої переважно зосереджені в Кіровоградській області. Управління компанією пов’язане з народним депутатом Станіславом Березкіним («Воля народу») та членами його сім’ї – сином Максимом і донькою Вікторією.
У 2014 році ПАТ «Креатив» отримало від Ощадбанку кредит у 160 мільйонів гривень (на той час 20 мільйонів доларів). НАБУ та САП стверджують, що отримання кредиту незаконне, адже «Креатив» у вигляді застави використовував фіктивний договір поставки товарів на суму 100 мільйонів доларів.
Згодом 20 мільйонів, отриманих від Ощадбанку, вивели у Швейцарію та Беліз. Уже звідти за ці ж кошти придбали корпоративні права компанії-власника 97% акцій ПАТ «Чорноморгідрозалізобетон».
Водночас, як повідомляє видання «Слово і Діло», починаючи від грудня 2014 року, ПрАТ «Креатив» не сплачував проценти за користування кредитом, а від січня 2015-го перестав гасити транш.
Уже у 2016 році розпочався процес банкрутства «Креативу» за судовим рішенням, на задоволення вимог кредитора Ощадбанку ввели мораторій. Таким чином, дотепер отримані «Креативом» кредитні кошти держбанку не повернули, як і проценти, штрафні санкції й пеню.
Родина Березкіних
Станіслав Березкін — нардеп нинішнього скликання Верховної Ради, член групи «Воля народу». Як стверджують прокурори САП, саме Березкін-старший є організатором схеми.
Підозри йому не оголосили через депутатський імунітет. Утім, керівник САП Назар Холодницький уже звернувся до Генпрокурора з поданням. Тепер Юрій Луценко повинен звернутися до Ради з проханням позбавити нардепа недоторканості.
Максим Березкін — син Станіслава, який є одним із кінцевих вигодонабувачів діяльності групи компаній «Креатив». Його затримали й обрали запобіжний захід — тримання під вартою із заставою у 5 мільйонів гривень. Водночас прокурори просили встановити суму в 150 мільйонів.
Максим Березкін, окрім агропромислової, відомий і своєю футбольною діяльністю. Від 2011 року він — президент футбольного клубу «Зірка» з Кропивницького. За його керівництва в сезоні 2015-2016 років команда стала чемпіоном Першої ліги й вийшла до Прем’єр-ліги вперше з 2004 року. У найвищому футбольному дивізіоні клуб із Кропивницького виступав упродовж двох сезонів і влітку 2018-го вилетів до Першої ліги. Нині посідає останню позицію вже в цьому змаганні.
Як повідомляє Telegram-канал NABU Daily, Максим Березкін вийшов під заставу в 5 мільйонів гривень.
На початку 2018-го у ФК «Зірка» виникли серйозні фінансові проблеми. Команда не поїхала на зимові збори, футболістам і персоналу довго не виплачували зарплату.
Іще однією підозрюваною у справі про зловживання 20 мільйонами доларів із держбанку є донька нардепа Березкіна – Вікторія Березкіна. Вона є виконавчим директором агропромислової групи GREENSTONE, а в минулому – фінансовий директор групи «Креатив» (працювала в компанії від 2008-го по 2015 рік). Раніше проти неї порушували кримінальну справу за використання підробленої печатки.
За повідомленням Telegram-каналу NABU Daily, станом на 24 жовтня Вікторію Березкіну затримати не вдалося — правоохоронці її не знайшли.
Про зловживання сім’ї Березкіних у ЗМІ повідомлялося і раніше.

Інші фігуранти справи
Найвищою посадовою особою, яку затримали в межах кримінального провадження, є заступниця голови правління Ощадбанку Ірина Земцова. Їй вже обрали запобіжний захід – тримання під вартою із заставою в 7 мільйонів гривень. Прокурори САП вимагали застави 50 мільйонів. Земцова внесла заставу за кілька годин після рішення суду.
Оксана Сікорська працювала в ПАТ «Креатив Груп» 7 років. Була начальницею фінансового відділу та начальницею управління кредитів та інвестицій. З 2015 року очолювала Ревізійну комісію ПАТ «Чорноморгідрозалізобетон», акції якого й придбали на кредитні кошти з Ощадбанку.
Солом’янський районний суд Києва взяв її під варту із заставою 2 мільйони гривень.
Віталій Пустовіт – економіст ПАТ «Креатив Груп». Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із заставою 550 тисяч гривень. У разі внесення застави на підозрюваного покладуть низку зобов'язань, зокрема носіння електронного браслета, здачу закордонних паспортів тощо. Про це повідомило видання «Слово і Діло».
Під варту з правом застави у 2 мільйони гривень узяли й екс-директора ПАТ «Креатив» Олександра Бойка. Він — помічник Станіслава Березкіна у Верховній Раді.
Окрім цього, під варту з правом застави в 1 мільйон гривень потрапив колишній директор Заводу модифікованих жирів (з орбіти групи компаній «Креатив») Сергій Тимченко, начальник управління проектного фінансування Ощадбанку Євген Харлан і працівник Департаменту корпоративного бізнесу Ощадбанку.
У НАБУ зазначають, що серед підозрюваних є ще один колишній посадовець Ощадбанку, який звільнився у 2015 році.
- Поділитися: