Підозрюваного «злодія у законі» «Умку» залишили під домашнім арештом. Прокуратура просила тримання під вартою

Підозрюваний у поширенні злочинного впливу Сергій Олійник, відомий як «злодій у законі» «Умка», Київ, 16 липня 2021 року
Підозрюваний у поширенні злочинного впливу Сергій Олійник, відомий як «злодій у законі» «Умка», Київ, 16 липня 2021 рокуВікторія Рощина/ hromadske

Апеляційний суд Києва залишив під домашнім арештом підозрюваного у поширенні злочинного впливу Сергія Олійника, відомого як «злодій у законі» «Умка». Запобіжний захід оскаржувала прокуратура.

Про це передає кореспондентка hromadske.

У травні «Умку» затримали правоохоронці, а суд відправив його під варту. Однак 10 липня Печерський суд відпустив підозрюваного під нічний домашній арешт.

Прокурори оскаржували зміну запобіжного заходу. Вони зазначили нам у коментарі, що просили взяти Олійника під варту.

На прохання адвокатів та самого підозрюваного журналістів до зали під час слухання не допустили — лише на проголошення рішення.

Сам підозрюваний відмовився з нами спілкуватися. «Наша загальна позиція — не коментувати», — сказав адвокат.

Сергія Олійника («Умка») правоохоронці затримали 20 травня дорогою до аеропорту. Його чекав чартерний рейс, на якому він мав покинути територію України. За даними слідства, його вплив поширювався майже на всю територію України, здебільшого — на рідну Дніпропетровську, а також Одеську, Миколаївську, Запорізьку області та західні регіони.

За даними поліції, підозрюваний є представником так званого сучасного злочинного світу, він був коронований у Санкт-Петербурзі у 2014 році і, перебуваючи у статусі «злодія у законі», його жодного разу не затримували правоохоронці. Слідчі повідомили, що почали перший етап документування цієї організованої злочинної групи у квітні. Тоді під час поліцейської спецоперації затримали 16 людей. Її очолював так званий смотрящий.

Олійнику оголосили підозру за статтею 255-1 Кримінального кодексу (поширення злочинного впливу). У разі доведення вини йому загрожує від 12 до 15 років позбавлення волі.

У підозрі «Умці» йдеться про кілька епізодів. За даними слідства, з лютого 2020 року по січень 2021 року Олійник поширив свій злочинний вплив шляхом спрямування та координації діяльності криміногенних елементів, організації уникнення від кримінального переслідування з боку правоохоронців інших суб`єктів підвищеного злочинного впливу та інших криміногенних елементів.

«Підозрюваний Олійник дає згоду іншим злодіям взяти з так званого злочинного общака 220 тисячі доларів для відкупу особи від екстрадиційного арешту до Іспанії. Особа, на яку виділялись кошти, на теперішній час не екстрадована», — розповів прокурор у справі.

Також, за даними слідства, Олійник:

  • брав участь в розподілі грошей зі «злодійського общака», щоб фінансово підтримувати рідних та близьких померлого, який перебуває у статусі «злодія в законі»;
  • вирішив спір між криміногенними елементами;
  • підтвердив так зване призначення «смотрящого» за Чорноморськом, Одеської області;
  • направляв до Софіївської виправної колонії № 45 продуктів, сигарет і заборонених інструкціями речей (мобільні телефони);

Він, за даними слідчих, координував створення «call-центрів» для здійснення шахрайських дій у країнах СНД, а також отримав погодження від СБУ та поліції, що свідчить про його зв’язки з правоохоронцями.

Адвокати «Умки» в суді наголошували, що слідство не може стверджувати, що їхній підзахисний «злодій у законі», оскільки цьому немає підтверджень. Вони також заявляли, що деякі епізоди у підозрі стосуються періоду, коли в дію ще не вступив так званий закон про злодіїв.

Хто такі «злодії в законі»?

Вони з’явилися в Росії на початку 1930-х років і називали себе охоронцями кримінальних традицій дореволюційної держави — виступали за неполітичну протидію та непокору владі. Під час Другої світової війни частина з них вступила в ряди Червоної армії. Згодом між ними й «законниками», які не відступили від традицій, розпочалася так звана «суча війна».

«Злодієм у законі» раніше вважали людину із судимостями, авторитетом у злочинному світі й без постійних зв'язків із жінками.

«Гроші, які йдуть від злочинної діяльності кожного кримінального угруповання, осідають у злодіїв у законі. Відповідно, ці особи мають змогу впливати як на соціально-політичний, так і на соціально-економічний стан у державі. Вони можуть дестабілізувати ситуацію як в окремому регіоні за ці гроші, так і надалі в усій державі», — розповідав нам голова Нацполіції Ігор Клименко.