Підрив Каховської ГЕС, обстріл аміакопроводу та слухання в Міжнародному суді ООН: головне за день 6 червня

російсько—окупаційні війська підірвали дамбу Каховської гідроелектростанції, існує загроза затоплення до 80 населених пунктів. Також окупанти другий день обстрілюють аміакопровід на Харківщині. Тим часом у Міжнародному суді ООН у Гаазі розпочали розгляд позову України проти росії. Зібрали головні новини за 6 червня.
Підрив дамби Каховської ГЕС
Окупанти вночі проти 6 червня підірвали греблю Каховської гідроелектростанції. Президент Володимир Зеленський зазначив, що підрив дамби спричинив серйозні природні, суспільні та гуманітарні виклики.
Зокрема, очікується затоплення 35-80 населених пунктів. Зараз вирішується питання забезпечення місцевих мешканців питною водою, у якій буде потреба не лише на затоплених територіях, а й у сусідніх регіонах, додав президент.
В «Укргідроенерго» повідомили, що гідроелектростанція не підлягає відновленню — внаслідок підриву машинної зали зсередини ГЕС повністю зруйновано. «Енергоатом» та МАГАТЕ повідомили, що наразі безпосереднього ризику для безпеки ЗАЕС через підрив немає, але на станції обговорюють подальші заходи.
Служба безпеки України вже відкрила кримінальне провадження за статями про екоцид та порушення звичаїв війни.
Керівник «Укргідроенерго» Ігор Сирота розповів, що за приблизними оцінками, на відновлення станції знадобиться до мільярда доларів США та 5 років.
Генсек ООН Антоніу Гутерреш заявив, що руйнування Каховської ГЕС є «ще одним руйнівним наслідком російського вторгнення в Україну». Однак додав, що ООН не має доступу до інформації, щоб незалежно перевірити причину руйнування.
Евакуація з Херсонщини
Унаслідок підриву Каховської ГЕС оголошено евакуацію з низки населених пунктів Херсонщини.
Людей вивозять автобусами до Херсона, далі — до Миколаєва і звідти до Хмельницького, Одеси, Кропивницького, Києва та інших міст. Влада закликає зібрати найнеобхідніші речі та очікувати на евакуаційні автобуси.
У Міністерстві внутрішніх справ розповіли, що російсько-окупаційні війська продовжили обстрілювати Херсон навіть під час евакуації мирних жителів.
Станом на 19:20 вдалося евакуювати вже 1364 людини. На правобережжі Херсонщини під водою опинилися 1335 будинків.
Тим часом у зоопарку «Казкова діброва», що в окупованій Новій Каховці, заявили, що через підтоплення загинуло близько 300 тварин — мавпи, поні, єноти, вівці, папуги та багато інших мешканців звіринця. Врятувалися тільки пара лебедів і качки.
«Ми цілий рік намагалися врятувати тварин. Вони були заблоковані у парку. Парк було заміновано, всі дороги перекриті, евакуація тварин була неможливою», — розповіли в зоопарку.
Слухання Міжнародного суду
У Міжнародному суді ООН у Гаазі 6 червня розпочали розгляд позову України проти росії через порушення нею двох конвенцій ООН — про боротьбу з тероризмом та дискримінацією за національною ознакою.
Україна наголошує, що з 2014 року рф, порушуючи свої зобов’язання за Конвенцією про фінансування тероризму (ICSFT), спровокувала і підтримувала збройне повстання проти української влади на сході країни.

Також Україна зазначає, що росія створила «атмосферу насильства та залякування неросійських етнічних груп» у Криму, порушивши свої зобов’язання за Конвенцією про ліквідацію всіх форм расової дискримінації (CERD).
Обстріл аміакопроводу
росіяни 6 червня вдруге обстріляли аміакопровід у Куп’янському районі на Харківщині. Зафіксовано загалом 6 прильотів у районі насосної станції біля села Масютівка.
Очільник ОВА Олег Синєгубов зазначив, що станом на 21:20 аміаку в повітрі не зафіксовано, ситуація контрольована.
Питна вода
Кабінет Міністрів 6 червня виділив 120 млн гривень Держагентству водних ресурсів для сталого забезпечення жителів Миколаєва питною водою.
Вода буде подаватися руслом річки Інгулець у спеціальному режимі роботи.
Крім того, уряд напрацював нові рішення у зв’язку з підривом росіянами Каховської ГЕС. Зокрема виділять 1,5 млрд грн на будівництво двох нових магістральних водогонів.
Інші новини за день
- президент Володимир Зеленський зустрівся зі спеціальним представником Папи Римського Франциска, кардиналом Маттео Дзуппі, який очолює миротворчу місію від Ватикану в Україні;
- кримського художника Богдана Зізу, який минулого року облив синьо-жовтою фарбою двері «міської адміністрації» окупованої Євпаторії, засудили до 15 років ув'язнення;
- у Чехії незабаром розпочнуть ремонт українських танків Т-64;
- колишньому депутату Київської обласної ради повідомили про підозру у приховуванні майна в е-декларації за 2020 рік на суму понад 27 млн грн;
- ченців УПЦ МП зобовʼязали за три дні залишити 79 об’єктів Києво-Печерської лаври;
- на Яворівському полігоні на Львівщині викрили двох військових і лікарку, які понад рік шпигували для рф;
- у Кельні проросійську активістку Олену Колбаснікову, уродженку Дніпра, яка організовувала акції на підтримку рф у Німеччині, суд зобов’язав сплатити 900 євро штрафу;
- Фінляндія депортує дев’ятьох співробітників російського посольства, які виконували завдання для російської розвідки.
- Поділитися: