Підрив у сільраді, фонд ЄС для України на €50 млрд та недопуск дітей в укриття: головне за день 15 грудня

На Закарпатті під час сесії сільради депутат підірвав гранати. У ЄС знайшли спосіб обійти блокування Угорщиною 50 млрд євро допомоги для України. Дітей під час тривоги не впустили в шкільне укриття через те, що вони були із собакою. Зібрали головні новини за 15 грудня.

Підрив у сільраді на Закарпатті

Під час засідання Керецьківської сільської ради Мукачівського району депутат підірвав гранати в будівлі. За даними поліції, постраждали 26 людей, з них шестеро і сам підривник перебувають у тяжкому стані.

За інформацією ЗМІ, гранати підірвав депутат від «Слуги Народу» Сергій Батрин. В МВС заявили, що у нього вдома знайшли записку із зізнанням про підготовку до підриву.

Правоохоронці розслідують справу за статтями про незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України), а також про терористичний акт (ч. 1 ст. 258 КК України).

Український фонд на €50 млрд

Угорщина заблокувала пакет макрофінансової допомоги від Євросоюзу для України розміром 50 млрд євро. Та це не завадило Європейській раді оголосити про створення Українського фонду на ту ж суму.

Президент Євроради Шарль Мішель заявив, що переговори про допомогу Україні продовжаться наступного року. Один із резервних планів передбачає, що країни-члени надсилатимуть гроші в Україну поза бюджетним процесом ЄС.

Як розповіли у Міністерстві закордонних справ України, кошти спрямують, зокрема, на підтримку макроекономічної стабільності, відновлення та модернізацію української держави, а також на прискорення інтеграції в ЄС.

Нова допомога

Бюджетний комітет німецького Бундестагу схвалив рамкову угоду на 278 млн євро про виробництво артилерійських снарядів. Згідно з нею, Німеччина домовилась із французькою компанією про постачання додаткових боєприпасів для України.

А Литва передала кілька мільйонів патронів і декілька тисяч боєприпасів до переносних протитанкових гранатометів малої дальності. Також ЗСУ отримають близько тисячі розкладних ліжок.

Крім того, міністерство оборони та збройні сили Литви у співпраці з оборонною промисловістю Німеччини ремонтують у Литві танки Leopard 2, привезені з поля бою в Україні.

Водночас Південна Корея передала Україні 10 машин для розмінування.

Дітей не пустили в шкільне укриття

Учора, 14 грудня, під час повітряної тривоги брат із сестрою, 2011 і 2012 років народження, хотіли сховатись в укритті школи, в якій навчаються.

Проте охоронець не пустив їх до бомбосховища через те, що діти були із собакою породи мальтіпу.

У Київській міській прокуратурі вже розпочали досудове розслідування за фактом свідомого залишення без допомоги дітей, які перебували в небезпечному для життя стані та були позбавлені можливості вжити заходів для самозбереження (ч. 1 ст. 135 Кримінального кодексу України). Якщо провину охоронця школи доведуть, йому загрожує до 2 років позбавлення волі.

Суди у справах ветеранів

Юристи вивчають можливість запровадити в Україні суди у справах ветеранів або іншу окрему процедуру в межах наявних судів, щоб удосконалити розгляд справ ветеранів, які вчинили правопорушення через отриманий на війні травматичний досвід. Зокрема, оцінюють досвід США, де така система успішно працює.

Підхід полягає в тому, щоб знайти першопричину протиправної поведінки ветерана й допомогти йому впоратися з передумовами вчинення злочину. Для цього людина має пройти комплекс заходів, зокрема психологічну реабілітацію, менторську, соціальну, правову підтримку та медичну допомогу.

Програма може тривати кілька місяців, а може й понад рік — залежить від конкретного випадку. Якщо ветеран успішно її проходить, його звільняють від кримінальної відповідальності або значно зменшують термін ув’язнення. Якщо ж ні — справа ветерана повертається на розгляд звичайних судів.

Інші важливі новини за день