Підставна компанія ПВК «Вагнер» купила десятки тисяч касок із Китаю — Financial Times

Ілюстративне фото. Люди у військовій формі стоять біля входу в «Центр ПВК Вагнера» у Санкт-Петербурзі, росія, 4 листопада 2022 року
Ілюстративне фото. Люди у військовій формі стоять біля входу в «Центр ПВК Вагнера» у Санкт-Петербурзі, росія, 4 листопада 2022 рокуAP Photo, File

Підставна компанія російської ПВК «Вагнер» придбала 20 тисяч касок із Китаю наприкінці 2022 року.

Про це повідомляє Financial Times.

Видання виявило, що організації, які власник ПВК «Вагнер» євген пригожин використовує для оснащення своїх бойовиків для операцій в Африці, продовжували вільно експортувати й імпортувати товари на міжнародні ринки, попри західні санкції проти ПВК.

З митних декларацій та інтерв'ю FT дізналося, що пов’язана з «Вагнером» російська компанія Broker Expert купила 20 тисяч пластикових шоломів за 2 мільйони доларів у невеликої китайської компанії Hangzhou Shinerain Import And Export Co в листопаді та грудні 2022 року. У той період пригожин активно вербував в'язнів для війни проти України.

За даними Alibaba, ця китайська компанія має до 15 працівників і продає жіночий одяг. А на запитання журналістів там заявили, що «не втручаються в національні чи військові питання, дотримуються закону», а шоломи виготовили для ігрового використання. У російській імпортній декларації також зазначено, що вони «не для військового використання».

На прохання FT там не пояснили, що означає «використання в іграх». Також відмовилися надіслати фотографії шоломів.

Сам пригожин у відповідь на запит видання заявив, що «не пам'ятає, не знає або ніколи не чув» назви цієї китайської компанії.

FT також виявило, що Broker Expert продовжувала доставляти товари для операцій ПВК в Африці через порт Дуала в Камеруні під час вторгнення. Згідно з російськими митними деклараціями, компанія у серпні 2022-го відправила генератори, зварювальні електроди та вогнетривкі ізоляційні матеріали підконтрольній пригожину лісозаготівельній компанії в Центральноафриканській Республіці.

Раніше західні ЗМІ з посиланням на «злиті» дані американської розвідки повідомляли, що на початку 2023 року ПВК «Вагнер» зверталася до Китаю з проханням про постачання зброї, але Пекін не відповів на запит.