Пішки на Київ: як децентралізація створила проблеми сумським медикам
Запорошена траса Харків — Київ на підступах до Борисполя. Спека. Узбіччям йде крихітна група людей з двома пошарпаними плакатами, на одному з яких написано: «Йдемо на Київ шукати правду». Машини зі свистом проїжджають повз.
— Ви зупинитесь? — питаємо у жінки на чолі колони з червоним прапорцем. Це Оксана Нехме, реаніматолог лінійної поліклініки залізничної станції Ромни.
— Ні, ми йдемо, — впевнено відповідає вона.
Як і всі п'ятдесят співробітників, Оксана лишилася без роботи після того, як влада Ромнів провела реорганізацію лінійної поліклініки. Спочатку брала участь у голодуванні, а коли актив протестуючих медиків зрозумів, що реакції на це немає, залишила сім'ю і вирушила в дорогу зі ще тридцятьма колегами. У мікроавтобус, який супроводжує медиків, склали їжу, воду, речі і намети.
Медики з Ромнів вже тиждень в дорозі: «Йдемо на Київ шукати правду»
Історія протесту розпочалася 27 листопада 2015 року, коли персонал роменської поліклініки сповістили про реорганізацію. Міськрада Ромнів вирішила, що матеріально-технічний комплекс поліклініки повинен перейти в управління Центральної районної лікарні. Співробітникам лінійної поліклініки запропонували звільнитися за власним бажанням без виплат за скорочення і гарантій працевлаштування. Директор ЦРЛ Валентина Гунькова повідомила про те, що є лише 12 робочих місць для екс-співробітників. Почався затяжний конфлікт.
В кінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу», який передбачає бюджетну децентралізацію. Ці зміни передбачають перехід багатьох установ та організації з державної в комунальну власність. Вже тоді експерти прогнозували закриття медзакладів і масове скорочення співробітників.
24 грудня будівлю лінійної поліклініки рішенням сесії міськради передали в оперативне управління Центральної районної лікарні.
«Але колектив, який не погоджується з рішенням, забарикадувався в поліклініці і нікого не пускав, — каже мер Ромен Сергій Салатун. — Ми не могли туди потрапити і зайнятися реорганізацією. Зверталися в міліцію і прокуратуру, і тільки сьогодні (24 травня 2016) вони опечатали приміщення і виставили охорону ».
Оскільки в січні 2016-го поліклініку вивели з мережі фінансування, співробітники не отримують заробітну плату. Нових робочих місць для них теж немає. Обслуговувати 3,5 тисячі осіб, приписаних до поліклініки, по суті, нема кому.
З 11 травня медики почали голодування і мітинги на площі перед міськрадою
До середини травня актив закладу намагався домогтися відповіді від влади Ромнів і Сумської області про свою долю. Відповідь зводилася до того, що на місці поліклініки з'явиться дитяча лікарня, але офіційного рішення про це немає. У підсумку 11 травня медики влаштували голодування і почали серію мітингів на площі перед міськрадою.
«Я думаю, що причина в тому, що місцева влада поклала око на будівлю поліклініки, оскільки вона нова і розташована в хорошому місці — поруч залізничний вокзал, комунікації, — вважає лікар лінійної поліклініки Валентина Колесник. — Ще одна причина — конкуренція, якої хоче уникнути Центральна районна лікарня».
Після того, як стало зрозуміло, що на голодування міська влада не реагує, медики зважилися на відчайдушний крок — відправитися пішки до Києва, щоб вимагати відповіді від Кабінету міністрів, який ініціював законопроект про децентралізацію, що став причиною конфлікту.
Працівники поліклініки вимагатимуть відповіді від Кабміну
На початку походу, 19 травня, учасники дізналися, що влада Ромен ухвалила рішення ліквідувати поліклініку (раніше йшлося лише про реорганізацію) без виплати зарплати і гарантій працевлаштування. Печатки, бухгалтерські та кадрові документи повинні бути передані ліквідаційній комісії протягом трьох днів. Також депутати міськради вирішили звернутися до правоохоронних органів з вимогою провести розслідування проти посадових осіб поліклініки.
«Багато хто з надією стежить за цим походом, і я вірю, що люди доб'ються виконання своїх вимог, — каже активіст «Соціального руху» Федір Устинов, який супроводжує колону медиків з самого початку. — Це стане прикладом того, як єдність трудового колективу здатна ламати існуючий лад речей і владу сильних. Ця ситуація показала, що схема «я — начальник, ти — дурак» дала збій, тому що комерсанти, які засіли в керівництві міста, зіткнулися зі злагодженим колективом. Вони розуміють ризики, на які йдуть, і готові до дій».
- Поділитися: