Післяолімпійська відлига: що змінилося у відносинах Північної та Південної Корей
У понеділок, 5 березня, десятеро спецпредставників із Сеула прилетіли в Пхеньян. Двоє з них — високопоставлені чиновники зі сфери безпеки. Уперше, відколи Кім Чен Ин перебрав до рук владу в 2011—му, він зустрівся з офіційними делегатами країни—сусіда. Востаннє південнокорейські чиновники відвідували Пхеньян ще у 2007 році, коли КНДР очолював Кім Чен Ир.
Відлига у відносинах між Кореями розпочалася ще напередодні Зимових Олімпійських Ігор у Пхьончхані, на які КНДР відрядили делегацію. Відтоді світ спостерігає за тим, як Кім Чен Ин, який кілька місяців тому погрожував США ядерним ударом, робить кроки до примирення.
Про що домовилися на зустрічі у Пхеньяні, чи зустрінуться лідери двох Корей та чи примиряться Кім Чен Ин із Трампом — розбиралося Громадське.
ДОМОВЛЕНОСТІ: саміт у квітні та переговори з Вашингтоном
Делегацію північнокорейський лідер пригощав вечерею та навіть познайомив зі своєю дружиною Лі Соль Чжу. Вона стала першою першою леді, яку представили гостям з Південної Кореї.
Як повідомляє BBC, посилаючись на північнокорейське інформагенство KCNA, Кім Чен Ин «тепло прийняв делегатів», відтак вони мали «щиросердну» розмову, яка тривала чотири години. Під час зустрічі, якщо вірити південнокорейським чиновникам, погодили кілька важливих речей.
Перше — Кім Чен Ин та Мун Чже Ін зустрінуться на саміті у квітні. У заяві також ідеться, що Кореї розпочнуть робочі дискусії для підготовки події, а також уперше запустять гарячу лінію, щоб двоє лідерів могли напряму поговорити один з одним.
Друге — КНДР готова до переговорів з Вашингтоном, а також заявляє, що може призупинити ядерні випробування на час таких дискусій.
«Північна Корея чітко висловила готовність до денуклеаризації. Вона ясно дала зрозуміти, що не матиме жодних причин зберігати ядерну зброю, якщо військова загроза буде виключена, а безпека — гарантована», — цитує заяву Південної Кореї видання The New York Times.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Таємниця ядерної кнопки: її не існує
Північнокорейський лідер Кім Чен Ин (третій ліворуч) фотографується з представниками делегації з Південної Кореї у Пхеньяні, Північна Корея, 5 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/SOUTH KOREAN PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT
ВАШИНГТОН: прогрес і відсутність плану?
Президент США Дональд Трамп традиційно відреагував на новину у Twitter.
«У перемовинах з Північною Кореєю можливий прогрес. Уперше за багато років усі зацікавлені сторони зробили серйозне зусилля. Світ дивиться та чекає! Це може бути оманлива надія. Але США готові зробити все можливе в будь-якому напрямку!», — написав він.
Наприкінці лютого США посилили санкції проти КНДР — Трамп назвав їх «сильнішими, ніж будь-коли». Саме максимальний тиск на Пхеньян з метою підштовхнути його до переговорів про відмову від ядерної програми і був стратегією США в останні роки. Однак тепер, коли Кім Чен Ин погодився сісти за стіл переговорів, невідомо, чи має Вашингтон чіткий план дій. Також непевності ситуації додає й нещодавня відставка посла США в Північній Кореї.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чи така страшна армія КНДР, як її малюють?
Північнокорейський лідер Кім Чен Ин (у центрі праворуч) тисне руку старшому раднику з питань безпеки Південної Кореї Чхун Ейонгу (у центрі ліворуч) під час зустрічі у Пхеньяні, Північна Корея, 5 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/SOUTH KOREAN PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT
МАЙБУТНЄ: примирення заради ослаблення санкцій
Мун Чже Ін, на відміну від попереднього консервативного уряду, робить ставку на діалог і примирення. Попри необхідність посилювати санкції, він усе одно тримав руку простягнутою.
Експерти сподіваються на зменшення напруги на корейському півострові, але застерігають: Пхеньян таким чином може намагатися віддалити Сеул від Вашингтона та підштовхнути його до ослаблення санкцій.
- Поділитися: