Таємниця ядерної кнопки: її не існує
Американське видання The New York Times опублікувало матеріал, вякому йдеться, щовислів «палець накнопці»— цевсього лише метафора, яка означає готовність розпочати ядерну війну.
«У мене теж є ядерна кнопка, вона набагато більша й потужніша», — уже традиційно чергова заява північнокорейського лідера Кім Чен Ина спровокувала американського президента Дональда Трампа відповісти йому у Twitter. Після опівночі північнокорейський лідер заявив, що має на своєму столі ядерну кнопку, а балістичні ракети КНДР можуть досягнути материкової частини США.
Але того, чим вони «міряються», насправді не існує.
Американське видання The New York Times опублікувало матеріал, в якому пояснюється, що вислів «палець на кнопці» — це всього лише метафора, яка означає готовність розпочати ядерну війну.
Звідки «ноги ростуть»?
Видання пише, що походження фрази «палець на кнопці» сягає часів Другої світової війни й стосується сигналів тривоги в бомбардувальниках. Пілоти використовували таку кнопку в разі, якщо виникала потреба сповістити інших членів екіпажу, що їм необхідно залишити літак через ушкодження.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чи така страшна армія КНДР, як її малюють?
У «Політичному словнику Сафайра» йдеться, що «палець на кнопці» — це ще й «страшна фраза для атаки суперника» під час президентських перегонів. Гілларі Клінтон, зокрема, заявляла під час передвиборчої кампанії, що «Трамп не повинен тримати палець на кнопці чи руки на економіці», пише The New York Times.
Якщо не кнопка, то що?
Валіза. Ядерна валіза, яку президент Сполучених Штатів мусить завжди мати при собі. Зазвичай її носить один з п’яти військових радників. Нещодавно колишній офіційний фотограф Барака Обами Піт Соуза опублікував в Instagram знімки так званої «ядерної валізки» президента США.
A post shared by Pete Souza (@petesouza) on Jan 2, 2018 at 7:56pm PST
Щоб санкціонувати ядерну атаку, президент мусить підтвердити свою особу. Зробити це дозволяє спеціальний код, який очільник Білого Дому також завжди повинен мати при собі. У нього навіть є спеціальна назва — «крекер».
Президенту Сполучених Штатів не потрібне схвалення Конгресу чи військових, щоб запустити ядерну ракету. Однак з приходом до влади Дональда Трампа, який під час передвиборчої гонки закликав зміцнювати ядерні потужності США й навіть в одному з інтерв’ю сказав — «Хай це буде гонка озброєнь», американські політики закликають позбавити президента такої можливості. Сенатори Едвард Маркі та Тед Лью пропонували законопроект, згідно з яким ядерну атаку спершу мав би схвалити Конгрес Сполучених Штатів.
Як це працює в Північній Кореї, загадка. Однак, зважаючи на те, що Кім Чен Ин стратив міністра оборони за те, що він перед ним заснув, — нічий дозвіл йому не потрібен.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ядерні суперечки: що треба знати про угоду з Іраном
Миттєва атака на США також важко корелюється з реальністю. У статті The New York Times ідеться, що міжконтинентальні ракети КНДР заправляються рідким ракетним паливом, а для цього потрібно кілька годин.
Що показує «годинник судного дня»?
Його ще називають Годинником Апокаліпсису — він відраховує символічний час (до півночі) до глобальної катастрофи. Це проект часопису Чикагського університету, започаткований у 1947 році. Періодично на обкладинці з’являється годинник, який символізує напругу в міжнародних відносинах і прогрес у розвитку ядерного озброєння. Нині стрілка годинника застигла за дві з половиною хвилини до півночі.
Востаннє годинник перевели невдовзі після обрання президентом Дональда Трампа — 26 січня рада директорів часопису, серед експертів якої 18 нобелівських лауреатів, перевела його з 23:27:00 на 23:57:30.
«Сполучені Штати та Росія, які разом мають понад 90% світових запасів ядерної зброї, так і не досягнули згоди щодо низки загроз, від Сирії та України до кордонів НАТО. Обидві країни продовжують широку модернізацію ядерних сил і серйозних домовленостей щодо контролю озброєння наразі не видно», — ідеться у звіті ради директорів Bulletin of Atomic Scientists. Згадують вони й про ядерні випробування Північної Кореї, яка «демонструє, що продовжуватиме розвивати ядерну міць».
Сьогодні загроза ядерної війни найсерйозніша за останні 64 роки. Найближче до опівночі стрілка годинника опинилася в 1953-му, коли США й СРСР випробували водневі бомби.
- Поділитися: