До скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі та відкриття ринку сільгоспземель уряд спільно з Національним банком планує зменшити відсоткові ставки за кредитами, а також запровадити спеціальні кредити для малих фермерів з нижчими, ніж ринкові, відсотками.

Про це повідомив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук, передає прес-служба уряду.

Зокрема, за словами прем'єра, уряд працює над інструментом, який дозволить знизити рівень відсоткових ставок за кредитами для малих фермерів.

«Зараз у великих холдингів дешевший ресурс. У маленьких — значно дорожчий, у них немає ресурсу, щоб купувати цю землю. Нам потрібно дати можливість малому фермеру для купівлі земельної ділянки отримати кредит за значно нижчою кредитною ставкою, щоб він був на рівні з іноземними суб’єктами або навіть вигравав», — повідомив прем’єр.

За його словами, ринок землі має повністю відкритися влітку 2020 року. До того часу Нацбанк має знизити рівень відсоткових ставок за кредитами.

«Тобто ми знизимо ставки по кредитах в цілому та зробимо їх ще дешевше конкретно для купівлі земельної ділянки, щоб українець був у вигідніших умовах, ніж його іноземний конкурент», — додав Гончарук.

Також у новій моделі ринку землі передбачається можливість купувати та продавати земельні паї іноземними компаніями. Для цього таким компаніям потрібно буде створити юридичну особу в Україні, щоб сплачувати тут податки.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський доручив парламенту до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.

Поділитись: