Вакцинація проти грипу в Дніпрі, 24 листопада 2016 року
Фото:

УНІАН/Сергій Ісаєв

В Україну вже надійшли вакцини від грипу і будь-хто, у кого немає медичних протипоказань, може зробити собі щеплення. Кому це потрібно насамперед? Чи варто боятися побічних реакцій? Чому епідемія COVID-19 є додатковим аргументом на користь вакцинації від грипу? Про це ми запитали у лікарки-інфекціоністки, імунологині, докторки медичних наук Алли Волохи.

Хто в групі ризику 

В Україні щеплення від грипу не є обов’язковим. Іншими словами, кожна людина сама вирішує, вакцинуватися чи ні. Але є категорії людей, які належать до групи ризику. Тож саме їм щеплення рекомендують зробити передусім. 

До таких категорій належать:

  •  діти віком до 5 років, оскільки вони хворіють найчастіше і в них частіше за інших хвороба протікає важко;
  • вагітні жінки, які також важче за решту хворіють на грип, окрім того, вірус загрожує і плоду;
  • дорослі люди, які мають хронічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма, цукровий діабет або захворювання серцево-судинної системи), а також страждають на ожиріння.

До групи ризику також належать літні люди (старші за 65 років), оскільки імунна система в них працює не так добре, як у молодих, і вони частіше за інших страждають на хронічні захворювання, які можуть загострюватися від грипу. Щеплення від грипу рекомендують робити й медикам — вони мають високі шанси захворіти на грип і заразити ним інших людей — та представникам інших професій, які багато контактують із людьми. 

За даними Центру громадського здоров’я, у минулому епідеміологічному сезоні на грип в Україні перехворіло 4,9 мільйона людей, з яких 71 людина померла. Але якщо говорити про цифри по світу, то вони виглядають зовсім невтішними — від сезонного грипу щороку помирає від 290 до 650 тисяч людей.

Жінка тримає в руках медичну маску, Львів, 26 лютого 2020 року
Фото:

УНІАН/Микола Тис

Оманлива статистика 

Якщо поглянути на поточну ситуацію в Україні, стає очевидним, що за кількістю померлих грип не може зрівнятися з COVID-19. Впродовж останніх тижнів часто за одну добу від коронавірусної інфекції помирало більше людей, ніж від грипу за весь минулий сезон. Через це може скластися враження, що небезпекою від грипу цьогоріч можна взагалі знехтувати. Але така думка хибна з низки причин. 

По-перше, симптоми грипу та COVID-19 дуже схожі, але якщо людина вакцинована від грипу, то такі симптоми в неї, найімовірніше, означатимуть, що вона хвора на COVID-19. Іншими словами, вакцинація спрощує діагностику хвороби, якщо така виникне. 

По-друге, якщо говорити саме про дітей, то для них грип такий самий небезпечний, як COVID-19.

І по-третє, коронавірусна інфекція жодним чином не скасовує грип. Не можна виключити й того, що людина захворіє одночасно цими двома хворобами. З іншого боку, можна сподіватися, що завдяки карантинним заходам грип цього сезону буде поширюватися менше, ніж зазвичай. 

Коли треба вакцинуватися 

Вакцини доступні вже сьогодні, тому щеплення не варто відкладати. Для цього також є декілька підстав. Зокрема слід пам’ятати, що захист після ін'єкції виникає не відразу: потрібно близько двох тижнів для того, щоб організм виробив достатню кількість антитіл, які боронять його від вірусу. Що далі ми відкладаємо щеплення, то більші шанси, що ми зробимо його надто пізно (упродовж цих двох тижнів після щеплення цілком можна захворіти). 

Крім того, як показує минулорічна практика, ближче до зими (принаймні у Києві) було складно знайти вакцину — навіть у провідних комерційних медичних закладах. Однак краще зробити вакцину пізніше — взимку, — ніж не робити її взагалі. Навіть у разі, якщо ви вже встигнете перехворіти на грип. Річ у тім, що цього сезону в нас очікуються чотири штами вірусу. Тобто одна людина має шанси перехворіти на грип більше одного разу впродовж сезону. Антитіла від одного штаму не захищають людину від інших.

Вакцина для профілактики грипу в Києві, 2 листопада 2017 року
Фото:

УНІАН/Віктор Ковальчук

Найкраще, що вигадало людство 

Ефективність вакцини від грипу, за даними ВООЗ, становить приблизно 60%, якщо йдеться про категорію людей у віці від 18 до 64 років. Але вона може залежати від конкретного сезону, а також від стану здоров’я людини і, звісно, від часу, який минув після вакцинації. Це означає, що навіть вакцинована людина може захворіти на грип. Але щеплення вберігає від важких ускладнень. І найголовніше — це найкращий захист від грипу, який винайшло людство. 

Крім того, у дітей до 9 років вакцина може не забезпечити достатній захист від хвороби з першого разу. Саме тому, якщо дитина раніше ніколи не вакцинувалася від грипу, через місяць після першої вакцинації роблять другу. У наступні роки дитину вакцинують лише один раз на сезон. 

Слід також пам’ятати, що щеплення від грипу можна робити дітям від 6 місяців. Це додатковий аргумент на користь того, що батьки молодших дітей, аби максимально захисти їх, мають зробити щеплення собі та іншим членам сім’ї, які живуть разом із немовлям. 

Страхи надумані та реальні 

Вакцини проти грипу використовуються понад пів століття і за цей час вони довели не лише свою ефективність, але й безпечність. Проте як не буває стовідсоткової ефективності, так не може бути й абсолютної безпечності. Наприклад, вакцина від грипу може спровокувати анафілактичний шок — небезпечний для життя стан, який може швидко розвинутися безпосередньо після ін’єкції вакцини. Але це трапляється вкрай рідко — один випадок на один мільйон доз. І саме тому після ін’єкції пацієнта просять залишитися на певний час у поліклініці, щоб він міг отримати допомогу в разі потреби. Це застереження, до речі, стосується й інших вакцин. 

Такі побічні реакції як підвищення температури тіла трапляються при вакцинації від грипу, але вони не становлять небезпеки й зазвичай минають за 2-3 дні. Трапляються також побічні реакції місцевого характеру, наприклад, почервоніння шкіри. Вони також безпечні.

Вакцина від грипу має зберігатися в холоді. Якщо цієї умови не дотримуватися, вона зіпсується і стане недієвою. Але навіть зіпсована вакцина зазвичай не становить небезпеки для здоров’я. Просто вона не захистить. 

Огляд у лікаря обов’язковий 

Робити щеплення від грипу без попереднього огляду не можна. Лікар має переконатися, що за станом здоров’я у вас немає протипоказань до вакцинації та в деяких випадках може відмовити. Наприклад, не можна вакцинуватися людям, хворим на гострі захворювання з температурою вище 38,0°C, а також із гострим захворюванням серця, нирок та печінки. Також щеплення від грипу може бути протипоказане людям з важкими алергічними реакціями на курячий білок. Під час захворювання на COVID-19 робити вакцину від грипу не можна, але можна після одужання, так само як і після ГРВІ.

Вакцинація від грипу у Києві, 2 листопада 2017 року
Фото:

УНІАН/Віктор Ковальчук

Які є вакцини

Цього сезону в Україні доступні чотири різні вакцини від грипу — незалежно від того, чи будете ви робити щеплення в державній поліклініці, чи в комерційному медзакладі. Дві з вакцин чотиривалентні, тобто захищають від усіх чотирьох штамів вірусу грипу, на які очікують у нас цього сезону. Це вакцини «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея). Ще дві вакцини – тривалентні, тобто захищають від трьох штамів вірусу грипу. Це ще одна вакцина «Джісі Флю», а також «Інфлувак» («Абботт Біолоджікалз Б.В.», Нідерланди). 

Де можна зробити та скільки це коштує

Тут існує кілька варіантів. Один із найпростіших — звернутися до сімейного лікаря. У такому разі вам доведеться за власний кошт придбати вакцину, але за обов’язковий огляд у лікаря і саму процедуру вакцинації платити нічого не потрібно. Ціна доступних вакцин в аптеках сьогодні в межах 250-300 гривень. 

Слід враховувати: якщо при медичному закладі, де працює ваш лікар, немає аптеки, або в такій аптеці немає вакцини, то її треба буди придбати деінде. Можливо, доволі далеко від медичного закладу. Тоді разом із препаратом вам продадуть або дадуть під заставу спеціальний термобокс, який вбереже вакцину від нагрівання під час переїзду до лікаря. 

Ще один варіант — звернутися до комерційного медичного закладу. Тут процедура вакцинації може бути більш зручною, але крім власне вакцини доведеться заплатити за огляд лікаря та саму ін’єкцію. Загальна ціна за це складе приблизно 400-800 гривень (залежно від медичного закладу).

Поділитись: