Пластика заради Zoom та неминуче переїдання: 5 неочевидних наслідків пандемії, які ми вже відчуваємо у своєму житті

Коли на початку 2020-го пандемія увірвалась у наші життя, ніхто не міг уявити, як надовго та як сильно вона їх змінить. З початком карантину та зменшенням мобільності у людей з’явилися нові звички: щонайперше у ставленні до свого здоров’я, також щодо взаємодії з іншими людьми. Змінилися споживацькі тренди та ставлення до дистанційної роботи й навчання.
У цьому тексті ми хочемо трохи абстрагуватися від статистики інфікування, новин про новий штам коронавірусу та інформації про масову вакцинацію. Натомість розповімо про неочевидні наслідки пандемії для нашого життя (обіцяємо, деякі вас здивують).
Розлучення стали частішими — хоча й не всюди
Вже за підсумками перших карантинних місяців у Китаї (звідки почалась пандемія і де локдаун ввели раніше) зросла кількість розлучень. Експерти називають карантин таким собі ідеальним штормом — випробуванням для пар, яким довелося раптово незвично багато часу проводити разом. Іще один фактор — погіршення психологічного стану партнерів у зв’язку з новою коронавірусною реальністю, посилення депресивних станів та тривожності. А ще — зростання випадків сімейного насильства.

Про збільшення кількості розлучень наприкінці року заговорили й в інших країнах. Наприклад, провідна британська юридична фірма Stewarts зафіксувала збільшення кількості заяв на розлучення на 122% у період з липня по жовтень у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Фахівці Stewarts були не надто здивовані такою тенденцією. За їхніми спостереженнями, розлучення частішають якраз після певного часу, який пари або родини проводять разом — наприклад, після різдвяних вихідних.
У США головний юридичний сайт для укладання контрактів оголосив про зростання продажів своєї основної угоди про розлучення на 34%. Причому 20% клієнтів становили молодята, які одружилися лише у попередні п’ять місяців.
До речі, у низці країн, як-от і в сусідній Росії, навесні статистика розлучень не віщувала нічого незвичайного. Ба більше — люди розлучалися навіть на 35% менше у порівнянні з 2019-м. Але тривало це недовго: щойно закінчився жорсткий карантин і люди банально почали частіше залишати домівку, подавати на розлучення теж почали частіше.
Ймовірно, Україна — одна з небагатьох країн, які не «вписались» у цей сумний тренд. За даними Мін’юсту, оприлюдненими у жовтні, на карантині українці в шість разів більше одружувались, ніж розлучались. Хоча шлюбів усе-таки менше, ніж торік.

Переїдання та надмірна вага — як наслідок карантинного життя і додатковий ризик
Звісно, надмірну вагу складно назвати глобальною тенденцією, яка пов’язана саме з карантином. Ще на початку пандемії Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляла про зростання рівня ожиріння у світі щонайменше утричі у порівнянні з 1975 роком.
Однак нещодавнє дослідження Біомедичного дослідницького центру Пеннінґтона в штаті Луїзіана довело зв’язок зміни способу життя під час карантину із зайвою вагою. Науковці проаналізували досвід тисяч людей у 50 країнах і зробили висновок: пандемія та наслідки локдауну призвели до кардинальних змін у розпорядку дня і харчування.
Локдаун спонукав людей у всьому світі скоротити фізичну активність та вживати більше нездорової їжі — близько 27% опитаних розповіли, що відчули це уже в перші тижні карантину. Прикметно, що збій харчової поведінки тісно пов’язаний і з психологічним станом, який у багатьох сильно погіршився в період карантину, та зміною режиму сну. Відповідно, проблеми з переїданням та зайвою вагою отримали й ті, хто раніше ніколи не стикався з подібним.
Однозначно пандемія змусила поглянути на проблему із зайвою вагою більш серйозно, адже люди з ожирінням легше потрапляють у зону ризику й важче переносять вірус. У Китаї, звідки почалася пандемія, нині понад половина дорослого населення (а це понад пів мільярда людей) страждає від надмірної ваги — майже вдвічі більше у порівнянні з 2002 роком. Такі результати дослідженні оприлюднила влада КНР — і вже починає бити на сполох.

Ми почали менше палити. Але це не точно
Щодо інших звичок, згубних для здоров’я, думки розділилися. Влітку британська організація Action on Smoking and Health (Ash) радісно повідомляла, що через пандемію курців у Сполученому королівстві стало найменше за останнє десятиліття. Понад мільйон людей кинули палити, боячись гіршого перебігу коронавірусу для вже уражених палінням дихальних шляхів. Зіграв роль і локдаун: зайвий раз виходити у магазин за цигарками було невиправдано.
Згідно із дослідженням JAMA, найбільше відмов від шкідливих звичок було серед молоді. Це пов’язано зокрема з тим, що у період локдауну студентам довелося залишати кампуси та приїздити додому, де вони опинялися під суворішим контролем батьків. Понад дві третини молодих людей у Сполучених Штатах повідомили, що скоротили вживання електронних сигарет під час карантину або взагалі відмовилися від цієї звички.
А втім, виробники сигарет радять не спішити з висновками. За оцінками Marlboro Altria Group Inc, споживання їхніх цигарок скоротилося не набагато — лише на 2-3%. Радше змінилися споживацькі звички. Наприклад, курці почали скуповувати більше пачок цигарок за раз — щоб зайвий раз не виходити в магазин.
Загалом же американці палили багато й під час карантину: по-перше, вільного часу стало більше, по-друге, навіть для малозабезпечених родин порятунком стали карантинні виплати від держави. Якщо у контексті паління слово «порятунок» доречне, звісно.

Зріс попит на пластичні операції та різноманітні б’юті-процедури (усе через Zoom)
Напевно, найнесподіваніше відкриття, пов’язане з карантинною реальністю — зростання попиту на пластичні операції та інші «процедури краси». Адам Росс, представник Американської спільноти пластичних хірургів, пов’язує таку тенденцію зокрема і з кількамісячною недоступністю б’юті-послуг в умовах локдауну — тож після того, як його послабили, пацієнти нарешті змогли потрапити до салонів та клінік.
Поки немає загальносвітової статистики, яка б підтверджувала бум у пластичній хірургії, але окремі американські клініки повідомляють про подвоєння попиту у порівнянні з попереднім роком. Як зазначає директор Центру сучасної косметичної й лазерної хірургії в Цинциннаті Джон Мендельсон, дев’ятеро з десяти його пацієнтів та пацієнток зізнаються: на їхнє рішення зробити операцію вплинули відеодзвінки в Zoom.
Експерти пояснюють це так: у живому спілкуванні ми рідко надаємо так багато уваги своєму зовнішньому вигляду, адже не бачимо себе збоку. Під час відеодзвінків доводиться ж дивитися не лише на мовця, а й на своє дзеркальне зображення — воно, як виявилося, багатьох не влаштовує.
Окрім того, б’юті-процедури, які потребують тривалого відновлення (скажімо, хірургія обличчя, після якої довго не спадає набряк) тепер стали доступнішими у зв’язку з дистанційною роботою. Раніше вони б потребували кількох тижнів, а то й місяців «випадіння» з офісного режиму, зате тепер повернутися до робочих обов’язків за домашнім ноутбуком можна уже за кілька днів.
Ну і, звісно ж, ще один важливий фактор — фінансовий. У зв’язку із закритими кордонами й обмеженими можливостями поїхати у відпустку, на яку зазвичай родини відкладали гроші увесь рік, тепер їх частіше інвестують у більш певні речі — як-от красу.

Ми стали жити більш екологічно — хоча й не навмисно. І тривало це недовго
Локдаун допоміг нам трохи зберегти природу — за час карантину (у першій половині 2020-го) спостерігалося рекордне зменшення викидів парникових газів. За такі досягнення ми б, напевно, ще не скоро могли похвалити себе, якби не разюче скорочення авіаперевезень, тимчасове зупинення наземного транспорту та енергетики. Загалом викиди скоротилися на 8,8% — це хороша новина.
Є й гірша — тривало це недовго. Уже в липні, з послабленням карантину, рівень забруднення повернувся до звичного показника. Відповідно, надії про довготривале зменшення викидів, яке б допомогло сповільнити глобальне потепління, не виправдалися. Та й короткотермінова зміна виявилась занадто незначною у порівнянні із загальним зростанням концентрації CO2.
- Поділитися: