По кому тікає TikTok. Як популярний сервіс став головним порталом викачування даних користувачів

По кому тікає TikTok. Як популярний сервіс став головним порталом викачування даних користувачів
depositphotos

hromadske публікує матеріал Сергія Голубицького, журналіста «Новой Газеты», у рамках партнерства незалежних медіа Східної Європи.

У статті «Великий брат за викликом» (№ 67, «Новая газета» від 29 червня 2020 р.) я полоскотав нерви читача розповіддю про те, як на торгових майданчиках даркнету ведеться жвава торгівля усім нашим спіднім: від деталізації телефонних дзвінків до персональних записів у базах даних МВС / ДІБДР / ФПС / ПФР / НБКІ та ін. Гранична актуалізація пропонованої інформації не залишає сумнівів: дані крадуть не «злі хацкери», а співробітники відомств, відповідальних за ведення цих самих баз даних.

Пропоную сьогодні поглибити наші знання питань цифрового нудизму й познайомитися з головним постачальником приватної інформації, яка різними манівцями рано чи пізно стає надбанням широкої громадськості. Якщо я зараз скажу, що основним джерелом витоку є ми самі, навряд чи хтось здивується.

Не здивується, бо нам давно натуркали повні вуха про те, як відповідально слід ставитися до особистої цифрової безпеки, вигадувати тільки надійні паролі, зберігати їх у надійному місці й т.д. Проте історія, яку збираюся сьогодні розповісти, трохи про інше.

Якщо коротко, то: не так важливо, з якою відповідальністю та серйозністю ви оберігає свої персональні дані, тому що їх усе одно рано чи пізно вкрадуть.

Чому? Тому що в наших мобільних телефонах, планшетах і комп'ютерах крадуть інформацію майже всі програми. Рідкісні винятки трапляються, та це лише підсилює загальну тенденцію.

Такий поворот сам по собі, знову ж таки, не дивує, оскільки ми якось уже змирилися з ключовою аксіомою сучасної цифрової економіки: якщо бачимо, що навколо нас усі товари безкоштовні, значить єдиним товаром на ринку є ми самі.

Народ наш, до речі, про такий стан справ у світі здогадувався задовго до цифрового століття й оформив здогад у чудовій приказці: «Безплатний сир буває тільки в мишоловці». На жаль, при переході з ріаллайфу в цифрову реальність народна мудрість десь на шляху загубилася, тому безвідповідальність нашої поведінки в мишоловках, розставлених на кожному розі віртуального світу, іноді просто вражає.

Особливо мене розчулюють друзі-філологи, колись — побратими по альма-матер, нині ж — побіліла від сивини й життєвої мудрості професура (а дехто навіть членкори Академії наук). З неприхованою радістю викладають вони у своїй стрічці ФБ відповіді на «онлайн-тести», із яких цифрові фраєри виносять фотки того, «як ви будете виглядати через 20 років», а цифрові авторитети — сотні мегабайтів неоціненної інформації з приватними фотографіями, відео, особистим листуванням і — головне — повною картограмою соціальних зв'язків і вподобань.

Ризикну, утім, припустити, що навіть просунутий з технічного погляду читач навряд чи здогадується про справжні масштаби цифрового злодійства і про цинічність тих, хто краде в користувачів особисті дані.

Є у світі одне масове запаморочення, яке називається TikTok. Придумала його у 2016 році в Пекіні нібито приватна компанія під назвою ByteDance. Будь-яка людина, знайома з устроєм китайської економіки, епітет «приватна» зобов'язаний пропустити повз вуха, бо в КНР у всьому, що стосується великих грошей, нічого приватного бути не може за визначенням: там усе де-факто державне — і гроші, й активи, і люди.

Фасад може бути яким завгодно, але суть незмінна: щасливі «мільярдери» й геніальні «бізнесмени» — люди, безсумнівно, заможні, але ніколи не вільні.

Вони службовці, а їхній успішний бізнес — це ще одна цеглинка у стіні історичного тріумфу Комуністичної партії.

Так ось, «приватна компанія» ByteDance вигадала у 2016 році соціальну мережу для створення й перегляду коротеньких (по 15 секунд) відеокліпів місцевим китайським населенням. Мережа називалася «Доуінь».

Два роки «Доуінь» розважав китайських людей, а потім виплив улітку 2018 року в міжнародні води — під іншою назвою (TikTok), на інших серверах, з іншими правилами цензури (точніше, узагалі без правил).

Сьогодні в TikTok відкриті представництва в усьому світі — в Берліні, Лондоні, Парижі, Лос-Анджелесі, Нью-Йорку, Дубаї, Мумбаї, Джакарті, Сеулі, Токіо. Незабаром буде в Москві (а, можливо, уже й відкрили, оскільки ще минулого літа велися успішні перемовини щодо цього).

Масштабна експансія пояснюється унікальною популярністю китайського сервісу: у світі ця «соціальна мережа» (лапки поясню згодом) налічує приблизно мільярд користувачів! Найбільше прихильників нехитрих відеоприколів — у США та Індії. Росія, Бразилія та Мексика намагаються не відставати.

За підсумками 2019 року, наші співвітчизники щомісяця переглядали в TikTok понад 16 млрд відеороликів і самі публікували 20 млн кліпів. «Лайкали», ясна річ, теж до самозабуття: 1,62 млрд разів!

Проблеми в TikTok почалися майже відразу після виходу за межі Піднебесної: у лютому 2018 року китайців звинуватили у США в незаконному зборі даних у дітей до 13 років без згоди їхніх батьків. Першого разу TikTok відбувся комариним укусом — штрафом 5,7 млн доларів.

Петро Саруханов/«Новая газета»

Наступні 20 місяців TikTok успішно відбивався від звинувачень у «запереченні Голокосту», пропаганді педофілії та розпліднику конспірології, посилаючись на очевидне: за всіма користувачами-ідіотами встежити жодним чином не виходить.

Улітку 2019 року до TikTok спробував причепитися Роскомнадзор, але духовна й ідеологічна близькість заважала приховати театральність дії.

Про те, за яких умов відбувалися перемовини дружніх структур, можна зробити висновок за релізом РІА Новини: «Відбулася зустріч керівників профільних управлінь Роскомнадзору з представниками китайської соціальної мережі TikTok. Під час заходу обговорили широке коло питань взаємодії керівної компанії TikTok — ByteDance — і наглядового відомства. Сторони також обговорили питання локалізації баз персональних даних російських користувачів на розташованих у Росії серверних потужностях. Представники компанії підтвердили намір виконати цю вимогу російського законодавства».

Риторика рапорту про дружню бесіду так нагадує кіножурнал «Новини дня», який передував кожному кіносеансу в Радянському Союзі, що аж сльози на очі навертаються.

Ворог тим часом не дрімав. 27 листопада 2019 року в каліфорнійський суд відправився груповий позов проти ByteDance Inc. і TikTok Inc., у якому висувалися феєричні звинувачення:

«Його користувачі не здогадуються про те, що програмний код TikTok містить модулі китайської розвідувальної служби. TikTok секретно завантажує та пересилає на сервери, розташовані в Китаї, величезні обсяги приватної інформації, яка дозволяє ідентифікувати користувача, скласти його профіль, відстежити місце розташування та переміщення територією Сполучених Штатів. TikTok також таємно перехоплює без відома й дозволу користувачів файли, як-от відео, не призначені для публікації».

У січні 2020 року, не чекаючи рішення суду, Держдепартамент і міністерство внутрішньої безпеки США заборонили своїм співробітникам використовувати на службових пристроях TikTok. Усе це, однак, за відсутності прямих доказів, виглядало як черговий виток торговельної війни з Китаєм, тому дозволяло TikTok зняти з себе відповідальність і навіть симулювати праведне обурення.

Дзвін на китайському цвинтарі пробив 10 березня 2020 року. Програмісти Талаль Хадж Бакрі й Томмі Міск проаналізували системні логи мобільних пристроїв і дійшли висновку, що TikTok висмоктує зі смартфонів користувачів дані, які можуть містити адреси криптовалют, лінки для відновлення паролів, особисте листування, а також усе, що потрапляє в буфер обміну мобільного пристрою.

У дослідженні Бакрі й Міска був, проте, нюанс, який дозволяв TikTok, як і раніше, зберігати пристойну міну під час поганої гри: у крадіжці призначених для користувача даних були також викриті ще... 50 мобільних додатків!

Перелічувати їх усі немає потреби, тому назву лише ті, що напевне знайомі кожному читачеві: Viber, Russia Today, AliExpress, Hotels.com, Bejeweled, The Wall Street Journal, Reuters, New York Times, CNBC і т.д.

Те, що призначені для користувача дані крадуть також найбільші ЗМІ, торгові майданчики й популярні іграшки, дозволило TikTok послатися на загальноприйняту практику, приплести боротьбу зі спамом та оголосити — для послаблення напруги в суспільстві — про припинення крадіжок даних із буфера обміну мобільних пристроїв користувачів уже в найближчому релізі.

На щастя, довіра виявилася безповоротно підірваною, тому повне викриття TikTok стало лише питанням часу.

У травні софтверний інженер на прізвисько bangorlol здійснив успішну декомпіляцію коду TikTok. Від того, що він оприлюднив, волосся стало дибки в усього непрогресивного людства.

З'ясувалося, що функціонал «соціальної мережі» для TikTok — лише фасад, за яким ховається найпотужніша розвідувальна машина, котру за ефективністю роботи й обсягом поцуплених даних можна порівняти хіба що з американським «Ешелоном». TikTok перехоплює призначені для користувача дані після кожних 1-3 ударів по віртуальній клавіатурі!

Засмоктує при цьому в себе абсолютно все, що користувач дозволяє засмоктувати (тобто набирає на клавіатурі): паролі, особисте листування, замітки, грошові перекази. Гребе фотографії. Загрібає відеофайли.

У додатку навіть передбачена можливість час до часу заливати із сервера на смартфон користувача якийсь невідомий Zip-архів, розпаковувати його й запускати знову ж таки невідомий виконуваний код.

Потішно, що в коді TikTok установлено безліч захисних бар'єрів від декомпіляції. Далі більше: щойно TikTok розуміє, що ви проявляєте інтерес до того, які дані програма у вас вилучає, вона змінює свою поведінку, немов залягає на дно й на певний час припиняє шпигунський збір інформації.

Іншими словами, код TikTok писали не просто люди, заклопотані крадіжками даних, а ще й досвідчені знавці прийомів контррозвідки.

Здається, китайські «приватні підприємці» вже усвідомили, що гру програно, тому навіть не намагаються щось виправити. У березні, після публікації дослідження Бакрі й Міска, TikTok пообіцяв терміново видалити функціонал стеження за буфером обміну, проте буквально нещодавно вдалося переконливо довести, що нічого зроблено не було.

У червні компанія Apple передала розробникам для широкого тестування бета-версію нової операційної системи iOS 14, яка надає, серед іншого, додаткову можливість підвищити безпеку: щоразу, коли стороння програма робить запит до буфера обміну, наповненого даними з іншої програми, ОС виводить на екран відповідне повідомлення.

Перша ж перевірка показала, що TikTok як загрібав, так і продовжує гребти дані не перебираючи.

29 червня 2020 року уряд Індії врочисто оголосив про заборону китайської «соціальної мережі» TikTok, а заразом іще... 58 китайських мобільних додатків! Офіційна підстава: «Стурбованість загрозою, яку китайські програми створюють для національної безпеки, суверенітету й територіальної цілісності, а також безпеки даних, приватності та громадського порядку».

***

P.S. Поспішаю запевнити читача, що у мене немає упередженого ставлення ні до TikTok, ні до інших китайським софторобів. Я просто давно вже не маю ілюзій щодо нашої з вами ролі в харчовому ланцюгу, який сформувався у сучасному світовому інформаційному просторі.

Як ілюстрацію пропоную переглянути коротенький відеоролик, у якому видно, як iOS 14 запобігає спробам перехопити раніше збережене в буфері обміну приватне листування.

Спроби, які роблять не якісь там ворожі розвідники з TikTok, а найбільш респектабельні додатки — AccuWeather, Wall Street Journal, AliExpress, Fox News, VICE News, Overstock, Google News, Chrome, Pigment...

У дивовижний час ми живемо, товариші. Час, про який не мріялося ні Феліксу Едмундовичу, ні Еріку Артуровичу (більш відомому у світі під псевдонімом Джордж Орвелл).

Сергій Голубицький: журналіст «Новой газеты»